i I I I Donateursdag Coemanszorg in het teken van verbouwing museum Haan onder de snelbinders Brandje in bovenleiding SCHOUWEN-DUIVELAND 29 Ouderenzorg biedt kansen voor Schouwen-Duiveland volgens raadslid Wout van den Berg. FLITS Schouwen-Duiveland is de ideale omgeving voor senioren. Weekmarkt voor een keer op vrijdag Negentiende zwarte bessenfietsdag WOENSDAG 8 MEI 2013 zorginitiatief door Melita Lanting zierikzee - Schouwen-Duiveland moet minder krampachtig met nieuwe zorginitiatieven omgaan. Dat stelt Wout van den Berg, frac tievoorzitter van de WD. Vol gens Van den Berg laat de ge meente door haar houding kan sen liggen. „Kijk, de vraag die zich voordoet is hoe je met de ouderenzorg om gaat en hoe je dat georganiseerd krijgt." Van den Berg doelt op de stroom aan berichten vanuit Den Haag over veranderingen in de zorg. Ouderen moeten langer zelf standig wonen, komen alleen in aanmerking voor een plaats in een verzorgingshuis als ze niet meer zelfstandig kunnen wonen en ook de gemeenten dreigen fik se kortingen te krijgen op geld voor zorg. Het zijn echter nog steeds plan nen, die ook met grote regelmaat weer worden aangepast. Daardoor is er veel onzekerheid. „En wat er nu gebeurt, is dat je Houtekamer (wethouder, red.) telkens hoort zeggen dat hij wacht op cijfers uit Den Haag. Als je dat doet, over komt het je. Waarom neem je niet zelf het initiatief?", vraagt Van den Berg zich af. „Schou wen-Duiveland is een ideale om geving voor mensen die ouder worden. En veel ouderen hebben vroeger of later ook zorg nodig. Daar liggen kansen. Je moet dat als overheid niet zelf willen orga niseren, maar overlaten aan de markt. Alleen ondernemers die nu met een plan komen lopen vast, omdat de gemeente huiverig staat tegenover ieder plan dat niet in het bestemmingsplan past en ze geen precedentwerking wil len." Met andere woorden: de ge meente is heel erg terughoudend met afwijken van het bestem mingsplan. Want, als de een iets mag bouwen, waarom de ander dan niet? Van den Berg is onlangs op werk bezoek geweest in Tilburg. Daar steunt de gemeente een nieuw initiatief voor appartementen voor senioren. „Daar is de ge meente eens gaan kijken naar de bevolkingssamenstelling. Ze heeft uitgerekend wat de zorg voor de inwoners gaat kosten en geconclu deerd dat ze dat niet zelf kunnen dragen." Daarom is Tilburg in zee gegaan met De Leyhoeve, een commercieel initiatief voor 300 appartementen voor senioren die nog redelijk gezond van lijf en le den zijn, maar al wel graag wo nen in een omgeving waar ze ook kunnen blijven als het minder gaat met de gezondheid. De appartementen worden voor zien van alle mogelijke domotica, high-tech voorzieningen voor huishoudelijke en zorghulpmidde- len, en praktische zaken als een tillift. In het gebouw komen goed kope appartementen en dure, luxe appartementen. Met de dure appartementen worden de goed kopere deels gefinancierd. „De ini tiatiefnemer noemde het de idea le omgeving voor mantelzorg. Het is overigens niet zo dat ik nu pleit voor het neerzetten van een Leyhoeve op Schouwen-Duive land, maar er zijn genoeg andere mogelijkheden." Van den Berg wijst op de bestaan de initiatieven zoals een zorgho- tel in De Schelphoek bij Seroos- kerke (hiervoor lopen nog onder- Wout van den Berg Een voorbeeld van De Leyhoeve. Het ziet er uit als een normale slaapka mer, maar is voorzien van allerlei snufjes, foto Persbureau van Eijndhoven door Joeri Wisse DREISCHOR - Donateurs en vrijwilli gers van museum Goemanszorg in Dreischor komen volgende week zaterdag alles te weten over de op handen zijnde verbouwing. De toe komstplannen voor het streekmu seum lopen als een rode draad door de donateursdag. Na afloop van dit seizoen wordt het museum grondig verbouwd. Belangrijkste aanpassingen bin nen zijn de isolatie van het dak van de oude boerenschuur, de rea lisatie van een nieuw toiletblok en de verplaatsing van de ingang. Buiten wordt de looproute aange past zodat museumbezoekers een voudig vanaf het nieuwe parkeer terrein aan de overkant van de Molenweg de nieuwe ingang kun nen vinden. Tijdens de donateursdag op 18 mei wordt de verbouwing vanuit verschillende punten belicht. Leo Adriaanse van de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland gaat in op de toekomst van musea. Hij houdt een lezing met de titel 'Het mu seum in beweging, minder ter lee ring, meer ter vermaeck'. De Zierikzeese architect Willem Kort, tevens secretaris van de be heersstichting van Goemanszorg, ARNEMUIDEN - Marcel Merbis was wakker genoeg om al rijdend een foto te maken vanaf de A58. De brand in de bovenleiding van het spoor was in een flits voorbij. De treinen werden omgeleid over het andere spoor, met vertra ging tot gevolg. Volgens ProRail komt zo'n eigenlijk alleen na een bliksemin slag voor. Van onweer was op dat moment geen sprake, foto Marcel Merbis zoeken) en résidence Oud Bom- menede bij Zohnemaire, een com binatie van ouderenappartemen- ten en zorg. Dit laatste initiatief kan nog niet rekenen op volledige medewerking van het college van Ben W. Maar er zijn volgens Van den Berg veel meer mogelijkheden zo als het ombouwen van een be staand vakantiepark tot wonin gen voor ouderen waarbij zorg ge boden kan worden en een restau rant aanwezig is. „Maar het initia tief ligt bij de markt. Je moet dit als overheid niet zelf willen rege len. Wij bieden de mogelijkheid door bijvoorbeeld een bestem mingsplan te wijzigen van recrea tiebestemming in permanent wo nen." gaat aan de hand van tekeningen en plattegronden in op de verbou wing zelf. Daarna vertelt Kors de Waard van bureau Tekst en Uitleg over de nieuwe inrichting van het museum. Volgens Ken Buth, voorzitter van de vriendenstichting, draagt voor al 'zijn' stichting hier aan bij. De verbouwing zelf wordt vooral be taald uit enkele legaten. De dona teursdag is toegankelijk voor de 800 'vrienden' en de vrijwilligers van het museum. De donateursdag is grotendeels in de Adriaanskerk, waar Mar van der Veer voor muzikale intermez zo's op het orgel zorgt. ZIERIKZEE In verband met Hemelvaarts dag wordt de weekmarkt in Zierikzee voor een keer op vrij dag gehouden. Het marktter rein is zoals gebruikelijk bij de weekmarkt afgesloten voor al le verkeer. De marktkooplie den zijn te vinden op een deel van het nieuw bestrate Haven plein en op het Havenpark. MIDDELBURG NIEUWDORP De negentiende editie van de zwarte bessenfietsdag wordt gehouden op zaterdag 11 mei. Tussen 09.30 en 13.00 uur kan gestart worden bij Boonman's Wijnmakerij in Nieuwdorp. Routekaarten zijn voor drie eu ro te koop. De fietsroute is veer tig kilometer lang en gaat langs verschillende bedrijven. Een man (75) uit Oost-Souburg is dinsdagmiddag bekeurd om dat hij onder de snelbinders van zijn fiets, in een juten zak, een levende haan vervoerde. Getuigen zagen dat de zak van de bagagedrager van de fiets viel en bewoog. Ze vroegen aan de man wat er in die zak zat Hij opende de zak een stuk je zodat de getuigen wat zwar te veren zagen. De man klem de, aldus de politie, vervolgens de zak weer onder zijn snelbin ders en fietste weg. De getui gen belden daarop de politie. In Middelburg is de man aange houden en bekeurd omdat hij de welzijnswet voor dieren overtrad. De haan gaat waarschijnlijk naar een kinderboerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67