Olie tanken CONSUMENT 39 KOOPWAAR Wouter Klootwijk Vind de vakman Sparen Veilig klussen Voordat je begint Zelf doen? Goed onder houd van je wo ning scheelt geld, propageert de Vereniging Eigen Huis. Pas in actie komen op het moment dat er iets stukgaat, is achter de feiten aanlopen. Plafonds - Sierlijsten - Verlichting WOENSDAG 8 MEI 2013 Het scheelt niet veel of je hoeft niet meer naar Heijn of Coop in de bebouwde kom. Het tankstation wordt de nieuwe V&D met een afdeling Jumbo. Onlangs is in Amster dam een filiaal geopend van het beroemde Engelse waren huis Marks Spencer, waar het Britse vorstenhuis ondergoed vandaan heeft en potato chips met azijn. Goede worst, uitsteken de maaltijden, linnen herenmode. Maar de nieuwe winkel in Am sterdam staat aan de Kalverstraat, voorheen een winkelstraat van stand, nu geen omgeving meer waar een koning zich vertoont. Ik zou het tot voor kort niet heb ben durven denken, maar afge zien van treinstations, uitgelezen plekken om winkels te openen, zit er muziek in warenhuizen pal achter de benzinepomp. Schoe nen en ondergoed heb ik nog niet gezien in tankstationwinkels. Wel speelgoed, houten klompen, cadeaus voor moeder, bloemen, halfjes wit, halfjes bruin en pinda kaas. Openhaardhout, vreemd ei genlijk, hebben ook bijna alle tankstations klaarliggen voor de gezelligheid. Er zijn adressen waar truckers een gehaktbal halen. Langs de Af sluitdijk mocht ik bij een pomp- winkel zelf een bal vissen uit een kuip warme jus. Maar dan Esso Scheiwijk in de Alblasserwaard. Andere koek. Het tankstation voor fijnculinairen. Benzine is bij zaak. De uitbaters willen dat hun nering de bestemming wordt voor snelwegzwervers, het doel van de reis. Esso Scheiwijk heeft eigen chefs in dienst. Meervoud! Ze maken andere gehaktballen dan grootmoeder en experimente ren met snacks die verder ner gens in de wereld bij een pomp te vinden zijn. Uitvinders dus. En de winkel verkoopt naast het courante ijs van Ola, een keur aan interessantigheden die men hele maal niet langs de weg verwacht, maar in de delicatessenwinkels van de goudkust. Er staat een overmacht aan potten jam met pa pieren hoofddoekje over het dek sel, allemaal met de hand gevuld op een landgoed in de Betuwe, door mevrouw de barones zelf. Midden in de winkel staan twee grote, glimmende, roestvrijstalen tanks. Er omheen tientallen beu- gelflessen, gevuld met olijfolie. Geen ordinair winkelcentrum spul, het zijn exquise olietjes. Hoe weet je dat? Dat zie je aan de prijs. Hoog. En de flessen zijn gevuld uit de grote tanks, moet je maar denken. Zoals dat in Italië gaat, waar elke dorpskruidenier zo'n vat vol olijfolie heeft staan. Ik moet even tanken Adele. Wat tank je Henri, diesel? Nee olijf! Het valt een tikje tegen. In de ope- ningen onder in de indrukwek kende 20-liter olijfolietanks is geen kraan geschroefd, maar een stop. De tanks zijn leeg. De flesjes zijn niet ambachtelijk volgetapt en je kunt er niet je eigen fles on der houden. Het is langs de A27 slechts het heilige geloof in koud geperste olijfolie dat wordt ver markt. Onzin kan overtuigender, pompbediende. Met een kraantje waar echt iets uitkomt. 1 door Sandra van Maanen foto iStockphoto Planmatig onder houd plegen aan je huis is een aanrader. En het voorjaar is hét moment om zelf in actie te komen. Alhoewel, eigen lijk zijn er elke maand wel klussen. Wat kun je zelf en wat zijn - voor de gemiddel de doe-het-zelver - werk zaamheden die beter door de professional kunnen wor den uitgevoerd? Een paar tips om klussen leuk, veilig en betaalbaar te houden. Als gemiddelde doe-het-zel ver ben je waarschijnlijk geen specialist op het ge bied van aanleg van elektra, uitbreken of aanbrengen van dragende muren, plaat sen van dakkapellen en dub bel glas of storten van een cementdekvloer. Werk zaamheden die qua aard, techniek, gereedschap, vei ligheid en materiaalkennis onbekend terrein zijn, moet je aan de vakman overlaten. Werkspot.nl is een handige site om vak mannen te vergelijken en offertes op te vragen. Onderhoud is een investe ring in de waarde van je huis. Het is verstandig onder houd te budgetteren, om te genvallers op te kunnen vangen. Een spaarpotje voor onder houd maakt het bovendien makkelijker om werkzaam heden uit te besteden die je als doe-het- zeiver boven je pet gaan of die zich aandie nen op een ongelukkig tijd stip. Er gaat nogal wat mis met klussen in en rond het huis. Neem veiligheidsvoorschrif ten (montage, gebruiksaan wijzing) altijd in acht. Een schone en overzichtelijke werkplek, goed gereed schap, degelijke bescher ming van handen, oren, ogen en huid, voldoende ventilatie en het gebruik van stevige ladders of een professionele steiger; het zijn voorwaarden bij het voorkomen van ongevallen. Stress? Begin dan niet eens aan een klus! Pappen en nathouden: het is een kortetermijnstrate- gie, die uiteindelijk weinig oplevert en slechts tijd en geld kost. Vallen de gaten in het kozijn van de achter deur, dan heeft overschilde ren weinig zin. Klussen be gint met een eerlijke check: wat is de oorzaak van (in dit geval) het slechte schil derwerk, kan ik het zelf op lossen? Vraag bij twijfel het oordeel van een vakman. Herstel van onkundig uitge voerde werkzaamheden kan duurder uitvallen dan een professionele aanpak. Soms zijn er klussen die je op onderdelen goed zelf kunt uitvoeren, maar waar toe ook werk behoort die om een vakman of speciaal gereedschap vragen. Een co-productie kan werken, maar goede afspraken voor af zijn goud waard. Wie doet wat en vooral wan neer? Leg het werk vast, plan de timing. De Vereni ging Eigen Huis heeft een kluscontract, dat via de site kan worden gedownload. Handig is vooraf te checken of bouwvoorschriften no dig zijn. Zelf (niet) doen KLUSONGEVALLEN Doe-het-zelven leidt elk jaar tot gemiddeld 120.000 letselgevallen, zo meldt Veiligheid.nl op haar website. In ruim de helft van die gevallen blijkt medische behan deling nodig. Per jaar vinden onder meer 24.000 behande lingen op een afdeling spoedeisende hulp (SEH) plaats. Van de slachtoffers die op de SEH-afdeling worden be handeld, wordt 6 pro cent vervolgens opgeno men in het ziekenhuis. Jaarlijks overlijden ge middeld 41 personen aan de gevolgen van een ongeval dat tijdens het doe-het-zelven ge beurt. Mannen lopen vaker let sel op dan vrouwen. Het grootste deel van de gewonde doe-het-zelvers is tus sen de 35 en 59 jaar. Oudere klussers lopen relatief vaak ernstig let sel op. Het meestvoorkomend is het ongeluk met de hamer. Handig is een 'hamerhulpje'. Ga niet hameren als je ver moeid bent en kies geen te zware hamer uit. Hoe zwaarder de ha mer, des te zwaarder zal de slag van de ha mer aankomen. Werken met een te zware ha mer is ook vermoeiend. Kies voor een hamer die precies zwaar ge noeg is voor de uit te voeren klus. PLAFONDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39