Werk Rammegors gaat onverminderd door E Loodskotter naar Afrika mj IERLAND Ierland 30 SCHOUWEN-DUIVELAND weekenddiensten Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. HUISNAAM BOEK ONLINE of bel 0900-9697 STEDENTRIPS FLY-DRIVES door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Hoewel het ver zet tegen het plan nog niet is ge staakt, gaan de voorbereidende werkzaamheden voor de verzilting van natuurgebied Het Rammegors bij Sint Philipsland onverminderd door. De ZLTO, die het plan via de rechter wil tegenhouden, is weer in gesprek met Rijkswaterstaat. Een woordvoerder van de rijks dienst laat weten dat de uitvoer der op dit moment nog steeds be zig is met het verwijderen van bo men en struiken. De werkzaamhe den die daadwerkelijk tot verzil ting van het gebied moeten lei den, beginnen pas later. Door een doorlaatmiddel in de Krabbenkreekdam wordt het Rammegors weer in verbinding gesteld met de Oosterschelde. Daardoor moeten in het gebied weer waardevolle schorren en slik ken ontstaan. Tegenstanders, waaronder veel inwoners van Sint Philipsland, vinden het een onzin nig en vooral duur plan. Ze bena drukken dat het Rammegors ook nu al mooie natuur herbergt. Ondanks het hevige verzet, is de stichting Het Nieuwe Atlantis tot nu toe de enige die echt heeft doorgepakt door naar de Raad van State te stappen. Advocaat Ro bert Madou dacht een stevig dos sier in handen te hebben. Zo zijn de vergunningen volgens hem ver keerd aangevraagd en verleend. Hij kwam van een koude kermis thuis, want het hoogste rechtsor- gaan bepaalde onlangs definitief dat de in Suriname opgerichte stichting geen belanghebbende is. De zaak wordt dus niet eens in houdelijk behandeld. De Thoolse afdeling van de ZLTO heeft zich onlangs ook gemengd in de strijd. De boerenorganisatie vreest dat de zoetwatervoorzie ning op Tholen in gevaar komt door de verzilting van het natuur gebied. Volgens ZLTO zijn er twee opties om dit te verhelpen: de aanleg van een pijplijn of het verplaatsen van het inlaatpunt voor het zoete water, dat nu vlak bij het Rammegors ligt. De ZLTO vindt ook dat Rijkswa terstaat te enthousiast vooruit loopt op de nog onzekere verzil ting van het Volkerak-Zoommeer Hemelvaartsdag donderdag 9 mei 2013 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena v' Drie gezusters door Marijke Vael SCHUDDEBEURS - De naam Maja roept bij Ger en Froukje Ritsema tegenwoordig uitsluitend het beeld op van het huis dat hen past als een jas. Maar toen de Rot terdamse radioloog en zijn echtge note in 1996 de villa aan de Don- kereweg in Schuddebeurs koch ten hadden ze heel andere associa ties. Froukje: „Ik dacht aan Maja de bij, die kinderserie op televi sie, of aan Spaanse zeep." Maar hun idee om de huisnaam te veranderen ebde weg toen het stel in het gemeentearchief Schou wen-Duiveland informatie vond over het ontstaan ervan. „De naam is bedacht door de drie vrouwen die het pand in 1902 lie ten bouwen," weten ze. Onge trouwd en kinderloos bleven de ze gezusters Van Adrichem lange tijd bij hun ouders wonen in een groot pand in Zierikzee. Na het overlijden van vader en moeder besloten ze om 'buiten' te gaan wonen. Bij de villa die ze lieten ontwerpen door de Rotterdamse architect W. Bruijnzeel Czn, pas te een moderne naam, beslisten de zussen. Een tijdje puzzelen met de beginletters van hun voor namen: Anna Rutheria, Anna Ma ria Elisabeth en Johanna Elisa beth leverde Maja op. Een naam met de gewenste exotische bij klank die rond 1900 populair was. „Toen we wisten hoe de huis naam ontstond, hebben we hem zo gelaten uit respect voor de his torie en omdat Huize Maja inmid dels een begrip bleek in de omge ving. Een monteur die de verwar ming kwam repareren kon ons huisnummer niet zo snel vinden. 'Als u had gezegd dat ik in Huize Maja moest zijn had ik het wel ge weten', reageerde hij." Ger en Froukje, die jaren in Kralingen woonden, hadden in het begin geen idee van de bekendheid van het stekje waar ze 'bij toeval' te recht kwamen. Toen de geboren Groninger (Bierum) en Friese (Menaldum) weer 'buiten' wilden wonen ontstond een zoektocht die een steeds grotere kring om Rotterdam besloeg. „Op een dag reden we naar Noordgouwe om een huis te bekijken, maar dat vonden we niet ruim genoeg." Onderweg naar de Hostellerie viel Huize Maja meteen op. „We vonden het prachtig, maar het stond niet te koop." Toen Froukje thuis in een woontijdschrift ont dekte dat dit wel het geval was belden ze gelijk de makelaar. „Ons huis in Kralingen was al ver kocht, daarom woonden we tijde lijk 23 hoog bij de Brienenoord- brug, als vogels in een kooitje." Nu de 67-jarige Ger in 2009 zijn werkzame leven als ziekenhuisra- dioloog beëindigde, heeft het stel alle tijd voor hun behoefte 'om met de vingers in de aarde' te wer ken. Zij onderhouden samen het hectare bos en de tuin die bij Hui ze Maja hoort. „Heerlijk. Je blijft in beweging en na gedane arbeid is het goed rusten." Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. Een exotische huisnaam. Huize Maja is vol authentieke details waaronder glas-in-loodramen. Ga mee in het ritme Stedentrip Cork zéér voordelige weekendbreak! huurauto voordelig bij te boeken tips: de English Market, Butter Exchange, Blarney Castle, Black- rock Castle, Cóbh met het emigratiemuseum en Kinsale incl. vlucht, verblijf in 3- of 4-sterren hotel naar keuze en ontbijt Fly-drives Ierland voordelige reizen met een aaneen schakeling van hoogtepunten prachtige routes naar o.a. Cork, Galway, Ring of Kerry, Cliffs of Moher, Connemara, Derry, Grants Causeway, Belfast en Dublin incl. vlucht, huurauto, verblijf en ontbijt in bed breakfasts of hotels Fly-drives Killarney of Cork inclusief huurauto! tips: het Killarney National Park, de kustroute Ring of Kerry, Lough Leane, de indrukwekkende Cliffs of Moher, de Muckross Gardens en de schiereilanden Dingle en Beara incl. vlucht, verblijf in 3- of 4-sterren hotel naar keuze, ontbijt en huurauto Voordeelreis Grand Tour Ierland vele gegarandeerde vertrek data, nérgens voordeliger! met o.a. Cork, Ring of Kerry, Cliffs of Moher, The Burren, Connemara, Slieve League Cliffs, Glenveagh J NP, Derry, Belfast en Dublin! incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL- sprekende reisleiding en excursies j dgn t öers tot *e/€ 140Q l Bekijk het gehele aanbod op: www.kras.nl/ierlandactie 15 cpm Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. VLISSINGEN - Loodskotter Markab die sinds enige tijd in de Vlissing- se Dokhaven ligt, is verkocht aan een Duits bedrijf dat het schip zal inzetten als beveilingsschip bij de oliewinning in West-Afrika. De kotter die decennialang dienst heeft gedaan als stationsvaartuig voor zeeloodsen, wordt volgende week overgedragen aan de nieu we eigenaren. Het 'ouwe beestje', zoals Jan-Willem Siewe van het Nederlands Loodswezen de kot ter liefkozend omschrijft, heeft een half miljoen opgebracht. „Dat betekent dat we de loodstarieven volgend jaar omlaag kunnen doen. Onze organisatie heeft im mers geen winst voor ogen." Dergelijke schepen worden soms ook omgebouwd tot luxe jacht of cruiseschip. De even oude 'zusjes' van Markab, Menker en Mirfak, blijven voorlopig nog in bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68