Syrië centraal in literaire tocht UIT 11 Op de Nationale Molendagen zijn dit jaar liefst 64 van de 75 Zeeuwse korenmolens te bezoeken. De meeste daarvan laten alleen de wieken rondgaan, maar een aantal molenaars laat ook het ouderwetse maalwerk zien. WOENSDAG 8 MEI 2013 Auteur Maarten Zeegers. foto Bob Bronshoff Maarten Zeegers schreef in op dracht van de Zeeuwse organi satie Switch de novelle De Schut ter. Het verhaal gaat over Syrië en staat centraal tijdens de Literaire Tocht 2013 die Zeegers van 13 t/m 17 mei maakt langs acht scholen voor voortgezet- en mid delbaar beroepsonderwijs in de provincie. Met de keuze voor deze jonge auteur zoekt Switch in het kader van de Maand van de Vrijheid de actualiteit op. Zeegers woonde al tweeënhalf jaar in Da mascus, toen de protesten in Syrië begon nen. Hij berichtte regelmatig over Syrië in het Radio 1 Journaal en hij publiceerde ano niem artikelen in NRC Handelsblad en De Standaard. Hij is een gedreven schrijver en journalist en is recent genomineerd voor de Bob den Uylprijs 2013. Tijdens de Maand van de Vrijheid schenkt Switch met de Literaire Tocht aandacht aan thema's als vrijheid en verdraagzaam heid, vanuit een niet-vyesterse culturel in valshoek. Als één van de weinige journalisten kon Zeegers van binnenuit verslag doen van de opstand in Syrië. In juli 2011 werd hij gear resteerd door de Syrische autoriteiten en het land uitgezet. Over zijn tijd in Damas cus schreef hij het boek 'Wij zijn Arabie ren, portret van ondoordringbaar Syrië'. In novelle 'De Schutter' vertelt Zeegers hoe het is om in een dictatuur te leven. Het ver haal over twee vrienden is fictie, maar alle voorvallen die in het boekje voorkomen zijn echt gebeurd. Ze zijn gebaseerd op er varingen van de schrijver, van zijn vrouw en van zijn vrienden. De auteur gaat tij dens de Literaire Tocht met de leerlingen in gesprek over zijn novelle. De hele mensheid is malende De molen van Aagtekerke Is zaterdag malende te zien. door Willem Staat De mens is malende. Immers kauw je je voedsel fijn met je Molares (Latijn voor kie zen). 'De mond is een gaan de molen', luidt een gezeg de. Het viel in de Oudheid niet mee om koren fijn te kauwen. Dus werd dat al snel gedaan met wrijfstenen. Later ontstonden andere werk tuigen met maalstenen. Ze werden aange dreven door ezels, paarden, gevangenen, slaven of vrouwen. Waren die niet voorhan den dan moesten mannen het zelf doen. Liever niet, want het was verachtelijk werk. De windmolen was een geweldige uitvin ding die veel menselijk en dierlijk gezwoeg overbodig maakte. Ze zijn er nog altijd, hoe wel moderne maalderijen het werk overna men. In Zeeland bleven er 75 bewaard, alle maal korenmolens. En daarvan zijn er tij dens de Nationale Molendagen maar liefst 64 te bezichtigen, twee meer dan in 2012, dat ook al een recordjaar was. De meeste molens zijn zaterdag 11 mei te zien. Twee zijn zondag te bezoeken (hieron der aangegeven met 'zo'). Ook is aangege ven welke er malend zijn te bezoeken. Regio Tholen: Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Sint Annaland (beide mo lens) Sint Maartensdijk (De Hoop), Sint Philipsland, Stavenisse, Tholen (beide). Schouwen-Duiveland: Brouwershaven (Windlust), Dreischor. Eikerzee (maalt), El- lemeet, Haamstede (maalt), Moriaans- hoofd, Nieuwerkerk, Oosterland, Zierikzee (Den Haas), Zonnemaire. Noord-Beveland: Colijnsplaat (Oude Mo len), Colijnsplaat (Nieuwe Molen, zon dag), Kortgene en Wissenkerke (De Onder neming, maalt). Zuid-Beveland: Borssele, Goes, 's Graven polder, Heinkenszand (maalt), Hoedekens- kerke, Kloetinge Krabbendijke, Kruiningen (maalt), Nisse, Rilland (maalt), Waarde (maalt), Wemeldinge (beide molens). Walcheren: Aagtekerke (maalt), Arnemui- den, Biggekerke (maalt), Domburg, Melis- kerke, Middelburg(De Hoop, De Koning), Nieuw- en Sint Joosland, Koudekerke De Lelie, Oostkapelle (maalt), Oost-Souburg, Serooskerke, Westkapelle, Zoutelande Zeeuws-Vlaanderen: Axel (maalt), Cad- zand, Hoek, Hulst (zondag), Groenendijk; IJzendijke (maalt), Kuitaart, Nieuwvliet, Retranchement, Schoondijke, Sluis, Spui, Zuidzande (maalt). Extra activiteiten: Eikerzee: pannenkoeken en brood bakken en fietst-/wandeltocht; Heinkenszand: pannenkoeken bakken Boe- renmarkt van 10.00 uur tot 16.30 uur. Daar worden biologische, streekproducten en brocante verkocht. Zaterdag wordt het nieu we fiets- en voetpad over het voormalige industriespoor in gebruik genomen. Ter ge legenheid daarvan rijdt er van 13.30 tot 15.30 uur een treintje over een deel van het voormalige spoor. IJzendijke: pannenkoe ken bakken expositie. Tholen (De Ver wachting) winkel, molenmuseum, B BBHB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59