Noorse vissers zagen de Warnow op 20 april 14 ZEELAND BEVRIJDINGSFESTIVAL Berger Kees Muller schiet met privéjacht lek motorjacht te hulp Je kon over de hoofden lopen in de Vlissingse binnenstad. Zeeland vierde EP maandag Overleg en compromis hebben bijgedragen aan een duurzame vrede in Europa MIDDELBURG - Noorse vissers heb ben de vermiste Nederlandse boot Warnow - met daarop Middelbur ger Peter van Liere - op 20 april nog gezien in een fjord vlakbij de Noorse plaats Bergen. Dat is drie dagen nadat het schip voor het laatst werd gesignaleerd. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse kustwacht, die con tact houdt met de Noorse autori teiten over de zoektocht, zagen de vissers de boot vanaf de kant. „Ze vonden het nogal een opvallend bootje, en hebben het daarom ont houden. Ze hebben zich nu ge meld bij de Noorse politie." De tip van de vissers geeft hoop op een goede afloop, blijkt uit de reactie van de woordvoerder. „20 april is alweer een tijd geleden, maar de fjorden zijn nogal onher bergzaam. De boot kan makkelijk een hele tijd bij de kust liggen, zonder dat ze gezien worden." De Warnow vertrok 17 maart van uit Schiedam. De acht opvaren den waren van plan onderweg de kost te verdienen met het maken van muziek. Op 23 maart kwam het schip aan in het Engelse Midd lesbrough. Daar gingen vijf be manningsleden van boord. De overige drie zijn ruim twee we ken geleden vanuit Schotland ver trokken naar Noorwegen. De Noorse politie let vanaf het land extra op in een poging het schip en de drie opvarenden te vinden. De Noorse kustwacht zoekt niet actief, maar blijft de scheepvaart in het gebied vragen om uit te kijken naar de Warnow. breskens - Rond kwart voor drie zaterdagmiddag zijn de reddingbo ten Zeemanshoop uit Breskens en Winnifred uit Cadzand-Bad uitgeva ren om een motorjacht dat water maakte te helpen. Het Belgische jacht Sirma, met acht mensen aan boord lag in het ankergebied Wielingen-Noord en kampte met een lek. Kees Muller van sleep- en bergingsbedrijf Mul traship in Terneuzen, was toeval lig met zijn privéjacht Grand Slam in de buurt en kwam als eer ste langszij. Hij zette een pomp over en wachtte tot de komst van de reddingboten. Oolc het pa trouilleschip RWS 78 van Rijks waterstaat snelde toe. Het jacht is onder begeleiding van hulpverle ningsvaartuigen naar de haven van Breskens gebracht. Daar werd de Sirma door een kraan uit het water gehaald. De opvarenden wa ren ongedeerd. ledereen danst Wim Hofman Het kon niet anders of ik moest glimlachen toen ik op de avond van Koningsdag op de televisie toevallig Roel van Duijn zag met zijn brilletje en zijn alpinopet Hij zong Willem- pie. Meteen daarop klonk een pit tig: Oranje boven! Veel mensen op het museumplein in Amster dam zongen mee. Ik herinnerde me opeens de eerste keer dat ik het lied hoor de en zelf zong. Het was in een tijd dat je dat liedje niet mocht zingen, maar mijn moeder leer de het mijn broer en mij toch. De woorden waren niet moei lijk. Ze gaf ons een geschrapt wor teltje en dan liepen we rond, staken het worteltje de hoogte in en zongen: Oranje boven! Le ve de koningin! Zo werden we door haar pro-Oranje en an ti-Duits opgevoed. Op een zonnige dag speelden mijn broer en ik met onze schepjes voor het huis waar we toen woonden. Voor het huis stonden een paar leilinden en daaronder lag grijs zand. Een Duitse auto met open dak reed voorbij. Een Duitse militair aan het stuur, naast hem een blon de vrouw. Mijn broer gooide op eens een schep stoffig zand naar de auto. Die stopte ogen blikkelijk, de man stapte uit. Mijn broer ging hard rennen en verstopte zich in huis achter een gordijn. De man liep hem na en gaf mijn moeder een uit brander. Ze was erg verontwaardigd en ook bang. Bepaalde Duitsers waren nogal autoritair. Waarschijnlijk werd ze echter daardoor des te meer Oranjege zind. Later plakte ze een trouw foto van prinses Juliana en prins Bernhard en van de prin sesjes Beatrix en Irene in haar fotoalbum. Alsof ze familiele den waren. Ze had altijd hoge achting voor koningin Wilhelmina, die in haar ogen het land had gered. Bij de bevrijding maakte ze van latjes de letter W en daar liep ik mee in een optocht. Het ding was bedoeld als de W van Wil helmina, maar was natuurlijk ook wel een beetje mijn letter. Mijn moeder noemde me ech ter nooit Willempie. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Kinderen dansen op het dans- en doeplein, dat er dit jaar voor het eerst de vrijheid. was. foto Ruben Oreel Paul Scheffer: waak door Ernst Jan Rozendaal vlissingen - Schrijver en hoogle raar Paul Scheffer stond zondag bij het uitspreken van de Van Randwijklezing in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen stil bij wat hij noemde 'de afgewende blik'. In een poging zijn neutraliteit te bewaren hield Nederland zich in de aanloop naar de Tweede We reldoorlog afzijdig van de dreigen de internationale politiek. Met als gevolg dat de Duitsers volgens Scheffer in mei 1940 'een bevol king aantroffen zonder zelfbe wustzijn, die als een slaapwande laar het geweld tegemoet was ge treden. Men suste zich in slaap of zoals Abel Herzberg schreef: een beetje biddend en een heleboel hopend, met een kloppend hart en gesloten ogen.' Aan de hand van het leven van zijn grootvader Herman Wolf schetste Scheffer haarscherp hoe desastreus zo'n houding van afzij digheid kan uitpakken. In 1933 was Wolf mede-oprichter van het Nederlandsch Comité van Kunste naars en Intellectuelen voor den strijd tegen de Duitse terreur. Tot afgrijzen van minister-president Colijn, die vond dat ambtenaren zich moesten onthouden van ac ties tegen een bevriende staat. Nog in 1940 reageerden Neder landse kranten buitengewoon fel op Winston Churchill, die de Ne derlandse neutraliteit bekritiseer de door te stellen dat men blijk baar dacht dat als je de krokodil maar genoeg voert, hij jou als laat ste zal opeten. Speurend naar het verleden van zijn grootvader, kwam Scheffer documenten tegen waaruit blijkt hoe de Nederlandse ambtenarij het de Duitse bezetters gemakke lijk maakte. Het tweeluik van be zetting én verzet dekt de werkelij ke toedracht niet, aldus Scheffer. „De oorlogsjaren zijn goeddeels getekend door lijfsbehoud of wat ooit scherp is omschreven als een Paul Scheffer door Cornelleke Blok vlissingen - Het kan niet anders of heel veel Zeeuwen zitten van daag met een roodverbrand ge zicht en lichte hoofdpijn op kan toor of op school. Het Bevrijdings festival op het Bellamypark, het Arsenaalplein en het Dijktheater was zondag één groot feest: het was druk en gezellig. En de zon, die scheen onafgebroken. Het#is nog maar net één uur ge weest als de eerste bezoekers uit bundig dansen op het Bel lamypark. Rapper Dio, die als Am bassadeur van de Vrijheid het he le land over vliegt met een heli kopter, heeft geen enkele moeite om de voetjes van de vloer te krij gen. Sterker nog: hij krijgt het voor elkaar om honderden men sen met hun kont op het plaveisel te laten zitten en arm in arm over het plein te laten hossen. Bij de dranghekken vooraan staan voor al tienermeiden, maar zelfs de he ren met grijs haar daarachter kun nen niet stil blijven staan en ste ken weifelend hun armen in de lucht. Even later zijn de blikken gericht op een groep leerlingen uit dans- klassen van het Scheldemond Col lege in Vlissingen. De jongeren dansen op het Bellamypark om aandacht te vragen voor kinderen I Could Float Here Forever trapte af op de Sena Talent Stage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74