HAVEN i U EN UW MEIVAKANTIE 16 BUITEN In Zeeland hebben watersporters volop de ruimte. De Oos terschelde, de Westerschelde de Crevelingen en het Veerse Meer vormen een waar paradijs voor bootjesmensen. Hun tocht begint of eindigt steevast in een Zeeuwse haven. Daar krijgen ze te maken met de havenmeester. Maar wie is die man die schippers hun ligplaats wijst? Die liggeld of haven geld eist, maar ook graag gastheer is. De komende weken gaat we naar ze op zoek. Vandaag meren we af in Colijns plaat bij Watersportvereniging Noord-Beveland. Altijd iets te beleven in de jachthaven Colijnsplaat door Elian van 't Westeinde Terwijl Dick Nonnekes (55) over de jachten in de verte kijkt zegt hij: „Je had giste ren moeten komen, als het zonnetje schijnt, ziet het er veel leuker uit." Het uit zicht is net zo afwisselend als zijn werk. Het ene moment blauw, dan weer grijs met schitterende wolken- partijen. Ook het water is elke dag an ders. Vandaag is het vlak maar als de wind opsteekt zie je rollers en schuim koppen. Dick kan daar erg van genieten. „Aan de overkant is een zandbank. Met hoog water is die nog nèt boven water. Als daar dan het zonnetje op schijnt lijkt het precies goud." De jachthaven in Colijnsplaat ligt naast de vissershaven. Volgens de stevig be baarde havenmeester is juist de dyna miek die zo'n vissershaven met zich meebrengt, aantrekkelijk voor veel be zoekers. „Meeuwen die krijsen en dui ken naar de vis die overboord gaat. Het rauwe van de vissermannen. En natuur lijk verse vis eten. Ook de vismijn op donderdag trekt veel mensen." Naast het romantische van de visserij zoeken veel watersporters ook het avon tuur. De Oosterschelde leent zich uitste kend voor een stevig robbertje zeilen en stoeien met de elementen. „Je kan zeilen op het Veerse Meer of op de Gre- velingen, maar het getij en de stroming geven de Oosterschelde een extra di- De jachthaven in Colijnsplaat ligt naast de vissershaven, foto's Lex de Meester mensie. Met het binnenvaren van de ha ven moeten schippers daar goed reke ning mee houden. Ze moeten goed stu ren, want de havenmond is met dertig meter vrij smal. Soms varen schippers zo de haven binnen", zegt Dick terwijl hij zijn hand schuin vooruit beweegt. „Dat ziet er altijd spectaculair uit." Een ander pluspuntje van deze haven vindt Dick ook dat alle passanten in een eigen box liggen. „Ze hebben lekker hun eigen plekje en dat wordt heel erg gewaardeerd." In februari van dit jaar vierde de haven meester zijn 25 jarig jubileum bij de club. Dat is in kleine kring gevierd. Al vanaf jonge leeftijd scharrelde hij altijd rond het water. „Na de zeevaartschool ben ik gaan varen. Toen mijn dochtertje werd geboren, zocht ik een baan aan de wal. Ik kwam terecht bij Delta Marina in Kortgene. Na ongeveer acht jaar vroeg de watersportvereniging of ik hier havenmeester wilde worden. Dat waren andere tijden." Ook in zijn vrije tijd kan Dick niet zon der open water in de buurt. „Geen idee waar dat gevoel vandaan komt, maar waar we ook naar toe gaan, ik zoek al tijd een plekje aan de kust. Ik wil de ho rizon zien." Omdat het werk in de haven zomer en winter zeven dagen per week doorgaat, heeft de watersportvereniging drie ha venmeesters in dienst. Naast Dick die de dagelijkse leiding heeft zijn dat Benny Fransen (45) en Jaap de Pree (49). „In de zomermaan den beginnen we om acht uur en stop pen we 's avonds om tien uur", zegt Dick. „Daarom werken we met een roos ter. Verder werkt hier Petra Gouwel- We trokken erop uit tijdens de meivakantie. Naar favoriete oorden als de Keukenhof of Valkenburg. De bloemenpracht trok en de natuur lonk te. Maar ook bleven we thuis en kregen de (klein)kinderen op bezoek die een tent in de tuin mochten opzetten om er na een dagje aan het strand misschien ook in te slapen. Al waren de nachttemperaturen nog aan de lage kant. Maar eindelijk konden we naar buiten, na een winter die te lang duurde. De zee ruikt weer lekker en het meisop is er weer. De schuimalg, die steevast zijn kop opsteekt in mei en ook weer ver dwijnt als het warmer wordt. Wetenschappers bestempelen de alg als een plaagalg. In elk geval is het vervelend als het schuim op je kleren te rechtkomt. Het laat er lelijke plekken op achter. Vogelaars benutten elke vrije minuut om te spotten. Ze waren weer bij Westkapelle, waar ze een pinguïn zagen. Of was het toch een zeekoet? Dat laatste dus. Maar de opvallende zwart-witte zeevogel heelt toch echt veel weg van de waggelende pinguïn. VOLGENDE WEEK: U EN UW REPTIEL Stuur uw foto('s) voor maandag naar buiten@pzc.nl Dagje keukenhof, genieten van prachtige bloemen en bloesem in een prachtig park. PietCrim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16