Hoog scoren voor studie Archeologie als droom 66 Het gaat nu goed met me, maar de examens kosten me wel extra energie. EXAMENS 31 De PZC volgt tijdens de eindexamens, die maandag beginnen, drie Zeeuwse scholieren: Melanie, Sjoerd en Céline. Vandaag stellen we ze voor. 66 Als ze over je twijfelen, dan moet je op intakegesprek. Dat wil ik vermijden. a Ik sta een 7,48 voor geschiedenis. Daar wil ik heel graag een 8 van maken. VRIJDAG 10 MEI 2013 Zweten voor de eindexamens Melanie Feijtel Naam: Melanie Feijtel (16) Woonplaats: Hoedekenskerke School: Ostrea Lyceum in Goes Examen: vmbo basis Vakken: Nederlands, Engels, bio logie, economie In een schrift heeft Melanie een handgeschreven planning ge maakt. Voor elk dagdeel heeft ze opgeschreven voor welk vak ze wat gaat leren. De planning was een opdracht tijdens de les, maar Melanie heeft er veel aan. „Ik be gin met de makkelijke dingen en vakken waar ik meer moeite mee heb, oefen ik langer." Ze ziet het meest op tegen het exa men economie. „Dat vak vind ik heel moeilijk. Ik kan echt niet re kenen. Vooral de procenten zijn lastig." Aanvankelijk zou Melanie het eindexamen in gaan met onvol doendes voor biologie en econo mie, maar door herkansingen heeft ze haar cijfers toch nog opge haald. „Daar ben ik heel blij mee." Ze wil niets liever dan slagen. „Want dan kan ik een nieuwe start maken. Ik wil verder." Melanie wil de mbo-opleiding voor helpende zorg en welzijn vol gen bij Scalda in Goes. Het liefst zou ze later in een verzorgings huis werken. „Ik heb zelf een be perking en vind het daarom heel mooi om andere mensen die ook een beperking hebben te helpen." Melanie heeft jeugdreuma. „Het gaat nu goed met me, maar de exa mens kosten me wel extra ener gie. Ik moet meer rust nemen en 's avonds vroeg gaan slapen." Melanie Feijtel uit Hoedekenskerke ziet het meest op tegen het examen economie. „Ik kan echt niet rekenen." foto Marcelle Davidse dolgraag beginnen aan de hbo-op- leiding bedrijfseconomie in Bre da. „Er is geen loting voor de stu die, maar als ze over je twijfelen, dan moet je op intakegesprek. Dat wil ik vermijden." Voorlopig staat hij er heel goed voor: een 7,9 voor economie en een 8,6 voor m&o. „Ik vind economie leuk en het gaat me makkelijk af." Met wiskunde B heeft hij meer moeite. „Mijn gemiddelde is nu een 5,4. Het wordt aanpoten om een voldoende te halen. Engels vind ik ook lastig, maar na herkan singen sta ik nu een 6,3." Sjoerd vindt het best spannend om aan de examens te beginnen. „Je weet niet wat ze gaan vragen en hoe ze het vragen. Daardoor weet je bij het leren niet waarop je je moet focussen." Sjoerd Hemelaar Naam: Sjoerd Hemelaar (16) Woonplaats: Sint Jansteen School: Reynaertcollege in Hulst Examen: havo Vakken: Nederlands, Engels, Duits, geschiedenis, economie, management organisatie en wiskunde B Sjoerd Hemelaar uit Sint Jansteen vindt de examens best wel spannend. „Je weet niet wat ze gaan vragen en hoe ze vragen." foto Mark Neelemans De dagen voor de examens zien er voor Sjoerd hetzelfde uit: 's och tends leren en 's middags oude examens oefenen. Oké, hij gaat nog wel een dagje naar de Efteling en af en toe speelt hij een computerspelletje. „Je moet soms ook even wat an ders doen." Sjoerd heeft een missie: hij wil zo goed mogelijk scoren voor econo mie en management organisa tie. Volgend jaar wil hij namelijk Céline den Engelsman wil dolgraag beginnen aan haar studie archeologie aan de Universiteit van Leiden, foto Ruben Oreel Céline den Engelsman Naam: Céline den Engelsman (18) Woonplaats: Oost-Souburg School: CSW in Middelburg Examen: vwo Vakken: Nederlands, Engels, wis kunde A, Frans, economie, Latijn, aardrijkskunde en geschiedenis Als Céline het over opgravingen en de Middeleeuwen heeft, dan gaan haar ogen glinsteren. Ze wil zo snel mogelijk haar vwo-diplo- ma halen om na de zomer archeo logie te gaan studeren. „Het is echt een droom van me. Als ar cheoloog ontdek je zélf de geschie denis." Ze vertelt dan ook met een ietwat getergde blik dat ze met een 7,48 voor geschiedenis de eindexa mens in gaat. „Daar wil ik heel graag een 8 van maken." Economie en Latijn vindt Céline de moeilijkste vakken. „Voor La tijn heb ik bijlessen gevolgd. Daar door sta ik nu een dikke zes. Eco nomie vind ik gewoon niet inte ressant. Dat helpt niet." luist die twee examens vallen op dezelfde dag. „Ik snap niet hoe ze dat zo hebben kunnen plannen." Als voorbereiding maakt Céline samenvattingen van de lesstof voor alle vakken. Een schema, daar doet ze niet aan. „Ik werk aan een bepaald vak wanneer ik denk dat het goed is." Céline wil niet alleen graag sla gen omdat ze archeologie wil stu deren. „Volgend jaar bestaat er geen basisbeurs meer. Als ik nu zou zakken, zou dat echt verve lend zijn, want het scheelt heel veel geld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31