Noord-Beveland koopt zoutwaterleiding Informatie over vliegtuigbedrijven I I Horeca krijgt meer ruimte in Kamperland I 28 BEVELANDEN en THOLEN ZORGCENTRUM Het gloednieuwe Poelwijck wordt maandag officieel geopend. Het is klaar, maar het oude moet nog weg. 66 Met een clubje eten vind ik toch altijd veel gezelliger." Mail ervaring met Schaapscheren boa naar de PZC met hemelvaart LET OP! LET OP! EF DONDERDAG HEMELVAARTSDAG WEEKMARKT MIDDELBURG! ER door Claudia Sondervan colijnsplaat - De zoutwaterlei- ding die het Oosterscheldewater naar het proefbedrijf van Zeeuwse Tong bij Colijnsplaat voert, komt in eigendom van de gemeente Noord-Beveland. De Zeeuwse Tong koopt het exploitatierecht van de gemeente. Dat betekent dat nieuwe aqua- teeltbedrijven die zich willen ves tigen op het zilte bedrijventerrein aan de voet van de Zeelandbrug hun zoute water via Zeeuwse Tong moeten betrekken. Nieuwe aanvoerleidingen door de zeewe- rende Oosterscheldedijk worden niet toegestaan. Zeeuwse Tong kreeg destijds 6,5 miljoen euro subsidie om daar, samen met een zelfde bedrag van andere inves teerders, het proefbedrijf voor bin- nendijkse viskweek te beginnen. Maar subsidie voor de zoutwater leiding kreeg de stichting niet. De gemeente Noord-Beveland heeft die subsidie wel gekregen van het Rijk, 218.400 euro, 40 procent van de aanlegkosten, zijnde 546.000 euro. Maar om die tot uitkering te laten komen moet de gemeente ei genaar worden van de leiding. De aankoop van de leiding en de be trokken grond wordt donderdag 16 mei door de gemeenteraad be- door Nadia Berkelder rilland - Wat heeft het bedrijven park Aviolanda bij Woensdrecht voor gevolgen voor omwonenden in Zeeland? Samen met de gemeen te Woensdrecht geeft Aviolanda daar op 10 juni uitleg over in het dorpshuis in Rilland. Aviolanda is een bedrijvenpark dat zich richt op onderhoud van vliegtuigen. Het is gegroepeerd rond het oude Fokkerterrein, het sproken. De provincie Zeeland en de gemeente Noord-Beveland heb ben het gebied ten oosten van Co lijnsplaat aangewezen als stimule ringsgebied voor de agri-aquacul- tuur. Het nieuwe bestemmings plan voor het gebied komt op 28 augustus in de raad. Momenteel worden naast de bassins van de Zeeuwse Tong de zagerkweekvij vers gegraven voor Delta Farms. Het zusterbedrijf van zagerkweke rij Topsy Baits uit Wilhelmina- dorp installeert er drie vijvers van elk 450 meter lang. Eind dit jaar wil directeur Bert Meijering er de eerste zagers als voedsel voor de binnendijkse visteelt oogsten. Me ijering zoekt samenwerking met Zeeuwse Tong, die de jonge vis met zagers voedt. Met het kweek- water van de vis worden zeegroen ten en algen gekweekt, en met de algen weer zagers en schelpdie ren. Meijering denkt dat het afval water uit de zagerkweek voor de schelpdierenteelt van Zeeuwse Tong kan dienen. De zoutwaterlei ding is ook van belang voor de be- drijfsuitbreiding die akkerbou wers Hubrecht en Maarten Janse van de Heerlijkheid van Wolp- haartsdijk zoeken voor hun teelt van zilte groenten. De maatschap pacht ter plekke een stuk grond waar voorlopig nog tarwe op groeit. Poelwij ck bijna door Mieke van der Jagt s heer arendskerke - Oude bo men moet je niet verplanten, zeg gen ze. Maar een flink aantal oude bomen zijn maar wat blij dat ze van het oude, gedateerde Poelwijck naar het moderne, nieu we zijn verplant, al hebben som mige bewoners wel een beetje heimwee. Voor Anna Zuidweg-Goetheer (93) is dat vooral omdat de omge ving van het nieuwe Poelwijck nog niet klaar is. Waar een tuin moet komen, een echte verblijfs- ruimte, liggen nu nog de puinho pen van de sloop die nog lang niet helemaal klaar is. En net op die puinhopen geeft de kamer waarin mevrouw Zuidweg woont, uitzicht. „Voor mij is dat een grote veran dering, want in het oude gebouw zat ik vooraan beneden. Ik kon zien wie er kwamen, zien wie er gingen en ik kon buiten mijn was je drogen. Dat kan nu niet meer want we hebben geen balkon. Aan één kant is dat maar goed, want het enige wat ik zie is af en toe een grote stofwolk." Mevrouw Zuidweg had in het be gin dus veel moeite om te wen nen. „Dat is nu wel gelukt hoor, je moet wel. Vroeger had ik een heel klein kamertje maar wel met een aparte slaapkamer. Nu is de kamer groot, maar het bed en de kledingkast staan er in. Dan heb Anna Zuidweg-Goetheer bedrijvenpark heeft een eigen lan dingsbaan waarop ook grote vlieg tuigen kunnen landen. De men sen achter het park hebben sa men met de gemeente Woens drecht een rondje langs omringen de gemeenten gemaakt om voor lichting te geven over de activitei ten. „Het is puur informatief', zegt Danielle janmaat. „Wij zijn er, de gemeente Woensdrecht en iemand van de luchtverkeerslei ding." Het bedrijvenpark wil de activiteiten uitbreiden. I Anna Zuidweg-Goetheer (93) heeft best moeten wennen aan haar nieuwe grote kamer op de eerste verdieping, foto Marcelle Davidse je nog zat ruimte over. De keuken is ook groter. Fijn, want voor kof fie en thee ga ik niet naar bene den. Ik zet het zelf." Mevrouw Zuidweg heeft geen zin om voor elk kopje koffie of thee haar brei werk weg te leggen. Ze breit de mooiste poppen en knuffels. Wat ook veranderd is, en me vrouw Zuidweg kan het niet an ders zien dan een verbetering, is dat er beneden in het Grand Café samen gegeten kan worden. „In het oude Poelwijck kwamen ze je eten op je kamer brengen. Dat kan nog steeds voor wie dat wil, maar met een clubje eten is toch veel gezelliger. En het eten is al tijd nog goed geweest hier." Een andere dame, die al een kwar tiertje voor het begin van de maal tijd in haar rolstoel aan tafel wordt geparkeerd, maakt het niets uit, oud of nieuw. „Je bent afhankelijk van de hulp van ande ren en of je dat nu in een klein ka mertje hebt of in het duurste ap partement, het blijft moeilijk. Ik heb zelf in de zorg gewerkt voor mijn trouwen, dus ik snap dat je niet moet zeuren en ook niet te veeleisend kunt zijn. Die mensen werken keihard, maar ik zou niets liever willen dan alles zelf doen. Maar goed, ik moet niet klagen, ik ben 95 jaar en dan is het gek als je niets mankeert." Langzaam stroomt het Grand Ca fé vol. Niet alleen met mensen die in één van de woonvormen wonen die het nieuwe Poelwijck biedt, maar ook met mensen uit de buurt. Oudere 's-Heer Arends- kerkenaren die liever de benen bij Poelwijck onder de eettafel ste ken, dan alleen thuis een hap weg te werken. Wat de bezoeker die het oude Poelwijkck gekend heeft opvalt, is dat het nieuwe veel meer op een sociale leest geschoeid is. Meer ruimte voor alles, maar vooral ook om dingen samen te doen in lichte huiskamers en een luxueus Grand Café. door Claudia Sondervan kamperland - Er komen meer commerciële mogelijkheden voor de panden in het dorpscentrum van Kamperland, aan de noordkop van de Veerweg en de Noordstraat. Zo wil de gemeente er zeker van zijn dat Kamperland niet kampt met leegstand als straks het nieu we winkelcentrum rond de huidi ge C1000 aan de Ruiterplaatweg er staat. Dat staat in het bestem mingsplan voor het nieuwe win kelcentrum in Kamperland, dat te vinden is op www.nieuweplan- nen.nl. Het winkelcentrum dat de Kamperlandse ondernemers Gert-Jan Clement, Johan Sandee en Peter de Haze willen realise ren op de plaats van de bestaande C1000 en de aanpalende volkstui nen, gaat onder meer een lunchroom huisvesten. Die drijft Johan Sandee nu nog bij de Vers warenhandel aan de Noordstraat. De gemeente wil voorkomen dat het huidige dorpshart van Kam perland een slaapgebied wordt. In leegkomende panden zijn nu ook zaken als hotels en pensions toe gestaan. In het nieuwe winkelcen trum zelf zijn grote horecavoorzie- ningen niet toegestaan. Er komen 182 parkeerplaatsen rond het winkelcentrum. Als over loop op erg drukke dagen zijn de parkeerterreinen aan de overzijde van de Ruiterplaatweg bij de doe- het-zelfmarkt en parkeerhavens aan de Veerweg aangemerkt. De berm langs de Ruiterplaatweg wordt aangepast om parkeerders daar te weren. Er wordt nog nage dacht over een voetgangersvrien- delijke oversteek naar bedrijven terrein Het Rip. goes - Voor een verhaal over bui tengewoon opsporingsambtena ren (boa's) is de PZC op zoek naar inwoners van de Bevelanden en Tholen die wel eens in aanraking zijn gekomen met zo'n ambte naar. Positieve en negatieve ervaringen kunnen worden gemaild naar bevelanden@pzc.nl. Bellen kan via telefoonnummer 0113-315673. heinkenszand - Op de schapen boerderij De Schaapskooi in Hein- kenszand worden morgen scha pen geschoren. Een deel van de kudde wordt uit de jas geholpen. Er zijn ook activiteiten voor kin deren. De toegang tot de boerderij is gra tis. Iedereen is welkom aan de Nieuwekamerseweg in Heinkens- zand van 13.00 tot 16.00 uur. s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72