'Er is een enorm verschil tussen bekerfinales Zweden en Nederland' Hoek wil scenario Kozakken Boys kopiëren 40 SPORT BEKERFINALE AZ-PSV Beide clubs kunnen in de bekerfinale van donderdagavond in Rotterdam nog iets van het seizoen maken. KARAKTERISTIEK door Arnold Aarts ALKMAAR - Hij is een ervaringsdes kundige. Voor Viktor Elm is de wed strijd van donderdag tegen PSV in De Kuip al zijn vierde bekerfinale. De AZ-middenvelder blikt terug op zijn belevenissen in de Svenska Cu- pen en de KNVB-beker. En kijkt vooruit naar zijn volgende eind strijd. 27 september 2007 Kalmar FF-IFK Göteborg 3-0 „We hadden met Kalmar in de competitie lang op IFK Göteborg gejaagd, maar uiteindelijk waren zij kampioen geworden. Dus toen we in de bekerfinale tegen IFK moesten, waren we gebrand op een goed resultaat. En bij ons had niemand ooit een prijs ge wonnen." „We hadden het geluk dat we thuis speelden, dat was bij loting bepaald. Nee, het was niet heel druk. Een kleine zevenduizend toeschouwers, dat was driedui zend meer dan wij gemiddeld trokken. Het bekertoernooi leeft helemaal niet in Zweden. De FA Cup Final vindt iedereen gewel dig, maar dat komt doordat wij in Zweden zijn opgegroeid met En gels voetbal." „We wonnen vrij makkelijk van Göteborg. Vanaf de eerste mi nuut gaven we vol gas en over klasten we ze. Ja, we hebben wel een feestje gevierd na afloop." 21 september 2008 Kalmar FF-IFK Göteborg 0-0 (IFK Göteborg w.n.s.) „Wij waren voor de bekerfinale kampioen geworden, Göteborg deed het een stuk minder in de competitie. Het was een even wichtige wedstrijd, met fifty-fif- ty kansen. We speelden weer thuis, weer door loting. Uiteinde lijk misten wij in de strafschop- penserie de laatste, waarna Pon- tus Wernbloom voor Göteborg de beslissende maakte. Ik nam de derde. Ik had van tevoren al ge zegd dat ik er eentje zou nemen. Ik had veel gescoord in de compe titie en barstte van het zelfver- Viktor Elm is toe aan zijn vierde bekerfinale. trouwen. Bij ons miste Marcus Lindberg, een centrale verdedi ger. Die komt natuurlijk niet vaak in scoringspositie, maar hij wilde hem heel graag nemen. Nee, ik nam hem niks kwalijk. Ie dereen kan op zo'n moment een penalty missen, Ronaldo en Mes- si ook." „Een replay vind ik niks. Er moet die dag een winnaar komen, da's het mooie. Tuurlijk gebeurt er wat met je bij zo'n strafschoppen- serie. Je bent moe na twee uur voetballen, je benen voelen an ders. Mentale kracht, daar komt het dan op neer." 17 mei 2009 Heerenveen-FC Twente 2-2 (Heerenveen w.n.s.) „De mooiste wedstrijd die ik ooit heb gespeeld. De Kuip was hele maal uitverkocht, een enorm ver schil met Zweden. De ene helft van het stadion was helemaal blauw, de andere helft rood. De sfeer was fenomenaal, dat had ik niet verwacht. Onze trainer Trond Sollied had besloten dat we twee dagen van tevoren op trainingskamp gingen op Ame land. Dat was heel prettig. Hij heeft ons helemaal klaarge stoomd voor de finale." „Twente was iets beter dan wij, maar wij speelden heel agressief. Achteraf vind ik dat we verdiend hebben gewonnen. Ik nam dit keer de eerste strafschop. Ik was pas een paar maanden bij Heeren veen, maar het liep meteen lek ker met me. Dus ik had geen twij fel." „Van de feestelijkheden na afloop heb ik niet veel meegemaakt. Ik kreeg namelijk na de wedstrijd te horen dat ik naar de dopingtest moest. Het plassen ging na tuurlijk niet meteen. Als het te lang zou duren, dreigde de spe lersbus zonder mij te vertrekken. Dat zag ik helemaal niet zitten, dus ik ben in tien minuten tijd heel veel gaan drinken. Water, bier, sportdrank, van alles. Daar door kon ik snel plassen, maar kreeg ik vreselijke buikpijn. Te rug in Friesland ben ik vrij snel naar huis gegaan, zo beroerd voel de ik me." 9 mei 2013 AZ-PSV „Ik hoop dat PSV een beetje de fo cus heeft op de laatste competitie ronde een paar dagen later. Dan zijn ze tegen ons misschien niet optimaal. Wij zullen in elk geval scherper moeten zijn dan in de competitie tegen PSV. We moe ten kort zitten en duels winnen, want PSV heeft veel individuele kwaliteit." „Voor ons is het de enige moge lijkheid dit seizoen een beetje goed te maken. Het is niet gewor den wat we er met z'n allen van hadden verwacht. Over mijn ei gen spel ben ik voor het grootste gedeelte tevreden. Had de trainer een dominantere rol van mij ver wacht? Volgens mij ben ik vaak dominant geweest. Nee, de lei dersrol heb ik niet op me geno men. Maar da's niet makkelijk als je in een nieuw team komt. Daar voor moet je eerst de spelers en je omgeving goed kennen. Dat heeft tijd nodig. Dat zal volgend seizoen beter gaan." Kans op revanche PSV en AZ ZEIST - PSV en AZ hebben donder dag in de finale van het KNVB-be- kertoernooi in De Kuip iets goed te maken. Beide voetbalploegen stelden, op hun eigen niveau, te leur in de competitie. Toch staat in de eindstrijd van de 95e editie van het evenement volgens de trai ners en aanvoerders van beide clubs geen troostprijs op het spel. De KNVB-beker is een échte hoofdprijs, benadrukten de hoofd rolspelers dinsdag in Zeist. „Ik ga ook niemand sparen", rea geerde PSV-trainer Dick Advo caat. „Dat is nu misschien makke lijk gezegd omdat we al als twee de zijn geëindigd, maar als dat niet het geval was geweest, had ik ook niemand gespaard." Ook aanvoerder Mark van Bom mel is maximaal gemotiveerd. „Als je de knop voor zo'n wed strijd niet meer kunt omzetten, dan weet ik het niet meer. Aan het eind van je carrière kijk je naar de prijzen die je hebt gehaald en niet bijvoorbeeld naar het geld dat je hebt verdiend." Volgens Van Bommel is de domper in de competitie al ver werkt. „De teleurstelling over het niet behalen van het kam pioenschap voelde je aankomen. Zeker na het verlies tegen Ajax." Van Bommel toonde begrip voor de reactie van zijn teamgenoot Dries Mertens, die had geroepen dat hij geen zin had in een feestje. Dat zei de Belgische aanvaller na dat de burgemeester van Eindho ven had aangekondigd PSV te wil len huldigen na een eventuele be kerwinst. „We zijn geen kam pioen geworden, dus dan snap ik zijn reactie wel", gaf Van Bommel te kennen. Voor AZ is de finale een mooie kans om een wrang seizoen goed af te sluiten. De Alkmaarders speelden zich pas twee weken ge leden veilig door met 4-0 bij sc Heerenveen te winnen. Volgens trainer Gertjan Verbeek is de be kerfinale „een mooie gelegenheid om iets unieks te bereiken". Dat AZ inmiddels veilig is, is vol gens de oefenmeester alleen maar prettig. „We kunnen ons nu volle dig focussen op deze hoofdprijs. Het zal een mooie pot worden. Be kerfinales staan niet altijd bekend om goed voetbal, maar wel om het spektakel." Wint AZ donderdag, dan gaat de club naar de play-offs van de Euro pa League. Maar als de Noord-Hol landers de eindstrijd verliezen, dan krijgen ze het minst waarde volle Europese ticket. Dan stroomt men al in tijdens de twee de voorronde van de Europa Lea gue. In dat geval moet de ploeg uit Alkmaar drie knock-outrondes doorkomen voor het bereiken van de groepsfase. door Barry van der Hooft HENDRIK-IDO-AMBACHT - Na de rui me zege op Nieuw Lekkerland (5-1liet Kenny Verhoene zaterdag doorschemeren in het bekerduel met ASWH wat spelers te willen sparen. Van een B-elftal was echter geen sprake en Hoek speelde in de halve finale ook gewoon om te win nen. Dat lukte uiteindelijk pas na strafschoppen. Na twee missers van ASWH stopte Stijn van der Ke len ook de vijfde strafschop en duwde hij Hoek zo richting de be kerfinale. Daarin is OJC Rosmalen de tegen stander. De Brabanders wonnen dinsdagavond van tweedeklasser TEC. Hoek-OJC Rosmalen is als een herhaling van de eindstrijd uit 2000. In Sint-Willebrord won nen de Brabanders destijds met 1-0 door een treffer van Marcel Brands, de huidige technisch di recteur van PSV. Hoek won de be kerfinale pas één keer (1985) en verloor daarna een hele rij finales. De laatste was twee jaar geleden tegen UNA, nadat de ploeg al uit de topklasse was gedegradeerd. Het woord topklasse valt de laat ste weken steeds vaker in Hoek. Door de winst op ASWH kunnen de Zeeuws-Vlamingen nu ook nog bijzonder drukke weken tege moet gaan. Want als Hoek zater dag in de derby tegen Kloetinge ook de derde-periodetitel binnen haalt, kan het vol aan de bak. Mi nimaal twee duels in de nacompe- titie om promotie naar de topklas se en ook nog eens een bekerfina le, die bij winst gevolgd wordt door extra duels om de landelijke beker. Misschien kan iemand in Hoek even naar Werkendam bel len, want daar weten ze precies hoe je zoiets aan moet pakken. Onder leiding van Michel Lange- rak - volgend seizoen trainer van ASWH en dinsdagavond ook toe schouwer bij het bekerduel - won Kozakken Boys afgelopen seizoen de bekerfinale tegen Kloetinge. Daarna promoveerde de ploeg op het tandvlees ook nog naar de top klasse. Het is een scenario dat ze in Hoek de komende weken graag willen kopiëren. Verhoene had zijn ploeg dinsdag op drie plaatsen gewijzigd, maar dat was nauwelijks te zien. Hoek was op vreemde bodem vooral na rust de bovenliggende partij. Net als onlangs in het competitieduel dat Hoek met 1-3 won, leek Ray mond Wolff het verschil te ma ken. De aanvaller dacht de 0-1 bin nen te schieten, maar het doel punt werd vanwege buitenspel af gekeurd. In de laatste twintig mi nuten golfde het spel op en neer en kregen beide ploegen kansen op de winst. Het bleef echter bij 0-0, waardoor er strafschoppen aan te pas moesten komen om een winnaar aan te wijzen. Thomas van den Houten en Alain van Mieghem hadden gescoord na mens Hoek, terwijl de ASWH'ers Michael van Dommelen en Bas van Stokkom de rake treffer van Mels van Driel geen vervolg kon den geven. Kyle Doesburg miste de derde namens Hoek, maar zijn ploeg had nog steeds een voor deel. Na twee rake strafschoppen miste Alex van Dommelen. Doel man Stijn van der Kelen tikte de bal via de paal eruit en werd het middelpunt van een feestje. Daar hopen ze er de komende weken nog wat van te hebben. Net als Ko zakken Boys vorig seizoen. ASWH-Hoek 0-0. (Hoek wint na strafschoppen, 2-3). Scheidsrech ter MA Wesdorp (Bergen op Zoom). Gele kaart: Marco de Borst, Michael van Dommelen, Mels van Driel (allen ASWH) en Kyle Doesburg (Hoek). Aantal toe schouwers: 200. Hoek: Stijn van der Kelen; Fabian Wilson, Thomas van den Houten, Giovanni Siereveld, Thomas van Renterghem; Reguillo Vandepitte, Alain van Mieghem, Tim de Meers man; Raymond Wolff, Jorrit D'Hae- seleer en Kyle Doesburg. Bijzonderheid: Hoek bereikt de fi nale via strafschoppen. Drie van de vier spelers scoren, alleen Kyle Doesburg mist. Bij ASWH missen drie spelers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40