Gifbeker voor PSV is nu helemaal laag Dallinga/Frans Bevers opent sterk in Zundert Sir Alex Ferguson doet eindelijk een stap terug 34 SPORT FINALE KNVB-BEKER Alkmaarse ploeg wint in Rotterdam de bekerfinale met 2-1. PSV grijpt weer naast een prijs. KARAKTERISTIEK 1 ROTTERDAM - Mark van Bommel deed na de verloren bekerfinale van PSV tegen AZ (1-2) geen moei te om zijn teleurstelling te verber gen. „Dit is een gebrek aan kwali teit", zei hij na afloop. „Het veld werd voor ons weer te lang. Dat is niet te belopen." Van Bommel deed zichtbaar moei te om enkele van zijn ploeggeno ten niet af te vallen. Hij wilde nog niet zeggen of hij na dit seizoen stopt. „We hebben nu net een fi nale verloren", zei hij. „Finales moet je winnen. Je moet gierig zijn om prijzen te winnen." Ook voor trainer Dick Advocaat waren de druiven zuur. Hij neemt volgende week zonder prijs afscheid van PSV. „Dit was het toetje", verklaarde de coach. „We verloren in de eerste tien, vijftien minuten de slag op het middenveld. Zij zaten er scherper op dan wij. Als we hetzelfde brengen als AZ, dan zijn we de be tere ploeg." PSV begon te voetbal len toen het met 2-0 achterstond, vond ook Advocaat. „Maar we had den ook niet een beetje geluk. We hebben dit seizoen te vaak onno dig verloren. We hebben het niet gemaakt, ook ik niet." Advocaat vond het jammer dat hij niks van zichzelf heeft kunnen toevoegen aan het team. Hij doel de op het vervangen van enkele verdedigers. Het is een publiek ge heim dat de trainer al snel na zijn komst vroeg om nieuwe krachten voor de defensie. Ook donderdag bleek het defensieve centrum Mar- celo-Bouma niet goed genoeg, de backs Willems en Hutchinson zijn na de winterstop ook niet goed genoeg om aanspraak op prij zen te kunnen maken. Advocaat bezwoer desondanks dat hij prettig heeft gewerkt bij PSV. Maar hij moet zich ook enorm verkeken hebben op de kwaliteit van de selectie en de mentale weerbaarheid. De trainer is het gewend om te werken met vedetten die titeldruk aankun nen. De praktijk bij PSV was dit seizoen totaal anders. Een jaar dat werd getypeerd door rare inciden ten, bizar slechte en een aantal ex treem goede wedstrijden. En een jaar waarin PSV helemaal niets is opgeschoten. Geen enkele speler is beter geworden, de jeugdspe lers buiten de eerste selectie staan mijlenver af van een plek op het profcomplex. Het nieuwe techni sche trio Phillip Cocu, Ernest Fa- ber en Chris van der Weerden krijgt al die problemen in juli op hun bord. ZUNDERT - De driebanders van Dallinga/Frans Bevers zijn donder dag goed begonnen aan de bekerfi nale in Zundert. De eerste poule wedstrijd tegen Hultermans Instal latiebedrijf eindigde in 8-0. Van de formatie uit Sluiskil zege vierde alleen Frédéric Caudron niet met 3-0. De geroutineerde Belg moest toestaan dat Jack Wij nen een setje van hem won. Eddy Leppens, Glenn Hofman en Jean- Paul de Bruijn kenden geen gena de met hun opponenten. De laat- AZ redt seizoen in twee minuten door Theo Brinkman ste, afkomstig uit Hulst, gunde Dingeman Picocrie zelfs maar elf caramboles en haalde een moyen ne van 1.730. In het andere duel in poule A stond 's Lands Welvaren/Iets An ders uit Kwadendamme tegen over Holland Mineraal. Bij het sluiten van de krant keek de Beve- landse ploeg tegen een 2-0-achter- stand aan. Francis Forton verloor met 2-1 van Murat Naci Coklu en op de tafel naast hem ging Ronnie Daniels met de dezelfde cijfers on deruit tegen Anno de Kleine. ROTTERDAM - De KNVB-beker geen mooie prijs? Het is het groot ste fabeltje van het Nederlandse voetbal. Terwijl de AZ-spelers van gekkigheid niet wisten wat ze moesten doen om hun over winning met de fans te vieren, stonden PSV-spelers met de pest in hun lijf nog te mokken bij de scheidsrechter. De 2-1-nederlaag kwam keihard aan bij de Eindho- venaren. De beker is na 31 jaar terug in Alk maar. De aanvoerder van de ploeg van toen, Hugo Hovenkamp, druk te donderdagavond iets na acht uur zijn 'opvolger' Nick Viergever de cup in handen. Daarna ging het dak eraf, zowel op het po dium als op de tribunes. Het was de apotheose van een be kerfinale die bijna de volle negen tig minuten lang boeiend was. Er waren kansen over en weer, al kreeg PSV de meeste. Met het no dige kunst- en vliegwerk hield AZ stand. Het maakte de deceptie in Eindhoven alleen maar groter. Eerst geen kampioensschaal, nu geen beker. In Alkmaar was het leedvermaak groot. Immers, het podium stond al klaar in Eindhoven. Na terug komst uit Rotterdam zou PSV in eigen stad gehuldigd worden. 'Eindhoven feliciteert KNVB be kerwinnaar PSV' stond er al met koeienletters te lezen. Maar de slo pers konden meteen aan het werk. Met een tribunegroot spandoek spoorde de AZ-aanhang vlak voor de aftrap de spelers aan 'de beuk erin' te gooien. Het was niet no dig. AZ hoefde niet hard te spelen of over de schreef te gaan om PSV eronder te krijgen. Het waren juist twee staaltjes van individue le klasse in twee minuten tijd die de doorslag gaven en AZ de beker opleverden. In die twee minuten legden Adam Maher en Jozy Altidore met hun acties de zwakte van PSV dit seizoen bloot. Nooit wil de de clubleiding erkennen dat de verdediging de achilleshiel van de ploeg was, maar bij de acties van AZ-PSV 12. Maher 1-0,14. Altido re 2-0, 31. Locadia 2-1. Scheids rechter: Kuipers. Gele kaart: Wijn- aldum, Altidore (beiden AZ). Aan tal toeschouwers: 48.000. AZ: Esteban; Marcellis (67. Johans son), Reijnen, Viergever, Wijnal- dum; Henriksen, Maher, Elm; Bee- rens, Altidore (88. Jóhannsson), Gudmundsson (74. Berghuis). PSV: Waterman; Hutchinson, Mar- celo, Bouma (79. Matavz); Wil lems; Van Bommel, Toivonen (68. Wijnaldum), Strootman; Lens, Lo cadia, Mertens (85. Depay). de AZ-spelers stonden de Braban ders toch te schutteren. Eerst leg de Maher al dribbelend door het centrum Wilfred Bouma in de lu ren. Maher dreigde te schieten, dreigde nog eens, kapte daarna met een sleepbeweging Bouma uit en schoot vervolgens met zijn linkerbeen raak. Twee minuten later was het al 2-0. Viktor Elm legde met veel precisie de bal in de loop van Alti dore, die in één kapbeweging twee man uitspeelde. Atiba Hut chinson en Marcelo gingen syn chroon de verkeerde kant op. Doelman Boy Waterman kon ver volgens het schot van Altidore niet keren. In de rest van het duel was het zo goed als eenrichtingsverkeer. PSV domineerde, PSV voetbalde beter en PSV was gevaarlijk. Maar meer dan één doelpunt van Jürgen Loca dia leverde het overwicht niet op. AZ mocht daarbij niet klagen over de beslissingen van Björn. Kuipers, 's Lands beste scheids rechter van dit moment floot be paald niet tegen de Alkmaarders. Tot vier keer toe~appelleerden de PSV-spelers voor een strafschop, maar keer op keer wuifde Kuipers de protesten weg. Toen AZ in de slotfase ook nog eens ontsnapte bij kansen voor Mark van Bommel, Kevin Stroot man, Dries Mertens, Tim Matavz (redding Esteban) en Jeremain Lens ging het team zelfs nog op zoek naar de 3-1. Menig club zou bij de cornervlag zijn gaan tijdrek ken, zo niet de spelers van AZ. Zij bleven aanvallen. In de geest van trainer Gertjan Verbeek, die zijn ploegen zo graag laat aanvallen. Het leverde dit seizoen in de com petitie geen succes op, maar dus wel in de beker. door Barry van der Hooft MANCHESTER - Buiten Old Trafford staat sinds november een stand beeld van Sir Alex Ferguson. De rits van zijn jas sluit vlak onder zijn kin, de armen zijn over elkaar gesla gen en zijn gezicht laat die beken de, wat norse blik zien. Woensda gochtend verscheen de manager van Manchester United heel erg vroeg op trainingscomplex Carring- ton en zag dat gezicht er anders uit. Zijn ogen waren wat waterig toen hij in een korte, maar emotio nele toespraak aan zijn spelers be kendmaakte aan het eind van dit seizoen te stoppen. Na 26 jaar en precies 1500 wedstrijden. Met het afscheid van de immer kauwgom kauwende 71-jarige Schot komt een einde aan een bij zonder tijdperk. Toch zal Fer guson de club waarmee hij on langs zijn 38e prijs won niet hele maal loslaten. Hij blijft als advi seur verbonden aan de Mancu nians en heeft zich ook bemoeid met de aanstelling van zijn opvol ger. Jaren geleden liet Ferguson zich al eens ontvallen dat hij in David Moyes (50) zijn ideale op volger zag. Met beperkte midde len bouwde Moyes - ook een Schot - Everton uit tot een team dat de topclubs kon bedreigen. Prijzen won Moyes niet met Ever- ton, maar daar kijken ze bij Uni ted doorheen. Toen Ferguson in 1986 werd aangesteld had hij al naam gemaakt bij Aberdeen, waar mee hij naast drie landskampioen schappen ook de Europa Cup II (1983) had gewonnen. Bij United kende hij echter een moeizame start en werd de eerste drie jaar helemaal niets gewonnen. Als Ferguson in 1989 dreigde te worden ontslagen, kreeg hij de I Sir Alex Ferguson zet er na 26 jaar, 1500 duels en 38 prijzen een punt ach ter als manager van Manchester United, foto Peter Powell/EPA steun van de clubiconen Matt Bus by en Bobby Charlton. Zij zagen hoe de manager de club herstruc tureerde en voelden dat een mooie toekomst in het verschiet lag. Ferguson stak veel energie in de jeugdopleiding en bleek ook een uitstekende scout te zijn. Met aankopen als Peter Schmeichel, Eric Cantona, Roy Keane, Jaap Stam en Ruud van Nistelrooy bouwde hij telkens nieuwe top- teams, waarvan zelf opgeleide spe lers als Ryan Giggs, de broers Ga ry en Phil Neville, Nicky Butt, Paul Scholes en David Beckham het kloppende hart vormden. In 1993 won United voor het eerst in 26 jaar weer de landstitel, die on der leiding van Ferguson daarna nog twaalf keer werd veroverd. Ferguson fabriceerde keer op keer een geoliede machine, maar kon ook keihard ingrijpen wanneer een radertje hem niet meer be viel. Vraag het aan Stam, die van de ene op de andere dag moest vertrekken. Aan David Beckham, die bij een woedeaanval van de coach ineens een schoen naar zijn hoofd kreeg geslingerd en een hoofdwond opliep. Of aan Van Nistelrooy, de topscorer, die na een aanvaring met Ferguson ook werd verkocht. Toch zullen weinig spelers zich negatief over hem uitlaten. Onder zijn leiding hebben ze fantas tische tijden meegemaakt en ja ren later zijn de plooien tussen manager en spelers weer gladge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34