Fusie van ziekenhuizen roept altijd emoties op Veel meer Polen in Duitsland 'Patiënt niet betaald om reclame te maken voor medicijn' IN HET NIEUWS 3 Homoseksuele leraar wordt beter beschermd WOENSDAG 8 MEI 2013 OSS - Ziekenhuisfusies zijn zeer be laden processen. Vraag het oud-wethouder Henk van Gerven uit Oss. Die weigerde naar de ope ning van het nieuwe ziekenhuis Bernhoven te gaan. Dat staat name lijk niet in Oss, maar in het veel kleinere Uden. Een beperkte reisaf stand, maar toch. Of vraag het specialist Olaf van Aubel van het Franciscus Zieken huis in Roosendaal. Die verzet zich openlijk tegen het samen gaan van 'zijn' ziekenhuis met dat van Bergen op' Zoom, goed tien ki lometer verderop. Toch lijken de meeste fusies niet tegen te houden. Ten minste acht tien ziekenhuizen zijn momen teel in fusieprocessen verwikkeld. In grote steden - Amsterdam, Rot terdam, Den Haag -maar ook in meer afgelegen gebieden in Gro ningen, Friesland, Zuid-Limburg of West-Brabant. Twee jaar gele den besloten zorgverzekeraars, ziekenhuizen en het ministerie van Volksgezondheid tot een her structurering van de zorgsector, om tot een noodzakelijke kosten reductie te komen. Sindsdien zijn al enkele fusies werkelijkheid ge worden, andere zijn in voorberei ding. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) wijst er op dat fusies kunnen leiden tot meer doelmatigheid en uiteinde lijk ook tot een verbetering van de kwaliteit van de zorg. Al vindt NVZ-voorzitter Yvonne van Rooij dat de processen wel zorgvuldig moeten verlopen: „Alle stappen moeten weloverwogen en goed onderbouwd worden gezet. Per re gio kan de situatie verschillen. Als een afdeling intensive care ver dwijnt, kun je dan nog alle ande re functies in een ziekenhuis handhaven? In het verleden is bij voorbeeld gekeken naar een ande re opzet van de geboortezorg, maar daar zijn we uiteindelijk niet uitgekomen. De NVZ wil niet per se minder, maar wel ande re ziekenhuizen. Daar kijken we nu naar." De praktijk leert dat patiënten zich aanpassen aan een verande rend zorgaanbod. Dat ervaren ze dagelijks in het een goede maand geleden geopende Bernhoven Zie kenhuis in Uden, dat twee verou derde ziekenhuizen vervangt, die van Veghel en Oss. Een woord voerder: „We krijgen opmerkin gen van patiënten uit Oss. Dat hadden we ook verwacht. Terwijl ze voor polibezoeken voor een aantal specialismen al in hun ei gen woonplaats terecht kunnen. Toch zijn mensen er sentimenteel over. Al verdwijnt dat snel als ze eenmaal hier geweest zijn. Want dan zien ze dat de gebouwen in Oss toch wel gedateerd waren." wiesbaden - Vorig jaar hebben zich 1,08 miljoen buitenlanders in Duitsland gevestigd. Dat is 13 pro cent meer dan in 2011 en het grootste aantal sinds 1995, meldde gisteren het Duitse bureau voor de statistiek. De meesten, 765.000 mensen, kwamen uit Europa, vooral uit het oosten en zuiden van het con tinent. Polen vormden vorig jaar de grootste groep met 176.000 immi granten, gevolgd door 116.000 Roe meense en 58.500 Bulgaarse mi granten. Duitse gemeenten die lij den onder de toevloed van met name arme mensen uit Bulgarije en Roemenië, hebben eerder dit jaar om extra bijstand gevraagd. De grootste stijgingen zijn overi gens te zien bij de toestroom van mensen uit Zuid-Europese lan den die zwaar onder de schulden crisis lijden, zoals Griekenland, Spanje, Portugal en Italië. De Nederlandse emigratie naar Duitsland was erg bescheiden met 9988 migranten, slechts 205 meer dan in 2011. den haag - Scholen mogen lera ren straks niet meer ontslaan of weigeren omdat ze homoseksueel zijn. D66 heeft gisteren met WD, PvdA, SP en GroenLinks een wets voorstel ingediend dat een einde maakt aan mogelijke discrimina tie van homoseksuele leraren. Scholen voor bijzonder onderwijs mogen geen medewerkers ont slaan of weigeren op grond van het 'enkele feit' dat iemand open lijk homo is of een homoseksuele relatie heeft, maar wel als er 'bijko mende omstandigheden' zijn. In de praktijk leidt dat tot proble men, op met name orthodox christelijke of islamitische scho len. Het wetsvoorstel kan rekenen op een meerderheid in de Tweede en de Eerste Kamer. door Wilma de Cort varsseveld - Terwijl ze het ge sprek op haar mobieltje beant woordt, klinkt op de achtergrond alweer de vaste telefoon. „Even geen reactie", zegt Maryze Schone- veld-Van der Linden. Voor een vrouw die de halve wereld rond reist voor lezingen over haar zeldza me spierziekte is de Achterhoekse ditmaal kort van stof. Schoneveld is in België in op spraak geraakt. Ze heeft bevor derd dat er publiciteit kwam over een 7-jarig jongetje dat net als zij een zeldzame ziekte heeft, zij het een andere dan zijzelf. De media-aandacht moest druk zetten op de Belgische overheid. Die boog zich over een intern ad vies om de vergoeding van het pe perdure medicijn te staken. De ouders van het jongetje wisten niet dat Alexion, de fabrikant van het geneesmiddel, achter de me diacampagne zat en dat Schone veld tussenpersoon was. In de Belgische pers werd gerept over 'opgezet spel' en de ouders hielden er een bijsmaak aan over. Schoneveld heeft in Varsseveld een consultancy-bedrijf in 'pre- Patiëntenorganisaties mogen geen reclame maken voor medicijnen, dat is in Europa verboden ventieve gezondheid en zorg, pre sentaties op internationale con gressen en het schrijven van medi sche voorlichtingsbrochures'. Ze is in Nederland veel in de pers geweest om er voor te pleiten dat het medicijn voor haar zeldzame spierziekte Van Pompe, hier ver goed blijft. Door de Belgische kwestie zijn vragen gerezen over de banden van Schoneveld met Genzyme, de fabrikant van dat medicijn. Genzyme erkent dat Door de Belgische kwestie zijn vragen gerezen over de banden van Schoneveld met Genzyme, medicijnfabrikant Schoneveld geld heeft gekregen voor 'bedrijfsmatige activiteiten', zoals het informeren van nieuw personeel en meewerken aan een boekje. Maar ze is niet betaald om in de pers voor vergoeding van het medicijn te pleiten, aldus Gen zyme. „Een patiëntenverhaal zal altijd vanuit de patiënt zelf ko men. We betalen hier nooit voor", aldus Genzyme. Wettelijk mag Schoneveld geen reclame maken voor receptgenees middelen. „Informatie geven mag, reclame maken niet. Maar soms is het lastig de scheidslijn te trekken", zegt Janine Galjaard van de stichting CGR, die geneesmid delenreclame in banen leidt. Far maceutische bedrijven en beroeps beoefenaars hebben gedragsregels opgesteld, maar patiëntenorgani saties hebben die niet getekend. Dit neemt niet weg dat ook zij geen reclame voor medicijnen mo gen maken, dat is in Europa verbo den. „Het betekent dat de informa tie die je geeft, evenwichtig moet zijn, niet sturend. Dus niet één medicijn noemen, als er ook ande re behandelmogelijkheden zijn. Alleen is de vraag of er voor deze ziektes meer medicijnen zijn." Galjaard zegt dat patiëntenorgani saties voor geld vaker zijn aange wezen op bedrijven omdat er bij de overheid weinig te halen valt. „Ze hebben geld nodig om voor hun belangen op te komen." Vol strekte 'transparantie' over de band is wel vereist. „Mensen kun nen informatie dan beter wegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3