ZEELAND k Grenzeloos Sporen naar het verleden Gevreesd wordt voor vee dat verdrinkt op de Hellegatsplaten en landerijen en huizen die onder water lopen. almanak Tip? redactie@pzc.nl Nog altijd vermist NIEUWSTIP? www.pzcwonennl Daniel Lohuës staat zaterdag in Rilland c redactie@pzc.nl of 0118-434010 Forse kritiek op waterberging door René Schrier MIDDELBURG - Het plan om het Volkerak-Zoommeer te gebruiken voor waterberging heeft forse kri tiek opgeleverd bij de provincies Zeeland en Noord-Brabant, omlig gende gemeenten, (agrarische) be langenorganisaties^ en inwoners van het gebied. Gemeenten en na tuurbeschermingsorganisaties vre zen dat er tientallen runderen en paarden op de Hellegatsplaten ver drinken omdat ze niet snel ge noeg geëvacueerd kunnen wor den. Het gevaar dreigt dat de hele kreeftenpopulatie in de Ooster- schelde verdwijnt. De gemeente Tholen wijst er op dat de weg over de Oesterdam on der water komt te staan waardoor hulpverleners het gebied via die route niet kunnen bereiken. En de provincie Zeeland geeft aan dat binnen 50 jaar het water al over de dijken kan slaan bij een storm die al eens in de 250 jaar voor kan komen, in plaats van eens in de 1430 jaar, zoals Rijkswa terstaat voorrekent. Volgens de provincie Zeeland is over 50 jaar de rek er al uit. Van de 91 zienswijzen zijn er 13 in gediend door overheidsinstanties. Er hebben 30 ondernemers gerea geerd, onder wie 16 agrariërs. Ver der waren er zienswijzen van 17 belangenorganisaties (natuur, sport). De overige 31 reacties zijn afkomstig van particulieren en/of buurt- en bewonersverenigingen. Agrariërs hebben er moeite mee dat hun land en hun bedrijven on der water komen te staan. Dat be tekent niet alleen schade aan hun eigendommen, maar ook inko mensderving. De waterberging zal worden inge zet ter voorkoming van onge wenst hoge waterstanden in het benedenrivierengebied, vooral op het Haringvliet en Hollandsch Diep. Hierdoor worden de omlig gende gebieden beter beveiligd te gen overstromingen. De waterber ging wordt alleen ingezet als de stormvloedkeringen sluiten en er tegelijkertijd sprake is van zeer ho ge rivierafvoeren. In die situatie kan het rivierwater niet wegstro men naar zee. Om overstroming van de omliggende gebieden te voorkomen, wordt het rivierwater tijdelijk in het Volkerak-Zoom- meer geborgen. Als de keringen weer opengaan, kan het rivierwa ter weer wegstromen naar zee. De provincies Noord-Brabant en Zee land vinden dat ook het Grevelin- genmeer bij die waterberging be trokken moet worden. pagina 28/29 Over vijftig jaar is de rek er uit CULTUUR ~°_L_ 13* O of 0 N 0 0 C/3 0 O o c 03 3 0 o zr 0 0 D VRIJDAG 10 mei 2013 met zijn schoentjes terwijl zijn moe der druk bezig was de boodschap pen op te ruimen. De vetertjes wer den losgepeuterd en moeder waande zich onbespied toen ze een gezins- pak drop in de kast legde. „Mag ik een dropje", vroeg hij onverwacht. ]a hoor, zei moeder verstrooid. „Ook vijf?", vroeg hij onschuldig met twee knuisten vol dropjes. MIDDELBURG - De Warnow Expe rience met aan boord Middelbur ger Peter van Liere wordt nog al tijd vermist. Het schip is op 20 april gezien in een Noorse fjord bij Bergen. Familie en vrienden hebben een advertentie geplaatst op Facebook en folders gedrukt voor de zoektocht. Zie www.face- book.com/#!/FindingPeterNow De moeder uit Goes probeert haar driejarige zoon alvast een beetje een gezonde levensstijl bij te brengen. Niet te veel zoetigheid eten en na tuurlijk niet te veel tegelijkertijd. Het ventje wil over het algemeen wel luisteren naar haar, maar heeft ondanks zijn jonge leeftijd toch al de nodige trucjes bedacht. Zo zat hij op een middag aandachtig te spelen GOES - Opnieuw was het gisteren druk bij de Stoomtrein Goes Borsele. Het was dan ook puik weer voor het evenement Sporen naar het Verleden: net geen strandweer maar wel een vriendelijk zonnetje. Het verleden werd niet al leen getoond door materieel maar ook door acteurs, onder wie die van Allied Forces Benelux die oorlogshandelingen naspeelden, foto Marcelle Davidse O Ga verder op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21