'Gemanipuleerd zaaigoed bedreigt de wereld' MONT Minder zorg voor groen levert meer ratten op ZEEUWS-VLAANDEREN 29 'Dubbelportret' in streekmuseum Rommelmarkt van carnavalsclub Truck Dakar Rally te zien bij Jumbo Bob Marley-avond bij podium De Pit Vaarexcursie naar De Hooge Platen Nieuw kerkorgel voor doopsgezinden WOENSDAG 8 MEI 2013 I Lucile (links) en Jos Kroes laten Loes Maas zien dat ze die avond weer een maaltje verse asperges op tafel kunnen zetten, foto Mark Neelemans HEIKANT - Het echtpaar Kroes en Loes Maas zullen opgelucht adem hebben gehaald toen ze hoorden dat particulieren van de Europese Commissie zaaigoed mogen blij ven uitwisselen. De wereld gaat tenslotte ten on der aan genetisch gemanipuleerd zaaigoed van een handvol grote producenten, vinden de leden van de Vereniging voor Ecolo gisch Leven en Tbinieren. „Vier aanbieders hebben wereldwijd vijftig procent van de zaadhandel in handen. Een bedrijf als Mon santo palmt politici in om een nog grotere machtspositie te ver werven", stelt Lucile Kroes. Vol gens haar zijn mensen te kortzich tig als ze denken dat genetisch ge manipuleerde zaden goed zijn voor een constante aanvoer en economisch goede opbrengsten. „Genetisch gemanipuleerde plan ten zijn resistent voor herbiciden. Maar bijen en andere insecten gaan daar aan dood. Als bijen en ook vogels en kleine zoogdieren er niet meer voor kunnen zorgen dat planten en bloemen op diver se plekken ontkiemen, zijn we veel verder van huis." door René Schrier MIDDELBURG - Bezuinigingen bij ge meenten leiden tot meer meldin gen over zwarte en bruine ratten. Peter Traas van het gelijknamige Zeeuwse ongediertenbestrijdings- bedrijf heeft ongeveer een kwart meer meldingen ten opzichte van vergelijkbare perioden in voor gaande jaren. Gemeenten bezuini gen niet altijd direct op de bestrij ding van ongedierten, maar wel op groenonderhoud. En daardoor blijft er vaker voedsel en ander voor ongedierte interessant mate riaal in parken en plantsoenen lig gen. Daar komt bij, merkt Peter Traas, dat ratten steeds ongevoeli ger worden voor rattengif. Dat is het gevolg van het feit dat particu lieren de rattenbestrijding niet goed aanpakken volgens Traas. O Hij wordt gesteund door onder zoek van de Wageningen Univer siteit dat vastgesteld heeft dat 25 procent van de ratten resistent is voor gif. „Mensen modderen maar wat aan met rattengif', is de reactie van de universiteit. Traas raadt mensen aan goed de gebruiksaanwijzing op de verpak king te lezen en lang door te gaan met het voeren van rattengif. „Het beste is een rattenklem in een voerkist. En zorgen dat er geen rommel in de tuin of schuur ligt waar ratten op af komen. Ze zijn bijvoorbeeld dol op vogel- voer." Bij de gemeente Borsele, die ook de rattenbestrijding in Noord-Be veland, Goes en Kapelle voor haar rekening neemt, wordt nooit be zuinigd op rattenbestrijding, zegt wethouder Jan Zandee. „Het gaat wel om de volksgezondheid." AXEL In streekmuseum Het Land van Axel is tot en met 1 juni de tentoonstelling Dubbel portret te zien van de broers Martien en Rinus Klaassen. Het is de laatste tentoonstel ling in het museum voor de verhuizing naar de Markt in Axel. Het museum is van woensdag tot zaterdag te be zoeken. AARDENBURG Carnavalsstichting De Nacht- uuln houdt zaterdag een rommelmarkt in Aarden- burg. Er zijn inmiddels zo'n 250 plaatsen verhuurd: wie wil, kan nog een plekje bemach tigen via www.rommel- marktaardenburg.nl. De rommelmarkt duurt van 7 tot 17 uur. TERNEUZEN Supermarkt jumbo aan Het Schuttershof in Terneuzen toont zaterdag tussen 13.00 en 13.45 uur de truck waar mee Jumbodirecteur Frits van Eerd eerder dit jaar deel nam aan de Dakar Rally. Dat deed hij bepaald niet onver dienstelijk: Van Eerd werd vijftiende bij de vrachtwa gens. TERNEUZEN Poppodium De Pit in Ter- neuzen staat zaterdag vanaf 21.00 uur stil bij de 32e sterf dag van reggaelegende Bob Marley. De Belgische band One Root treedt op. Die brengt naast eigen werk, vooral nummers van Mar ley. Ook DJ I Sister Jah Love brengt vrolijke reggae. Toegang is gratis. BRESKENS Het Zeeuwse Landschap en de Vogelbescherming hou den zaterdag een vaarexcur sie naar broedeiland De Hoo ge Platen in de Westerschel- de. Er wordt gekeken naar vogels en, als het meezit, naar zeehonden en bruinvis sen. Vertrek is om 13.30 uur in Breskens. Aanmelden via www.vogelweek.nl AARDENBURG De doopsgezinde gemeente in Aardenburg heeft een nieuw kerkorgel. Het gaat om een exemplaar uit 1988, gebouwd door de Belgische firma Schumacher, dat eer der in de kathedraal in Ant werpen stond. Het orgel wordt zondag om 15.30 uur officieel in gebruik genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 81