Het afvoerputje voor het zuiden van Nederland ZEELAND 29 VRIJDAG 10 MEI 2013 de rek er al uit Het vergt enig voorstellings vermogen. Maar stel er na dert een grote storm die op de Noordzee de golven op de Nederlandse kust laat beuken. En precies aan de andere kant van het land bij Lobith komen boven normale hoeveelheden water (bij voorbeeld als gevolg van extreme regenval in Duitsland) ons land binnen. De storm maakt het no dig dat de Maeslantkering, de Hartelkering, de Haringvlietslui- zen en de Oosterscheldekering dicht gaan. Dat water van de Rijn kan dus niet weg en moet ergens geborgen worden. En daar - zegt Rijkswaterstaat - is het Volkerak/Zoommeer uitermate ge schikt voor. Het Volkerak/Zoommeer als het af voerputje van zuid-Nederland. Als zich zo'n situatie voordoet gaan de Volkeraksluizen open en stroomt het stijgende rivierwater uit het Hollands Diep het Volkerak/Zoommeer binnen. Het water stijgt binnen 24 uur met ruim twee meter. Zo'n situatie kan zich volgens berekeningen eens in de 1450 jaar voordoen. Vol gens de provincie Zeeland over 50 jaar zelfs eens in de 250 jaar. Rijkswaterstaat kwam op het idee het Volkerak/Zoommeer als wa terberging te gebruiken, omdat in feite een groot deel van het ge bied voor de aanleg van de Delta werken ook gewoon bloot stond het getij. In de loop van de jaren is de kwaliteit van de dijken en andere waterkeringen wel achter uit gegaan, maar daar is wat aan te doen. De waterschappen gaan dat voor Rijkswaterstaat uitvoe ren. Rond de zomer worden de eerste aanbestedingen verwacht. De werkenpassen allemaal in het kader van het project ruimte voor de rivier. Dat was in eerste instan tie vooral een verhaal dat rond de Rijn, de Maas, de Lek, de Waal en de Merwede speelde, met verbre ding van rivierlopen en ontpolde- ring. Maar nu nadert de voltooi ing en komen de werken richting Zeeland en west-Brabant. Vanaf 1 januari 2016 moet dat rivierwater in het Volkerak/Zoommeer gebor gen kunnen worden. Als de nieu we waterberging woredt ingezet daalt de waterstand op het Hol lands Diep en Haringvliet met on geveer een halve meter, tot aan Dordrecht en Barendrecht. Tholen is een van de gebieden die het zullen merken als de water berging injgebruik is genomen. Normaal gesproken kunnen de Thoolse gemalen afwateren op het Volkerak/Zoommeer maar als daar het waterpeil door de ber ging behoorlijk is gestegen kan dat niet meer. De wijk Water front in het stadje Tholen komt onder water te staan en buiten dijkse recreatiewoningen en een restaurant op de Speelmansplaten zullen moeten worden geëvacu eerd. Dat moet dus allemaal gere geld worden. Tholen krijgt een nieuwe waterkering tussen de 'jachthaven en de overnachtingsha ven. infographic Lars Boogaard bron Rijkswaterstaat ook een deel van de snelweg A4, de Water zuivering Bath, welke het rioolwater van een groot deel van West Brabant zuivert, en de buisleidingstaat (inclusief druksta- tions) waarlangs diverse belangrijke trans portleidingen lopen tussen Rotterdam, Antwerpen en Moerdijk. Gemeente Goeree-Overflakkee. Wanneer de maatregel ingezet wordt be staat de kans dat de aanwezige Heckrunde- ren zullen verdrinken. Als laatste willen wij u nog meegeven dat wij kansen zien in een koppeling met de Grevelingen. Niet alleen om de capaciteit van de waterberging te vergroten, maar ze ker ook in het kader van de mogelijke ont wikkeling van een getijdencentrale in de Brouwersdam. Provincie Noord-Brabant. Die wijst naar de mogelijke koppeling van berging in de Grevelingen en de ideeën die de provincie Zeeland hierover heeft neerge legd. Provincie Zeeland. „Vertaling naar reguliere spreektaal is aan lokkelijk om een breder publiek te bedie nen, maar ook riskant omdat de essentie met de vertaling verloren kan gaan. We moeten helaas constateren dat dat is ge beurd met als gevolg een inconsistente weergave van de ontwikkeling van de vei ligheidssituatie." „Wij merken op dat een onjuiste beschrij ving de boventoon voert in de meest vitale documenten." De provincie Zeeland con cludeert dat de kans op waterberging van 1 op de 1430 jaar al over minder dan 40 jaar is opgelopen tot 1 op de 250 jaar met een waterpeil van NAP 2,85 meter. „Kortom in dien de waterberging Volkerak-Zoommeer over ongeveer een halve eeuw wordt toege past, moet rekening worden gehouden met een waterpeil dat de dijken te boven gaat. De rek voor het gebied is er dus in onge veer vijftig jaar uit. Dat biedt een heel an der (verontrustender) perspectief dan eens in de 1430 jaar een waterpeil van NAP 2,30 meter." nieuwe dijkbekleding verbeteren stabiliteit vernieuwen of verbeteren sluizen _rrvoor mobiele pomp Schelde- Rijnkanaal nieuwe dijkbekleding verbeteren stabiliteit Zoommeer vernieuwen of verbeteren sluizen opstelplaats voor mobiele pomp Om het Volkerak-Zoommeer geschikt te maken voor waterberging worden de volgende voorzorgsmaatregelen genomen Een van de Heckrunden die waarschijnlijk verdrinken als het rivierwater in het Volkerak-Zoommeer wordt opgevangen, foto Rob Zorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29