Vlissingen aast nog steeds op replicaschip Loodskotter Markab verkocht aan Afrika 82 Boete voor levende haan onder snelbinders Zeldzaam brandje 28 WALCHEREN De woningen worden verbeterd, maar het duurde voor een aantal huurders te lang en het is te weinig. BOVENLEIDING ENERGIEMAATREGELEN IN COMPLEX 217 door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Nu er eindelijk mari tieme beweging ontstaat op het Scheldeterrein, laait in Vlissingen het verlangen naar replicaschip De 7 Provinciën weer op. Nadat de WD-fractie het college een tijd geleden maande om de re constructie van het legendarische oorlogsschip van Michiel de Ruy- ter naar Vlissingen te halen, overi gens tevergeefs, wil de Stichting Maritiem Erfgoed die taak nu op zich nemen. Op de Bataviawerf in Lelystad waar De 7 Provinciën sinds 1995 in aanbouw is, wordt een beetje gelachen om het Vlissingse verlan gen. „De 7 Provinciën bestaat al leen nog uit spanten", vertelt di recteur Hans Maris. „Het kan nog twintig tot dertig jaar duren voor het echt een schip is." En dan? „Dat is een goede vraag. Een bestemming is er nog niet. Het is niet dat we werken voor een opdrachtgever. Wij zijn een stichting met 250 vrijwilligers, acht betaalde krachten en dertig mensen in werkervaringstra jee- ARNEMUIDEN - Marcel Merbis was dinsdagochtend wakker genoeg om een fo to te maken vanaf de A58. De brand in de bovenleiding van het spoor was in een flits voorbij. De treinen werden omgeleid over het andere spoor, met ver traging tot gevolg. Volgens ProRail komt zo'n brand zelden voor, eigenlijk al leen na een blikseminslag. Daar was geen sprake van. foto Marcel Merbis door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Loodskotter Markab- die sinds enige tijd in de Vlissingse Dokhaven ligt, is verkocht aan een Duits bedrijf dat het schip zal inzet ten als beveilingsschip bij de olie winning in West-Afrika. De kotter die decennialang dienst deed als stationsvaartuig voor zee- loodsen, wordt volgende week overgedragen aan de nieuwe eige naren. Het 'ouwe beestje', zoals Jan-Willem Siewe van het Neder lands Loodswezen de kotter lief kozend omschrijft, heeft een half miljoen opgebracht. „Dat bete kent dat we de loodstarieven vol gend jaar omlaag kunnen doen. Onze organisatie heeft immers geen winst voor ogen." Het is voor het eerst dat een kot ter van het Nederlands Loodswe zen in Vlissingen zo'n spannende bestemming krijgt, aldus Siewe. „Het gebeurt vaker, maar nog niet bij ons. Wat we wel vaker zien, is dat deze schepen worden omge bouwd tot luxe jacht. Of zelfs als cruiseschip. Je kunt er van alles mee." De even oude 'zusjes' van Mar kab, Menker en Mirfak, blijven voorlopig nog wel gewoon in be drijf. ten, die aan de schepen werken. Hun werk is onderdeel van de at tractie die onze scheepswerf is. Daar verdienen wij aan." Maar, zegt Maris, alles is te koop. „Als de gemeente Vlissingen het schip wil kopen, kan dat. Sterker nog: er is contact met die gemeen te. Niet heel frequent, ongeveer één keer per jaar, enkel om elkaar op de hoogte te houden van ont wikkelingen. De bouw is momen teel getemporiseerd door gebrek aan financiën. Als we miljoenen hadden, konden we hout kopen. Maar dat geld hebben we niet. Hout is het duurst. Als De 7 Pro vinciën straks klaar is, zit er al leen al voor 15 tot 25 miljoen euro aan hout in. Kun je nagaan wat het uiteindelijke prijskaartje zou worden." Maar dat laatste is helemaal niet aan de orde. Maris: „Ik sluit niet uit dat het schip bij ons blijft. In Flevoland worden plannen ge maakt voor een maritiem erfgoed park in Lelystad, Batavialand. On ze stichting is daar bij betrokken. De 7 Provinciën zou natuurlijk perfect passen in dat park. Tot die tijd ligt het ons niet in de weg." Onvrede aanpak door Theo Giele MIDDELBURG - Woningcomplex 217 in Middelburg. Het zijn een paar straatjes, gelegen in de scha duw van het nieuwe winkelcen trum van de Stromenwijk. De hui zen zijn gebouwd in de jaren vijf tig. Het is het oudste deel van de wijk en de huizen voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. Het is een van de armere buurtjes van Middelburg en een aantal be woners voelt zich stiefmoederlijk behandeld door woningcorpora tie Woongoed Middelburg. Binnenkort worden de woningen weliswaar aangepakt, maar het is niet afdoende en erg laat, vindt een aantal huurders. Ze wijzen naar Nieuw Middelburg, een ach terstandswijk die de afgelopen twee jaar door een grootscheepse renovatie een complete metamor fose heeft ondergaan. Tientallen miljoenen zijn in die wijk geïnves teerd. En de Edelstenenbuurt, waar, nadat de politiek zich er mee bemoeide, binnen een jaar is begonnen met een rigoureuze aan pak van onder meer de vochtpro- blemen in de woningen. Het is de bewoners van die wij ken van harte gegund, zeggen ze in de Wielingenstraat. „Maar wij dan? We voelen ons als een achter buurtje behandeld. Wij zijn hier niet zo goed georganiseerd. Maar betekent dat dan, dat in onze hui zen minder geïnvesteerd moet worden? Wij betalen toch ook ge woon huur", vraagt een bewoon ster zich af. Het gaat allemaal zo langzaam en zo moeizaam, is haar klacht en die van anderen. Grootste ergernis is dat het huidi ge plan niet voorziet in vernieu wing van de daken en het vervan gen van de houten vloeren in de woonkamer door beton. Iets wat elders wel is gebeurd. Bovendien vinden ze de kosten voor het ver nieuwen en vergroten van de doucheruimte veel te hoog. „Die houten vloer is de grootste energievreter en veroorzaakt vocht, tocht en schimmels in huis", zegt een bewoner. Volgens Woongoed is in 2010 al tegen de bewoners gezegd dat de wonin gen in 2013 aan de beurt zijn. De vergelijking met Nieuw Middel burg gaat niet op. Die huizen zijn veel ouder en hebben bovendien onder water gestaan. „We hebben de houten vloeren van de woningen bekeken en ver reweg de meeste zijn nog goed. Daar waar nodig, voeren we repa raties uit. Voor het energiepro gramma is het niet nodig om de houten vloeren te vervangen. Bo vendien zit lang niet iedereen daarop te wachten", zegt een woordvoerster van Woongoed. Als zeventig procent van de bewo ners instemt met het energiepro gramma en de onderhoudsmaatre- gelen, kunnen de bouwvakkers dit najaar aan de slag. Het gaat om 82 huizen in de Waal-, Oostgat-, Westgat-, Deurloo-, Veersegat-, Wielingen en Zandkreekstraat. Een van de straatjes in complex 217, Woongoed Middelburg stelt naast Aanbrengen isolerende gevelbepla het onderhoud en de reparatie de ting. Ml volgende energiemaatregelen Voor de energiemaatregelen beta 80 voo n len de huurders 25,29 euro per let Vervangen alle houten buitenkozij maand extra. Over dit bedrag kan tei nen door kunststof. men ook huurtoeslag krijgen. Stl Aanbrengen nieuwe dakbedek Woongoed verwacht lagere ener- lie king. fiekosten. scl Installeren van mechanische venti Het plan gaat door als 70 procent le latie. van de huurders akkoord is. Da le MIDDELBURG - Een man (75) uit Oost-Souburg is dinsdagmiddag aangehouden door de politie om dat hij onder de snelbinders van zijn fiets, in een juten zak, een le vende haan vervoerde. Volgens de politie zagen getuigen dat een juten zak van de bagage drager van de flets viel en dat de zak vervolgens bewoog. Ze vroe gen aan de man wat er in die zak zat. Hij opende de zak een stukje zodat de getuigen wat zwarte ve ren zagen. De man klemde, aldus de politie, vervolgens de zak weer onder zijn snelbinders en fietste weg. De ge tuigen belden daarop de politie. Agenten zagen iets later de man fietsen op de Blauwedijk in Mid delburg en hielden hem aan. De agenten vroegen of ze in de zak mochten kijken en troffen daarin een levende haan aan. Daarop werd de Souburger aange houden omdat hij, aldus de poli tie, de Gezondheids- en Welzijns wet voor Dieren overtrad. Hij werd ook meegenomen naar het politiebureau en kreeg daar een proces-verbaal. De haan gaat waarschijnlijk naar een kinderboerderij in Middel burg. De politie weet niet wat de man van plan was met de haan. T 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28