Lezing en feest ZEELAND 15 commentaar De vrijheid waarin wij leven, gun ik ieder mens in de wereld. MAANDAG 6 MEI 2013 op zonnig bevrijdingsfeest in Syrië. Bezoekers worden na het optreden uitgenodigd om geld te doneren en een dansje te doen met de scholieren. En ook op het dans- en doeplein wordt de hele middag gedanst door verschillen de Zeeuwse dansgroepen. Bezoekers die op weg zijn naar het Arsenaalplein of het Dijkthea- ter kunnen bijna niet om het hou ten huisje op de Zeilmarkt heen. Het kunstwerk 'Home Sweet Ho me', bedacht door kunstenares Tinkebell, is sinds zondag de tijde lijke woning van Ezzedin (20) uit Soedan en Shirak (23) uit Arme nië. Deze uitgeprocedeerde asiel zoekers blijven de hele maand op de Zeilmarkt wonen. Tinkebell I Rapper Dio, die ook Ambassadeur van de Vrijheid was, zorgde ervoor dat iedereen op het Bellamypark dansend aan het Bevrijdingsfestival begon, foto Ruben Oreel wil met het kunstwerk aandacht vragen voor hun situatie. Dat lukt Bezoekers loeren nieuws gierig naar binnen. Sommigen ma ken een praatje met de jongeman nen. „Ik vind het bijzonder", zegt Ties Verboom uit Vlissingen. „Dit kunstwerk legt de vinger op de ze re plek. Ik vind het triest dat de asielprocedures hier zo lang moe ten duren. Kunnen we niet eens Ties Verboom uit Vlissingen de hand over het hart halen en die mensen een verblijfsvergun ning geven? Wij leven hier in vrij heid leven en kunnen doen en zeggen wat we willen. Dat gun ik ieder mens in de wereld." Ezzedin en Shirak, die elkaar zon dag voor het eerst ontmoetten, zijn blij dat ze in elk geval de ko mende weken onderdak hebben. „De afgelopen twee weken was ik telkens bij andere kennissen", zegt Shirak, die 6,5 jaar in Neder land is. „Jullie weten wat je vol gende maand doet. Ik heb geen toekomst. Ik wil laten zien dat wij ook mensen zijn. En dit gaat niet alleen over ons, maar over heel veel anderen." De Bazzookas zetten rond vijven het Bellamypark op z'n kop en blijken de ideale feestband voor een zonnige namiddag. Zanger 'Bazz' laat bezoekers 'hakken' op het podium en crowdsurfen over de menigte. Even verderop staat het Dijktheater bomvol met men sen die meedansen op de beats van Dj's Kauffman en GOIDIVA. De blaadjes met plastic bekers vol koud bier gaan rond. En er is niemand die denkt aan de wekker die morgenochtend vast weer vroeg gaat. Ezzedin en Shirak kunnen ook post ontvangen: Home Sweet Home, Zeil markt 2 in Vlissingen. voor 'afgewende blik' 1 mensenrecht op lafheid." De volg zaamheid van de gemiddelde Ne derlander vergt nadere studie, vond hij. „Ik voeg er nadrukkelijk aan toe: niet om aan te klagen, maar om door te vragen." Om de oorlog beter te begrijpen, moet ook de neutraliteitspolitiek van de jaren dertig worden mee gewogen, vond Scheffer. Dat is ook van belang voor onze tijd. Nog steeds hebben we de neiging de onrust buiten onze eigen gren zen te onderschatten. We denken ons 'eigen erf in eigen hand' te hebben, maar in een tijd van glo balisering is dat onmogelijk. Scheffer hield een pleidooi voor Europa. „De routine van overleg en compromisvorming die nu een halve eeuw lang steeds meer landen in Europa omvat heeft bij gedragen aan een duurzame vre de." In navolging van zijn grootva der riep hij op tot een vorm van cultuurpessimisme. Wetenschap pelijke en materiële vooruitgang leiden niet automatisch tot more le vooruitgang. Integendeel, de menselijke vrijheid houdt ook al tijd de mogelijkheid in het kwade te kiezen. Het is daarom nodig blijvend de verbeelding te prikke len met voorstellingen van verval. Als waarschuwing. Daarbij past geen zelfcensuur in een poging neutraal te blijven. www.pzc.nl Link naar de complete lezing verschijnt vandaag op onze site I Paul Scheffer in de Sint Ja- cobskerk: „De menselijke vrijheid houdt ook altijd de mogelijkheid in het kwade te kiezen." Het is een goede tradi tie dat het Zeeuwse Bevrijdingsfestival in Vlissingen wordt geopend met de Van Randwijk lezing, een toespraak over vrij heid en verdraagzaamheid. Weliswaar zal ook gisteren de overlap aan publiek in de volle Sint Jacobskerk en het volle Bel lamypark gering zijn geweest, toch is de viering van vrijheid niet compleet als niet beide kanten van de medaille aan bod komen. Dus een feest om de vrijheid te vieren maar ook bezinning op de vraag hoe we die vrijheid kunnen bewaren. Publicist en hoogleraar Paul Scheffer deed dat op confronte rende wijze. Aan de hand van zijn eigen familiegeschiedenis toonde hij overtuigend aan dat de meegaandheid van Neder land - met name ook het ambte lijk apparaat - met de Duitse be zetter zijn oorsprong vond in de neutraliteitspolitiek van de dertiger jaren. Hij waarschuw de voor een ingekeerde blik op de eigen nationaliteit en afzij digheid van internationale ont wikkelingen. Hij pleitte zelfs voor gepast pessimisme, want alleen als we het kwaad dur ven te verbeelden kunnen we het ook voorkomen. En daar mee blijvend de vrijheid vie ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61