k jong Rijk arm VERDIEPING 11 Het Sociaal en Cultureel Planbureau wisselt in juni van directeur. Paul Schnabel (64) vertrekt na vijftien jaar bij het adviesorgaan en maakt plaats voor Kim Putters (39). In 2000 waagde Schnabel zich aan een voorspelling hoe Nederland er in 2015 uit zou zien. Samen met zijn opvolger maakt hij nu de balans op, aan de hand van uitspraken van toen. Hoe staan we er voor op het gebied van integratie, lidariteit en inkomem? - De pensioenleeftijd zal gemiddeld wat omhoog gaan; via vrijwilligheid, niet via dwang Als je rijk bent, is het overal leuk, misschien wel leuker dan hier. Maar als je arm bent zijn er wei nig betere plekken Nederland zal in 2015 rijker zijn dan nu WOENSDAG 8 MEI 2013 ben? Ze worden anders geraakt dan jonge ren, zegt Schnabel, maar zeker niet harder. „Armoede komt nergens zo weinig voor als bij 65-plussers. Dat is gewoon zo. De AOW is hoger dan veel andere uitkeringen. En ze hebben vaak een aanvullend pensioen." Naast geld is ook zorg een heikel punt voor de oudere van nu. De ouderenzorg gaat op de helling, mantelzorgers moeten meer gaan doen. Gaat dat allemaal lukken? Schnabel zet vraagtekens. „Er wordt nu al veel mantelzorg gegeven. Door 2,5 tot 3 mil joen mensen, en dan gaat het echt niet al leen om een pannetje soep. Het is tijdro vend. Dat wordt echt onderschat. De vraag is hoeveel groei daar nog in zit. Vrouwen werken steeds meer, gezinnen worden steeds kleiner. Daardoor rust het werk op minder schouders. Dus dat wordt lastiger." Aan de andere kant is de oudere van 2015 anders dan die van 2000. „Ze zijn vitaler, gezonder en rijker. Met een beetje huishou delijke hulp kunnen ze vaak heel veel zelf, blijkt uit onderzoek." Ook de techniek speelt een rol. Putters: „We kunnen veel meer zelf. De verhou ding tussen professionele zorg en de eigen kring gaat daarom veranderen, dat kan niet anders. Dat heeft gevolgen voor de manier waarop het steunsysteem wordt ingericht. Kan een oudere in geval van nood rekenen op familie? Kan een mantelzorger terugval len op een wijkverpleegkundige? Daarover wil ik zeker met de regering in gesprek." Het is hier nog steeds best leuk door Sander van Mersbergen In 2000 vergeleek Paul Schnabel ons land met Singapore: een stadstaat met wat platteland eromheen. De land bouwsector zou in 2015 zo goed als verdwe nen zijn. Nederland verdiende zijn geld met diensten. In de vergezichten kwamen mensen uit alle windstreken Nederland binnen om laagbetaald werk uit te voeren. Het is allemaal net iets anders uitgepakt. Meer Nederlanders dan ooit zitten zonder werk: 643.000 mensen. En dat zijn niet alle maal bouwvakkers. Ook banken en de over heid, om maar twee voorbeelden te noe men, snijden in het personeelsbestand. Uit zicht op beter is er nauwelijks. Het zijn vooral deze werklozen die het de komende jaren voor de kiezen gaan krijgen, denkt Schnabel. „We hebben natuurlijk heel ge nereuze voorzieningen gehad, maar dat wordt echt minder. Mensen komen al snel op bijstandsniveau terecht. Dat zullen men sen heel naar gaan voelen. Maar aan de an dere kant: in veel andere landen is dat heel normaal." De versobering van de sociale voorzienin gen komt voort uit de noodzaak tot bezui nigen, maar is ook de uiting van een menta liteitsverandering. „Ja, zeker. Mensen zijn bijvoorbeeld veel strenger geworden over sollicitatieplicht. Het arbeidsloze inkomen, dat vroeger een geaccepteerd idee was, is helemaal weg. Er moet gewerkt worden. We zijn met zijn allen een stuk naar rechts opgeschoven." Sluipt de armoede ons land binnen? Schna bel relativeert. „De laatste twee jaar is er wel een stijging zichtbaar, en die zal zich wel even doorzetten. Maar die armoede was ook wel héél erg laag, ook internatio naal gezien. Tot twee jaar terug zijn de ar men er alleen maar op vooruit gegaan. Dat zal je verbazen." Ten opzichte van andere landen hebben de minderbedeelden het in Nederland nog steeds goed. „Misschien wel meer dan ooit. Mensen kijken vanuit vakantieperspectief naar andere landen, zien vooral de leuke dingen. Je ziet de Rivièra, de wereld op zijn prettigst. Iedereen wil aan Central Park wo nen. Bijna niemand beseft dat je daar onge looflijk rijk voor moet zijn. Echt heel veel rijker dan voor het Vondelpark. Als je rijk bent, is het overal leuk; elders misschien wel leuker dan in Nederland. Maar je reali seert je niet dat de meeste mensen daar niet de zekerheden hebben die wij kennen. Als je minder rijk bent, zijn er weinig bete re plekken dan Nederland." Schnabel noemt Engeland als voorbeeld. „Daar heb je een enorm armoedepercenta- ge. De gewone lower class Brit leeft echt op een ander niveau dan een Nederlandse ar beider. Die zit op slechte scholen, woont in slechte buurten, werkt onder slechte ar beidsomstandigheden. Dat is in Nederland allemaal veel minder aan de orde. Er zijn maar een paar landen die zich enigszins met Nederland kunnen meten." Voorspelling van Paul Schnabel in interview uit 2000. Paul Schnabel stelt dat armoede ook anno 2013 nog geen groot probleem is Paul Schabel in 2000 over welvaart in Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11