o Samsom: kinderpardon gaat eraan als WD geen illegalenboete krijgt PZC 2 IN HET NIEUWS ZIEKENHUIZEN Ziekenhuizen zijn straks geen alleskunners meer. Patiënten moeten voor een behandeling soms een deur verder. COLOFON Minder ziekenhuizen, maar wel meer vestigingen Maak iemand abonnee! EF PAUL KUSTERS toosenhenk.n! K3 De dokter blijft in de buurt Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl door Chris van Alem en Paulus Smits beeld De Persdienst NIJMEGEN - Komt er een sanering onder de 92 ziekenhuizen in Ne derland en moeten patiënten ver van huis worden opgenomen? Als het aan de grote zorgverzeke raars Achmea en CZ ligt niet. Maar dat het ziekenhuislandschap de komende jaren drastisch op de schop gaat, is duidelijk. Verzekeraar Menzis opperde maandag om een pot van 1 mil jard te vormen, waarmee het zie kenhuiswezen kan worden gesa neerd en geherstructureerd. Verschuiving van de zorg (zoals voor diabetes en COPD) naar wijkteams en huisarts leidt tot een afname van dure ziekenhuis zorg, is de redenering. Vorig jaar is de stijging van de productie bij ziekenhuizen, jarenlang 4 a 6 pro cent, gedaald tot 2,5 procent. En zo blijft dat de komende jaren, hebben kabinet en ziekenhuizen afgesproken. Voeg daarbij de da ling van de gemiddelde ligduur en het beeld van leegstaande zie kenhuisbedden doemt op. Volgens Bas Bouwman van Cop- pa Consultancy staan er 5.151 zie kenhuisbedden leeg in Neder land. Hans Wiegel, voorzitter van Zorgverzekeraars Nederland en Wim van der Meeren, bestuurs voorzitter van verzekeraar CZ vin den dat Nederland met minder ziekenhuizen toe kan. Volgens laatstgenoemde kunnen er wel vijftien ziekenhuizen dicht. „Van der Meeren vindt dat ziekenhui zen aan creatieve destructie moe ten doen: ze beginnen nieuwe dingen, maar moeten ook leren met sommige dingen op te hou den", verduidelijkt woordvoerster Marie-José van Gardingen de be doelingen van CZ. „Als er drie zie kenhuizen in één stad of regio zit ten, waarom zouden ze dan alle maal dezelfde behandelingen moeten doen? Als een ziekenhuis met bepaalde handelingen wil stoppen en dat kost geld, zou een aantal partijen de kosten daarvan samen kunnen dragen. Maar een apart fonds, dat hoeft voor ons niet. Je moet het per gebied bekij ken. Ziekenhuiszorg in Zeeland is heel iets anders dan ziekenhuis zorg in Amsterdam." Verzekeraar Achmea denkt niet dat ziekenhuizen zullen sluiten. „Over een paar jaar zal blijken dat ze allemaal iets anders doen dan ze nu doen. Bepaalde behandelin gen zullen verhuizen naar zieken huizen die daarin zijn gespeciali seerd. Voor een nierdialyse willen mensen niet ver rijden. Maar voor een kankerbehandeling wel, als men weet dat de geboden zorg be ter is", zegt woordvoerster Christi ne Rompa. Bij de spoedeisende hulp (SEH) krijgt de verandering al vorm. Niet alle honderd SEH's verlenen straks dezelfde zorg. Per regio wordt nu aanbod en behoefte geïnventariseerd. Rompa geeft een voorbeeld: „Als je je nu met een beroerte bij de SEH meldt, is bij de ene SEH de juiste behande laar aanwezig, bij een andere moet die eerst worden opgepiept. Bij beroerte telt de snelheid van behandelen. Voor complexe spoedzorg moet je straks mis schien naar een andere SEH dan de dichtstbijzijnde." zie onze website: binnenland Overzicht overschot/tekort bed den per ziekenhuis Het aantal ziekenhuisorganisaties is de afgelopen jaren sterk afgeno men. Waren er in 1991 nog 147 zie kenhuizen in Nederland, in 2011 waren dat er 92. De daling lijkt zich voort te zetten: op dit mo ment zijn zeker achttien zieken huisorganisaties betrokken bij fu siebesprekingen. Het aantal vestigingen van zieken huizen waar patiënten voor zorg terecht kunnen, is in dezelfde pe riode toegenomen en bedraagt nu 448. Dat heeft vooral te maken met de uitbreiding van het aantal buitenpoliklinieken, waar overi gens slechts beperkte zorg wordt aangeboden (preventie, intake, controles). Voor 'zwaardere' zorg en kostbare onderzoeken moeten patiënten naar de hoofdvestiging. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 mpanden abonnee blijven. (5) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Laurens Kok EINDHOVEN - PvdA-leider Diederik Samsom wil niet met de WD her onderhandelen over de strafbaar stelling van illegaliteit. Dat zou wel eens ten koste kunnen gaan van het kinderpardon, waarschuwde hij bezorgde leden gisteravond in Eind hoven. Geduldig, beminnelijk en niet te veel de schoolmeester uithangen. PvdA-leider Diederik Samsom is er op een ledenbijeenkomst in Eindhoven veel aan gelegen om de rijen in zijn partij weer geslo ten te krijgen na de ontgooche ling op het congres twee weken te rug in Leeuwarden. Toen keerde de achterban zich vrijwel una niem tegen de strafbaarstelling van illegaliteit. Het resolute ant woord van Samsom schokte de le den: afspraak is afspraak. Dat was een beetje kort door de bocht, weet Samsom. Daarom somt hij in een zaal met tachtig aangemelde leden alle argumen ten nog maar eens op. De PvdA heeft aan de onderhandelingstafel een kinderpardon voor elkaar ge bokst, de vreemdelingendetentie wordt gehalveerd en er zal ruim hartiger worden omgegaan met il legalen die buiten hun schuld nog steeds in Nederland zijn. En ja, in die paragraaf van het regeer akkoord staat ook de 'lelijke maat regel' die illegaliteit strafbaar maakt. „Pijnlijk, maar hij is te ver dedigen", meent Samsom. Hij oogst verrassend veel begrip, zeker nadat hij ook nog eens het politieke krachtenspel schetst. Stel dat hij wil heronderhande len, dan wil de WD daar iets voor terug, net zoals de PvdA eind vorig jaar 250 miljoen euro infrageld kreeg voor de sociale ze kerheid, als tegemoetkoming voor het laten vallen van de inkomensafhankelijke zorgpre mie. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2