Tijdelijke brug voor moedige Bressiaanders zonder hoogtevrees 'Ik wist eerst niet eens waar Amsterdam lag' SMELTKROES DOW Privatisering w Breskens 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VERENIGING ECOLOGISCH LEVEN EN TUINIEREN De Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren heeft sinds kort een afdeling in Zeeuws-Vlaanderen. NIEUWE VELT-AFDELING LAAT ZICH ZIEN IN REGIO Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: Winsly Athaide (30) uit Mumbai die via Londen in Hulst terechtkwam. door Harmen van der Werf M eer dan tien jaar geleden hoorde Winsly Athaide voor het eerst van Amsterdam. Hij herinnert zich: „In India zag ik een Bollywoodfilm die deels in Amsterdam speelt Maar waar Am sterdam lag? In Europa? In Neder land? Ik wist het niet." Winsly weet het inmiddels drom- melsgoed. Hij woont sinds mei 2011 in Hulst, met zijn vrouw Inge Verbunt. Hun ontmoeting is een verhaal op zich, een verhaal waar uit blijkt hoe klein de wereld nog is. Winsly, afkomstig uit de mil joenenstad Mumbai, wilde graag verder studeren in het buitenland om zijn wereldbeeld te verbre den. Hij kwam naar Londen. „Ik had daar een bijbaantje als barkee per in een Thistle Hotel van de Guoman Groep. En Inge die een toerisme-opleiding in Tilburg volgde, werkte daar ook, als ser veerster." In Londen wilde het kersverse stel niet blijven. „Te duur." De keuze was tussen India en Neder land. De ouders van Winsly wil den het liefst dat hun zoon naar India terug zou komen. Ze twijfel den ook over de keuze van Winsly voor Inge, tot ze Inge ont moetten in Londen en elkaar be ter leerden kennen. „We besloten daarna om te trouwen én maak ten de keuze voor Nederland, een keuze waar mijn ouders achter konden staan." Voordat Winsly kon komen, moest hij wel eerst een grote hin dernis nemen: de Nederlandse in- burgeringscursus. Winsly en Inge waren weliswaar getrouwd, maar hij moest toch eerst slagen voor de cursus, in India. „Maar waar haal je in Mumbai een leraar Ne derlands vandaan? Niemand spreekt er Nederlands. Iemand meldde zich. Die was een jaar in Amsterdam geweest. Mijn vrouw zei dat ze mij niet eens Neder lands kon leren, terwijl ze hier is geboren. Hoe zou iemand die een jaar in Nederland was, mij dan Ne derlands kunnen bijbrengen? Ik heb toen een boek met cd's ge- Winsly Athaide. foto Mark Neelemans kocht: Hoe leer ik Nederlands. En ik heb het gehaald!" Winsly moet een talenknobbel hebben. Hij spreekt van huis uit Marathi, de taal van de deelstaat Maharashtra waarvan Mumbai de hoofdstad. De officiële taal van In dia, Hindi, heeft hij ook onder de knie. En natuurlijk Engels. „Dat moest je leren." In het Neder lands weet hij zich inmiddels ook aardig te redden, en lukt het even niet, dan doet zijn brede glimlach wonderen. Wie zijn talen goed wil spreken, moet precies zijn. Die eigenschap komt Winsly prima van pas bij het BPSC, waar hij als internatio nal trade specialist werkt voor de afdeling customer service. Inge werkt trouwens ook bij het BPSC, zoals Winsly en Inge ook in Lon den in hetzelfde hotel werkten. Winsly voert orders in het sys teem in, moet desnoods wereld wijd op zoek naar producten die Dow-klanten willen en de orders volgen. „Je moet oog hebben voor details, want elk land stelt andere eisen. Zo is de Russische douane erg streng. En voor export naar Saudi Arabië moet je stickers ge bruiken die er absoluut niet af te halen zijn." Winsly is ver van huis, maar hij voelt dat niet zo. „Ik spreek veel met mensen die bij de BPSC-vesti- ging in Mumbai werken. En ik heb Bollywood-films bij me, ja ook Hum 1\im, de film die deels in Amsterdam speelt." BRESKENS - Voetbalvereniging Bres kens en de gemeente Sluis hebben overeenstemming bereikt over pri vatisering van gebouwen en velden op sportpark Baersande. Het ak koord wordt later deze maand be krachtigd in een overeenkomst. De belastingdienst moet nog wel ak koord gaan met de constructie. De gemeente, die wil bezuinigen op onderhoud van sportvelden, kwam eerder al tot een overeen komst met de andere voetbal clubs in de regio. Die verenigden zich in een coöperatie. Die wordt VELT-afdeling gaat ecologisch leven promoten door René Hoonhorst HEIKANT - Als Lucile Kroes zin in doperwtjes heeft, loopt ze 'om vier uur de groententuin in en om zes uur staan de doppertjes op tafel'. Verser en lekkerder zijn ze niet te krijgen, beaamt haar man Jos. Het echtpaar Kroes dat in Heikant tegen de grens aan woont, eet bijna altijd groenten uit eigen tuin. Deze weken steken asperges dagelijks hun kopjes boven de grond in de twee bedden die in de moestuin voor 'het witte goud' zijn opgemaakt. „Wat gaat er in deze tijd nou boven asperges", vraagt Lucile retorisch. Om er di rect aan toe te voegen dat de pret na Sint Jan op 24 juni natuurlijk over is. Want ecologisch bewuste lieden als de Kroesjes leven met respect voor de natuur op het rit me van de seizoenen. Laat dat nou net het adagium zijn van de Vereniging voor Ecolo gisch Leven en Natuur, kortweg VELT. In de tijd dat Jos nog een biologische bakkerij in Sint Jan steen dreef, hing er altijd een boekje van VELT op het toilet. Mensen bleven lang op de kak- doos zitten, omdat ze veel leuke dingen in het geschriftje lazen. „Dus werden we lid van de Waas- landse afdeling van VELT. We wa ren heel enthousiast over de tijd schriften en boeken over ecolo gisch en biologisch tuinieren en over de uitstapjes die de afdeling vaak net over de grens houdt." Nu VELT, begonnen in Vlaande ren, ook meer in Nederland aan de weg timmert, werd het tijd voor een Zeeuws-Vlaamse afde ling. De familie Kroes beleefde door de jaren heen veel plezier aan VELT. „En dat schept verplichtingen", vindt Lucile. Dus vormden ze sa men met een trio andere enthou siastelingen een bestuur en begon nen een week of zes geleden de af deling Zeeuws-Vlaanderen. Die telt momenteel 47 leden. Maar het echtpaar Kroes en Loes Maas, die bijna 'om de hoek' in Heikant woont, verwachten dat heel wat meer mensen profijt kunnen hebben van de levensstijl die de organisatie uitdraagt. Je hoeft echt geen geitenwollen sok ken te dragen of veganist te zijn om geïnteresseerd te zijn in ecolo gische voeding en duurzaam ge bruik van materialen en energie, stelt het drietal. „Mensen willen graag weten hoe ze onkruid en ziektes kunnen be strijden zonder gif te gebruiken; hoe ze een moestuintje moeten aanleggen of hoe ze op ecologi sche wijze kippen kunnen hou den. Met gelijkgestemden daar over praten en filosoferen, is al heel leuk." De Zeeuws-Vlaamse VELT-afde- ling presenteert zich zaterdag 15 juni in de tuin van bestuurslid Ri- nus Rentmeester, Hulsterweg 75 in Kloosterzande. Tussen 14 en 17 uur kunnen be langstellenden daar alles over VELT te weten komen. Leden en niet-leden kunnen gege vens uitwisselen over te telen groenten en bloemen in de moes- of siertuin, composteren, ecologi sche voeding en kippen houden. Tijdens de Stuikerfeesten in Hei kant op 19 april staat VELT met een kraampje op de boekenmarkt in de kerk. www.velt-nederland.nl eigenaar van de opstallen rond de velden en zorgt voor klein onder houd van gebouwen en velden. De gemeente blijft verantwoorde lijk voor groot onderhoud en reno vatie. Met w Breskens is nu een zelfde soort akkoord gesloten. Vol gens penningmeester Arnold Cor nells kan de nieuwe situatie pas ingaan als de belastingdienst haar fiat geeft. „Het gaat erom dat wij de belasting voor het werk kun nen terugvorderen. Mag dat niet, dan houdt het op." Cornelis ver wacht binnen een paar weken dui delijkheid van de belastingdienst. BRESKENS - De dijk aan de Schelde- kade in Breskens, die moet je over kunnen. Of er nu gewerkt wordt of niet. Dus heeft Rijkswaterstaat een 'noodbrug' gemaakt over de dijk, die in het kader van de kustver- sterking onder handen wordt ge nomen. Verbetering van de veiligheid gaat bij deze werkzaamheden hand in hand met werk voor re creatie. Op de dijk komt een wan delpad met, als dijkverhoging, een glazen muur. Om de muur aan te leggen, moest de trap over de dijk dus tijdelijk de lucht in. De brug, door dankbare Bressiaan ders als 'goede service' be schouwd, is overigens niet ge schikt voor mensen met hoogte vrees. Die zullen toch echt even moeten rondlopen. f De noodbrug, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 80