Curasao snakt naar motief voor moord op Wiels Standaardwet past niet Portret van Willem-Alexander hangt nog niet in alle rechtbanken 4 BINNENLAND WETTELIJKE REGELS cruisewinkel.nl Wetgeving voor brandveiligheid is te complex en slecht onderbouwd, al groeit de interesse in branden. brandmeeker? Politie zegt niets over daders moord; in de media wordt volop gespeculeerd over rol van de 'maffia' uw cruise boekt u bij cruisewinkel.nl [€1.419,-1 ■Westelijke Middellandse Zee MSG Orchestra Spanje Portugal ms Rotterdam m&®\ www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 EF Wetgeving voor door Oscar van Dam WILLEMSTAD - Drie dagen na de moord op de Curaqaose politicus Helmin Wiels is er nog niets duide lijk over de achtergronden. De politie zegt druk bezig te zijn met het onderzoek en alle mogelijke lin ken na te lopen, maar kan nog niets concreets naar buiten breng en. In de media wordt al volop gespe culeerd. Zo meldde de ochtend krant Vigilante gisteren dat er twee 'organisaties' zijn betrokken bij de moord, maar verder weet het dagblad er niets concreets over te melden; alleen dat Wiels eind vorig jaar door 'onbekenden' veelvuldig werd gefotografeerd tij dens vergaderingen en partijbij eenkomsten. De wijze van be richtgeving geeft aan dat media en bewoners 'iets' willen horen over een mogelijk motief. Maandag verscheen er ook een filmpje op YouRibe waarop een jongeman in een slechtverlichte video-opname met verdraaide stem in de taal van Curasao, het Papiaments, aangaf dat de moord op Wiels de eerste in een reeks is. Hij kondigde meer moorden aan, wat uiteindelijk tot een bloedbad zou moeten leiden op 30 mei van dit jaar. Dat is de dag waarop Cu rasao jaarlijks de grote volksop stand van 1969 herdenkt. De man werd op Facebook door verschillende kennissen herkend en lijkt inmiddels ontmaskerd, maar was gisteren nog niet gear resteerd. Onduidelijk is of hij iets met de moord te maken heeft, of wil meeliften op de sensatie. Vanuit de partij van Helmin Wiels, Pueblo Soberano, dat staat voor 'Soeverein Volk', is al meer dere keren aangegeven dat de da ders in de kringen van de 'maffia' moeten worden gezocht. Daarmee wordt - zonder dat er namen worden genoemd - onder meer gedoeld op malafide onder nemers of zakenlieden die het volk uitbuiten. Het woord maffia wordt niet veel gebruikt op Cura sao. De vaak emotionele beschuldigin gen die aanhangers van Wiels nu uiten, komen onder meer voort uit de strijd die Wiels vlak voor zijn dood voerde tegen een samen werking van het nationale tele- combedrijf UTS en gokbaas Rob bie dos Santos van Robbie's Lot tery. De beschuldiging is pikant omdat Dos Santos één van de gro te geldschieters is van de partij van Gerrit Schotte, de MFK, waar mee Wiels van 2010 tot 2012 een regering vormde. Wiels noemde de constructie van Dos Santos om via UTS gokken mogelijk te maken via sms 'ille gaal en crimineel'. Door de con structie zou de overheid veel be lastinggeld mislopen. Wiels stelde de afgelopen week vragen aan ministers, vroeg het Openbaar Ministerie onderzoek te doen naar de in zijn ogen illega le constructie en stelde het 'zo veelste misbruik van een corrupte kliek' aan de kaak. De strijd was opvallend. De link dat van daaruit ook de kogels af komstig zijn die Wiels' dood bete kenden, lijkt vooralsnog alleen ge baseerd op emotionele gronden. Een aanhanger van Pueblo Sobera no noemde de naam van Dos San tos zondagavond openlijk voor een tv-camera als 'man achter de moord'. Verder durft niemand openlijk namen van mogelijke ver dachten uit te spreken. De politie gaat nog niet in op verdachten of scenario's. 1 1 ^~T\ jpl' 1 vanaf 15 dagen 1 vanaf Rome. Palermo. La Goulette, Ibiza, Villefranee Sur Mer, Genua, Rome Vertrek: div. data van juni Vm oktober vlocht en transfers Rotterdam. La Coruna. Leixoes. Portimao, Gibraltar, Malaga, Cadiz, Lissabon, Vigo, Rotterdam Vertrek: 14 september Incl. busvervoer P.-d/en zm wv&f. per persoon o.b.v 2 peraonen per hut en o.D v. beschfctattrfc&d en wtpoingw. ate MftBfÉg&R er» vrjtpem*on Hoe wapenen wij ons tegen bran den? Wat gaat goed, wat kan beter? Vandaag deel 1 van een serie. door Jelte Posthumus beeld Mark Reijntjens ARNHEM - De vorig jaar nog aange paste wettelijke regels die ons be schermen tegen brand in gebou wen, voldoen niet. Ze zijn vaag, slecht onderbouwd en voor grote, complexe gebouwen zoals biosco pen, ziekenhuizen en onderwijs instellingen schieten de minimale eisen sowieso tekort. Dat blijkt uit een rondgang langs deskundi gen en betrokkenen. Wettelijke eisen, bijvoorbeeld op het gebied van vluchtroutes, brandmelders en eisen aan bouw materialen, zijn opgenomen in het vorig jaar vernieuwde Bouw besluit. „Maar er staan nog steeds veel niet-onderbouwde en niet- toetsbare regels in", aldus Ynso Suurenbroek, voormalig lector brandveiligheid van de bouw bij hogeschool Saxion. Ook is de wet volgens veel betrokkenen, zoals Aldo de Jong van het kennisplat form voor de bouw- en vastgoed branche SBR, alleen maar com plexer geworden. Fred Vos, voor malig hoofd van de officiersoplei ding van de Rijksbrandweeracade mie, noemt de wetgeving 'niet te doorgronden en multi-interpreta- bel'. Daardoor zouden gemeen ten, brandweer en gebouweigena ren de wet, die ook slechts een mi nimaal veiligheidsniveau garan deert, vaak verschillend interpre teren. Brandweer Nederland is zelfs van mening dat recente wijzigingen in de wetgeving, bijvoorbeeld op het gebied van brandmelders en eisen aan verbouwingen, tot een verlaging van het brandveilig heidsniveau kunnen leiden, on der meer van studentenwonin gen. Maar bij het verantwoordelij ke ministerie van Binnenlandse Zaken vond de brandweer naar ei gen zeggen niet altijd gehoor. De veelgehoorde kritiek dat de mi nimale wetgeving ook niet aan sluit bij de steeds complexere ge bouwen, wordt daarnaast beves tigd vanuit de praktijk, zoals die van de bioscopen. Dat komt volgens Suurenbroek onder meer doordat er weinig on derzoek wordt gedaan naar het verloop van branden. Zo is bij een derde van alle fatale woningbran den van de afgelopen vier jaar (122 branden, 132 slachtoffers) on duidelijk wat de oorzaak was, laat staan wat bijvoorbeeld de invloed van bouwmaterialen was. En niet-fatale branden worden niet structureel onderzocht. Daardoor is er volgens het Instituut Fysieke Veiligheid weinig bekend over de effectiviteit van het brandveilig- heidsbeleid. Volgens Suurenbroek wreekt dat kennisgebrek zich vooral bij grote, complexe gebou wen, zoals ziekenhuizen, biosco pen en onderwijsinstellingen. Mede om die reden heeft de brandweer sinds vorig jaar een landelijk Team Brand Onderzoek. Het is echter niet de verwachting dat onderzoek daarvan snel tot be tere regelgeving leidt. AMSTERDAM - De minimale wettelij ke brandveiligheidseisen voor ge bouwen schieten eigenlijk tekort. De controle hierop laat vaak ook nog eens te wensen over. Dat is bij voorbeeld het geval in de biosco- penbranche. Gordijnen die vluchtwegen be lemmerden, afgesloten vluchtdeu- ren, te weinig ontruimingsoefe ningen; een aantal bevindingen van de Vrom-inspectie die twee jaar geleden de brandveiligheid van dertig bioscopen en schouw burgen onderzocht, was niet mals. Toch zou nader onderzoek niet nodig zijn, zeker niet als de ge meenten beter zouden gaan con troleren. Niet alleen verlopen die controles twee jaar later echter ze ker niet vlekkeloos; ook houdt de wet geen rekening met ontwikke lingen zoals de groei en horeca- ambities van bioscopen. Volgens het Vrom-rapport ont brak het de eigenaren/beheerders vaak aan kennis. Daarom heeft de Nederlandse Vereniging van Bios coopexploitanten (NVB) actie on dernomen, bijvoorbeeld door hun kennis van bedrijfshulpverlening te verbeteren. De controle op de naleving van de regels ligt echter bij de gemeenten, die dit vaak uit- door Jan Pieter Rottier AMSTERDAM - In lang niet alle rechtbanken prijkt al een beeltenis van koning Willem-Alexander. Rechtbanken zijn ook niet ver plicht om een portret op te han gen, meldt een woordvoerder van de Raad voor de Rechtspraak, „le der gerecht maakt eigen keuzes." Keuze is er te over. Zo krijgen meerdere rechtbanken werk aan geboden van kunstenaars. „We hebben een heel stapeltje schilde rijen en tekeningen", vertelt een woordvoerder van de gerechten in district Midden-Nederland. „Een kunstcommissie gaat kijken wat het aanbod is, en of we het kunnen plaatsen. Het gerechtsbe- stuur maakt uiteindelijk de beslis sing", zegt de woordvoerder, die stelt dat de meeste gerechten zo'n kunstcommissie hebben. Hij denkt dat het wel mogelijk is om een keuze te maken uit het aan bod. De woordvoerder vertelt dat hij vooral werken met alleen Wil- I Een van de officiële staatsie portretten. foto EPA lem-Alexander erop heeft gezien, hoewel dat volgens hem geen re gel is. Ook het aantal, en het soort portretten van Beatrix verschilde per rechtbank. In de Amsterdam se rechtszalen hangt bijvoorbeeld al lang geen officieel portret meer. Tot 1983 stond in de Grond wet dat er recht werd gesproken in naam van de koning. Vanuit die traditie stamt het koninklijke portret. De Rijksvoorlichtings dienst heeft in ieder geval portret ten van Willem-Alexander be schikbaar gesteld, vertelt een woordvoerder. Een nieuwe recht bank in Almere kreeg zijn vier be stelde portretten van Beatrix bin nen, net nadat ze haar aftreden be kendmaakte. „Een beetje voor niets dus", zegt de woordvoerder. Voor de nieuwe portretten wacht hij het advies van de kunstcom missie af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4