Geen aanklacht in fraudezaak tegen Spaanse prinses Cristina BUITENLAND 9 ONTVOERDE VROUWEN Een woonhuis in Cleveland was jarenlang een gevangenis voor drie vrouwen en een kind. Zij zegt dat ze ontvoerd is en daar al heel lang opgesloten zit, met haar kind *oover WOENSDAG 8 MEI 2013 Vrijheid via de voordeur Z.A..^.r:f.;.:,^rSfrlïtrfa.v',.-. Politieagenten verzamelen voor het huis van Ariel Castro aan de Seymour Avenue in Cleveland. De man hield jarenlang drie vrouwen - Amanda Berry (27), Gina Dejesus (23) en Michelle Knight (32) - in zijn woning gevangen, foto David Maxwell/EPA door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - Aan de voorgevel van het witte houten huis wappert een Puertoricaans vlaggetje. Daar boven hangt een afbeelding van een Amerikaanse adelaar. Met zijn bescheiden veranda en roodgelakte kozijnen lijkt het een doodgewoon huis in een doodge wone straat in Cleveland (Ohio). Over de enige bewoner, Ariel Cas tro (52), wisten de buren tot twee dagen terug niet beter dan dat hij een vriendelijke, gezellige man was; zo eentje die langskomt bij de buurvrouw om wat te kletsen of die een buurjongetje mee uit fietsen neemt in het park. Bij buurman Charles Ramsey zat hij regelmatig op de veranda om samen spareribs te eten en naar salsamuziek te luisteren. Sinds maandagavond is alles in dit voorheen zo rustige straatje an ders. Die namiddag eet Ramsey, nu alleen, op zijn veranda een af haalmaaltijd van McDonalds als hij in het huis van zijn buurman een vrouw hoort gillen. In het te lefoongesprek dat hij iets voor zes sen voert met hulplijn 911, vertelt hij wat er dan gebeurt. „Een vrouw probeert te ontsnappen uit het huis van mijn buurman. Dus ik ga erheen en vraag: 'Wat is er met jou aan de hand? Wat is het probleem?' En zij zegt dat ze ont voerd is en daar al heel lang opge sloten zit, met haar kind. Ze zegt dat ze Linda Berry heet ofzo, maar daar had ik nooit van ge hoord." In alle commotie heeft Ramsey het niet goed verstaan. De vrouw en het meisje die hij door de inge trapte voordeur helpt ontsnap pen, zijn Amanda Berry (27) en haar dochtertje. Bijna tien jaar geleden werd Ber ry, op de dag voor haar zeventien de verjaardag, ontvoerd. Maandag avond bevrijdt de politie nog twee vrouwen uit het huis. Het blijken Gina Delesus (23) en Mi chelle Knight (32), spoorloos sinds respectievelijk 2004 en 2002. De verdwijningen van vooral Ber ry en Dejesus waren jarenlang nieuws in Cleveland en omstre ken. Vooral omdat ze zo jong wa ren toen ze verdwenen. Er wer den avondwakes voor hen gehou den en speurtochten georgani seerd. De politie bleef tips naplui zen en heeft zelfs twee achtertui nen in de buurt omgespit om te zoeken naar overblijfselen. De moeder van Berry schakelde zelfs de van televisie bekende hel- Buurman Charles Ramsey derziende Montel Williams in. Die deelde haar echter mee dat Amanda niet meer leefde: „Nee, schat. Jouw dochter zou je altijd bellen." Niet veel later overleed Berry's moeder, volgens een vriendin 'aan een gebroken hart'. Uit de eerste woorden na Berry's ontsnapping is op te maken dat ze waarschijnlijk al die jaren in die doorzonwoning van Castro ge vangen hebben gezeten. Buurman Ramsey vertelt even la ter aan verschillende journalisten dat hij het nog nauwelijks kan ge loven: „Wat een lef heeft die gast." Andere buren melden dat Castro buschauffeur was en een echte gentleman. Hij is twee keer eer der in contact geweest met de po litie. Een keer belde hij zelf, om dat er gevochten werd in de straat. In 2004 werd hij door de politie ondervraagd, omdat hij na zijn dienst als buschauffeur was gaan lunchen, terwijl er nog een kind in zijn bus zat. De politie be schouwde dat als een ongelukje. Nu zit Ariel Castro, samen met zijn twee broers Pedro (54) en Onil (50), vast in een cel in Cleve land. Vlak voor ze gilde om hulp, had Amanda Berry zelf ook 911 gebeld om te zeggen dat ze al tien jaar ontvoerd was en dat ze hulp no dig had. De drie bevrijde vrouwen en het kind zijn opgenomen in het zie kenhuis. PALMA DE MALLORCA - De jongste dochter van de Spaanse koning Juan Carlos, prinses Cristina, wordt niet aangeklaagd in de corruptie zaak waar haar man in is verwik keld. Dat heeft een gerechtshof in Palma de Mallorca gisteren beslo ten. De 47-jarige Cristina was volgens justitie mogelijk betrokken bij frauduleuze praktijken van haar man, Inaki Urdangarin. Hij zou overheidsgeld hebben verdonkere maand. Twee van de drie rechters oordeelden gisteren echter dat niet is aangetoond dat de prinses medeplichtig was en dat haar rol geen strafrechtelijke aanklacht rechtvaardigt. Onderzoeksrechter Castro vond afgelopen maand dat er voldoen de aanwijzingen waren dat de prinses strafrechtelijk moest wor den vervolgd. Als directielid van de omstreden stichting Instituto Nóos van echtgenoot Urdangarin zou ze wel medeplichtig zijn. Daarin kreeg Castro echter vrij wel niemand aan zijn zijde. Zo wel aanklagers als verdedigers pleitten ervoor Cristina hier niet voor te vervolgen, meldden Spaan se media. Het staat justitie echter vrij in een later stadium met nieu we aanklachten te komen. Urdangarin leidde het Instituto Nóos van 2003 tot 2006. Het echt paar trok zich in 2006 terug uit de stichting, toen berichten opdoken dat die niet zonder winstbejag opereerde en inkomsten wegsluis de. De stichting had zich ten doel gesteld 'in het algemeen belang' onderzoek te doen 'naar strategie ën voor beheer en sponsorschap'. De stichting zou feitelijk als pr-bureau handenvol geld hebben verdiend en ook subsidies hebben opgeslokt. Ex-stichtingsvoorzitter Urdangarin wordt daarom ver dacht van fraude, belastingontdui king, verduistering en valsheid in geschrifte. Vertrek: 13, 16, 22, 25, 28, 31 juli, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Geniet van romantisch Parijs! Bekijk de Sacré-Coeur, de Eiffeltoren en de Champs Elysées. Breng een bezoek aan de gezellige wijk Montmartre en het kunstenaarspleintje Place du Terte. Maak een lichttour door Parijs en een boottocht over de Seine! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Berlijn Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl c*tSfr\IUC*n nl of bel 0529 46 96 67 tSJJV¥¥Cy.UË Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. ^*-'1 1r¥Kjk Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. fs'ttr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9