J UIT 9 Licht en schaduw in een kerk SCHOUW Nico Out Beeldend kunstenaars Nanda Runge en Frank Halmans expo seren momenteel in Galerie van den Berge in Goes. In hun werk spelen herinneringen nadrukkelijk de hoofdrol. ENSDAG 8 MEI 2013 Marja de Lange: voor elk jaar een paradijsvogel Marja de Lange wordt 75 jaar en pakt uit met expositie van kleurige werel den, paradijselijke taferelen met ge liefden opgenomen in elkaar en de natuur. Maar ook met beelden van (innerlijke) strijd. Alles in een taal die varieert van naturalistisch tot expres sief met als middelpunt een gordijn met 75 geschilderde paradijsvogels. T/m 18/5. Boerderijgalerie De Osse- berg, Singelweg 11Grijpskerke. Do. t/m za. 14.00 - 17.00 uur Staalkaart van eigentijdse schilderkunst in Grote Kerk in de Grote Kerk van Veere expose ren tien kunstenaars in het kader van de tentoonstellingsreeks 'De Schil der, Het Werk het Atelier' die dit jaar in de Middelburgse presentatie ruimte Caesuur loopt. Een spannen de, tot nauwkeurig kijken uitdagende verzameling schilderkunst waarin ab stractie domineert. T/m 21/5. Grote Kerk, Oudestraat 26, Veere. Di. t/m zondag 11.00 -17.00 uur. Kunst in etalages bij winkels in Goese binnenstad Goes en Passant is een jaarlijks terug kerende expositie in de etalages van winkels in de Goese binnenstad. Na vier weken verhuist het werk naar de Grote Kerk. De deelemende kunste naars: Dini Abrahamse, Frans Dinge- manse, Ilse van Loo, Reynier de Mun- ck, Frida van Overbeeke, Yvonne Oye- vaar, Rinus Rentmeester en Jack Wil- lemsen. T/m 2/6. Binnenstad Goes. V/a 7/6 in Grote Kerk, Singelstraat 21, Goes. M* ..jyj gÜ ;j i MÈ- êi F i De schoonheid van het afgedankte Mark van den Heuvel schept 'momen ten', toevallige vondsten van veelal af gedankte materiaal dat hij 'verpakt' in een perfect afgewerkte omlijsting. Hij maakt de schoonheid zichtbaar die besloten ligt in wat kwetsbaar en afgedankt is en zet je met de assem blages aan het denken. T/m 1/9. Galerie het moment, Post- straat 28, Zierikzee. Wo. t/m za. 11.00 - 17.00 uur en 1 e zo. v/d maand, 12.00 -17.00 uur. Sfeerbeelden van gezamenlijk werk Teer materiaal in sobere liefde Vilt, kaarsen en neon Een worsteling en ontdekking van drijvende kracht in hout De ernst van het leven met een sausje van humor relativeert de wereld van 15 t/m 23 juni bij de WESTERSCHOUWEN Zie www.kunstschouw.nl en het Kunstschouw Magazine rss 1 Frank Halmans verwerkt ook boeken tot huisjes, waarbij ook de titels betekenis hebben. Nanda Runge maakt foto's, die ze in zwart-wit composities omzet in haar schilderijen. Het belang van herinneringen Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. Als je niet meer weet waar je vandaan komt, je je eigen omgeving niet meer herkent en geen verbinding hebt met waar je eerder was en wat je dacht, voelde en deed, raak je gedesoriënteerd en onzeker. Herinneringen geven houvast, kunnen leerzaam zijn en - mits ze prettig zijn natuurlijk - blijvend bijdragen aan ge luk. In het werk van de twee kunstenaars die momenteel in Galerie van den Berge in Goes exposeren spelen herinneringen een hoofdrol. Nanda Runge (Huizen, 1970, woont en werkt in Middelburg) toont tekeningen en schilderijen van plekken waar zij is ge weest. Zij maakt er foto's, die ze in zwart-wit composities omzet. Daarbij con centreert zij zich op hoofdzaken. Vaak laat zij gebouwen en bouwsels zien, en binnen ruimtes, maar de laatste tijd ook landschap pen. Ze zijn verbonden met momenten die zij als herinnering wil bewaren. Eventueel aanwezige mensen laat zij weg. Als zij ze mee zou nemen in het beeld zouden ze de herinnering vertroebelen. Dat en de vereen voudiging zegt denk ik net zoveel over de herinnering zelf als over het proces van her inneren. Herinneringen zijn altijd persoon lijk. Die van Nanda Runge krijgen ook voor mij in eerste instantie betekenis omdat zij ze boeiend verbeeldt. Het spel van aandui den en uitsparen, het uitgewogen en toch losjes combineren van zwart, wit en tinten grijs tot vormen die herkenbaar en tegelijk abstract zijn, het gebruik van uitvloeiende verf, het opnemen van lijnen in nog natte inktoppervlakken, zijn allemaal puur visue le elementen die het kijken naar haar werk tot een stil, ingetogen avontuur maken. Maar in tweede instantie zet zij mij aan naar eigen plekken in mijn geheugen te gaan, die voor mij betekenis hebben. Te vens verwijst zijn naar de beperking die in het herinneren besloten ligt, alleen al om dat je niet alles ziet, hoort of ruikt. Je maakt onbewust altijd een selectie. Het zwart-wit dient zo een esthetisch belang, maar is in mijn ogen ook een metafoor voor wat verloren gaat in het proces van herinneren. En het biedt ruimte om het beeld verder zelf in te vullen. Tenslotte is het werk van Runge een uiten van verwon dering, een vorm van beleven. Zonder bele ving bestaat er geen herinnering. Wij ken nen voortdurend waarde toe. Dat maakt ons leven betekenisvol. In het oeuvre van Frank Halmans (1963, woont in Bilthoven en werkt in Bunnik) staat de woning centraal. Hij bouwt repli ca's en schaalmodellen van binnenruimten en gevels en verwerkt boeken tot huisjes. Misschien zag u ooit zijn huisjes in de vorm van een handstofzuiger. Daarmee ver telt hij over tijdelijkheid, vergankelijkheid en ongrijpbaarheid. Wat ooit solide aanwe zig was lost op in stof. Een mooie metafoor voor de herinnering die vervliegt. Het huis is de plek waar je in principe thuis kunt zijn, ruimte hebt om jezelf te zijn. Je kunt het huis zelfs zien als je 'ik', de plek die je inneemt in de wereld, de plek die bestaat uit heden en uit herinneringen. Door ra men en deuren te snijden in oude, aan el kaar gezette boeken maakt Halmans de ver-, binding tussen plek en herinnering nog concreter. Zo'n huisje van boeken krijgt nog meer zin als je de titels ervan mee neemt in je beschouwen. 'Vergeet het verle den'; 'Wie heeft geen geheim' en 'Vergeten werelden' laten me stilstaan bij de diversi teit aan herinneringen die ik kan hebben, inclusief de niet meer bestaande, die zo dus geen herinnering meer zijn. T/m 18/5. Galerie Van den Berge, Westwal 45, do t/m za 12.30 - 17.00 uur. Hemelvaartsdag ge sloten. Vrijdag 10 mei is Nanda Runge aanwezig in de galerie. Zat. 11 mei uur opent om 15.00 uur de tentoonstelling Ondertussen van Frank Hal mans in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. in beeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57