'Ze investeren spaargeld op onze blauwe ogen' Extra metingen Schelde Help de helpers ZEELAND 27 VLISSINGEN commentaar Waterschap wijst op gevaar van dode karpers Bijeenkomst mensenrechten 1.1. i ,-A. 3WERQIENEN ^Garden Life Style Pres. Rooseveltlaan 745 HEMELVAARTSDAG OPEN: 10.00-17.00 uur BESTE TUINMEUBEL WINKELKETEN 2012 www.gardcnlifcstylc.nl Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl WOENSDAG 8 MEI 2013 rJh TUINMEUBELEN Naast Albert Hcijn XL Kim Putters, de nieu we directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau legt de re gering meteen een groot pro bleem voor. Putters signaleert dat de overheid zorgtaken veel te gemakkelijk overlaat aan de burger. Alsof het dan wel goed komt. Dat gaat misschien op voor de schatkist, maar dat geldt zeker niet voor de zorg zelf. Nu al doen heel veel Ne derlanders min of meer ge dwongen door de omstandighe den aan mantelzorg. Hier en daar kunnen familie en vrien den van patiënten wellicht wat extra doen. Maar dat deze on baatzuchtige vorm van onder steuning nog flink kan groeien, is onwaarschijnlijk. Nog veel meer mantelzorg is niet blij vend te combineren met ge zinstaken en met betaald werk. Het zal al veel moeite kosten om het huidige niveau te hand haven. Putters stelt terecht dat de mantelzorgers zelf eerst steun moeten krijgen, voor de overheid nog meer op hun bordje gooit. Mede dankzij crowdfunding baten Roland Verdam (I) en Edgar Stemmerich sinds eind april café Bardot in Middelburg uit. foto Ruben Oreel middelburg - Het nieuwe Café Bar dot aan de Middelburgse Vlas- markt was nooit opengegaan als fa milie, vrienden en bekenden niet de portemonnee hadden getrok ken. Zij brachten het leeuwendeel van het startkapitaal bijeen. Zo'n 25.000 euro hadden ze no dig. Een deel legden de in Middel burg woonachtige uitbaters Ro nald Verdam en Edgar Stemme rich zeifin. „We hadden de Beach- club Bluv! in Westkapelle. Die is verkocht en de opbrengst hebben we geïnvesteerd in de voorraad, inventaris en verbouw van het huurpand. Alleen kwamen we 15.000 euro te kort. Bij een bank hoef je niet aan te kloppen, dus zijn we gaan mailen naar familie, vrienden en bekenden. Het gros reageerde positief, ze wilden dol graag meedoen. Dertig hadden vertrouwen in ons als onderne mers en gunnen het ons. Maar toch, ze investeren spaargeld op onze blauwe ogen." Volgens Verdam en Stemmerich is Bardot (waaruit hun bewonde ring voor Brigitte Bardot spreekt) het eerste café in Middelburg dat dankzij crowdfunding de deuren opent. „We hebben zo'n dertig certificaathouders. Dus geen aan deelhouders. We houden zelf tota le zeggenschap over ons café en, mocht het misgaan, dan zijn de certificaathouders hun geld kwijt." Maar dat gaat niet gebeuren, voe gen de heren haastig toe. Ze zijn doorgewinterde kroegbazen, want zowat hun hele leven dra ven ze al rond in de horeca. De laatste drie jaar dreven ze Beach- club Bluv! in Westkapelle. „We waren echter aan iets anders toe. We wilden een café in de stad, waar je 's winters gemakkelijker publiek trekt. Aangezien we alle bei uit Middelburg komen, moest dat natuurlijk de hoofdstad zijn." De afgelopen maanden is voorma lig feestcafé Bumpers omgetoverd in een licht 'modern bruin café', waar je kunt 'kletsen, dansen, poolen, darten en tafelvoetballen'. Doelgroep: 25-plus. Een niet bijs ter vernieuwend concept, maar in het Middelburgse segment ont brak juist zo'n type café, zeggen Verdam en Stemmerich. In de horeca, met name in cafés, is sprake van een omzetdaling. Fi nancieel is het best een avontuur in deze tijden een café te openen. Verdam en Stemmerich hebben echter vertrouwen dat de zaak gaat lopen. Anderhalve week zijn ze nu open. Over aanloop mogen ze niet klagen. „De certificaathou ders komen sowieso langs. Ze be schouwen Bardot als 'hun café'. We hebben ook nog weinig recla me gemaakt. Binnenkort zullen we via sociale media de trom roe ren." Maar wat krijgen die crowd- funders eigenlijk terug? „Korting op de rekening, vijf procent rente en één keer per jaar een leuk feest in het café. Dan loten we tevens twee certificaathouders, die we in één klap terugbetalen." middelburg - In enkele waterpar tijen in Zeeland zijn dode karpers aangetroffen. Het waterschap Scheldestromen wil graag dat mensen dode vissen in vijvers, grachten of sloten melden, zodat ze opgeruimd kunnen worden. Het wordt afgeraden de dode vis sen aan te raken. Volgens het wa terschap zijn de vissen bezweken door het virus springviremia. Dit is een virus dat zich vooral in het voorjaar manifesteert. Karpers overwinteren in de modder op de bodem van een waterloop. Naar mate de winter langer aanhoudt, wordt de weerstand van karpers lager. Het virus is een natuurlijk fenomeen dat vanuit de modder wordt overgebracht op de karpers. terneuzen - Rijkswaterstaat heeft uit voorzorg extra metingen naar de waterkwaliteit in de Wester- schelde gedaan in verband met het treinongeval bij het Belgische Wetteren. De watermonsters zijn naar Lelystad gebracht om onder zocht te worden. De verwachting is dat op zeer korte termijn de re sultaten bekend zijn. Woordvoerster Jessie Beurms van de provincie Oost-Vlaanderen ver telde dinsdag dat een beperkte hoeveelheid vervuild bluswater is geloosd in de Schelde, omdat de rioolbekkens bij Wetteren vol wa ren. Het water wordt sinds maan dag overgepompt in tankschepen. De lading gaat naar een verwer ker. Meldingen van (extra) vis sterfte zijn er niet. Voor de Schel de tussen Gent en Antwerpen is wel gedurende een maand een vis verbod afgekondigd. middelburg - Rechtenstudenten van University College Roosevelt in Middelburg houden woensdag 22 mei (aanvang 13.30 uur, slot 17.00 uur) in de Burgerzaal een se minar over de rechten van de mens. Deze studenten hebben on derzoek gedaan naar de mensen rechten in verschillende steden in Europa. Zij hebben hiervan ver slag gedaan en op de bijeenkomst van 22 mei wordt het boek gepre senteerd. De steden die bezocht zijn, zijn Barcelona, Gotenburg, Graz, Nantes en York. De studen ten hebben interviews gehouden met raadsleden, medewerkers van non-profit organisaties en met de lokale bevolking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79