Kaneelpolderhoeve BUITEN 15 fflB8S§ÊKSSÊ$$ÊlMt WOENSDAG 8 MEI 2013 door Gerard Smallegange Sommige namen zijn te mooi om waar te zijn. Da's ook zo bij het Ka- neelpoldertje en de boerderij die daarin ligt: de Kaneelpolderhoeve. Je vindt ze midden in de Zak van Zuid-Be veland aan een kronkelende dijk bij het dorpje Kwadendamme. Het oude verhaal vertelt van een koopman uit Middelburg die schatrijk geworden was door de han del in kaneel. Dat kruid brachten de VOC-schepen mee uit Nederlands-Oost- Indië. (Een kruid was het eigenlijk niet, want kaneel is gemalen binnenschors van de kaneelboom). Die kaneelhande- laar zou een stuk opgehoogd (rijpe) schor hebben gekocht, dat hebben laten inpolderen, en er een hoeve gebouwd hebben. Allemaal van het geld dat ver diend was met de Indische kaneel....Een prachtig verhaal, alleen kende men nog geen kaneel rond 1430 toen het Kaneel- poldertje ingedijkt werd, en wist men niet van Oost-Indië; dat zou nog bijna 200 jaar duren. Ene Hugo Veerman moet volgens de oude geschriften de echte in- polderaar zijn geweest. Het is wel zo, dat de oude eerste hoeve in de polder in de loop van de zeventiende eeuw is afgebro ken en plaats heeft gemaakt voor een nieuwe. Het huis dat in de 17e eeuw ge bouwd is staat er nog steeds; mooi geres taureerd en wel. We weten ook dat er een schuur aan dat huis vastgebouwd is geweest. Die is later afgebroken en heeft plaatsgemaakt voor een laat achtiende- of vroeg negentiende-eeuwse schuur. Maar of daar een rijke kaneelkoopman aan te pas is gekomen weet niemand. Wat we wel weten is dat de echte naam van het poldertje niet Kaneel maar Ka naal was. Dat kanaal liep dwars door het poldertje heen naar de grote kreek die het Zwake heette. Sterker nog, de bewo ners van de achterliggende polders gin gen alleen akkoord met inpoldering van de schorren in het Zwake als er een afwa teringskanaal zou komen voor hun land. Vandaar de naam voor de nieuwe polder: Kanaalpolder. Afwatering van een polder is en was altijd van levensbelang ais je wat verder van een doorgaand water zit en je polder ook nog eens vrij laag ligt. Bij het niet of niet goed werken van de af watering staat je vruchtbare grond na een goed regenbui te lang onder water. Binnenpolders met een slechte afwate ring hebben eeuwenlang in Zeeland voor grote ruzies gezorgd. Vandaar dat je er, als er een stuk schor of slik voor jouw polder werd ingedijkt, als de kippen bij moest zijn om de afwatering goed te rege len. In de naamgeving van oude polders in de Zak kom je de problemen met vroe gere afwatering nog steeds tegen. TXissen de dorpen Kwadendamme en Oudelande ligt een polder met een snelle maar be vreemdende naam: de Vlieguitpolder. Ook die naam is simpel te herleiden tot de afwatering: die was blijkbaar puik in orde, want het overtollige water vloog de sloten uit. Dit in tegenstelling tot een na burige polder, waar het water maar heel langzaam afgevoerd werd, kruipenderwij- ze. Dat was dus de Kruipuitpolder of mooier op z'n Zeeuws: de Kruupuut!. Nog een fraaie benaming uit diezelfde buurt: bij een polder waarvan de aanleg veel en veel meer kostte dan de bedijkers berekend hadden, ontstond de naam Quistkost (latijns geschreven), oftewel de Kwijtkost of Kwistkostpolder. En in die buurt staat ook nog ergens de hoeve Quistenburg of Kwistenburg. Daar wa ren de kosten ook uit de hand gelopen. Landschap in bruidstooi, foto's Chiel Jacobusse r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15