Dani Pedrosa laat zijn motor spreken in Jerez Iwema in de punten Louter winnaars in de 'Wembley-generale' 38 SPORT RONDE VAN ITALIE Door het winnen van de ploegentijdrit slaat Bradley Wiggins al direct een gaatje met zijn rivalen. JURY VAN GIRO PAST UITSLAG AAN door Hans Leber NIJMEGEN/JEREZ - De MotoGP stond zondag in het teken van de conflicten. Dani Pedrosa's zege deed bij race in Jerez dienst als kaakslag richting voormalig cou reur Kevin Schwantz (48), die hem en zijn manager vooraf had bekriti seerd. Pal achter Pedrosa ramde teamgenoot Mare Marquez zich in de laatste bocht, die een dag eer der tot 'Lorenzo-bocht' was ge doopt, naar de tweede plaats. Ten koste van, jawel: Jorge Lorenzo. Een woedende Lorenzo weigerde na de race de hand te schudden van 'rookie' Marquez, die hem als een jonge hond daadwerkelijk had geraakt en aan de kant had ge duwd in zijn eigen bocht. Loren zo wuifde bestraffend met een vinger over dit brute gedrag, maar rekende het voorval ook zichzelf aan. „Ik had de deur beter dicht moeten houden." Een ander conflict sluimerde al de hele week. 'Dani zal nooit we reldkampioen in de MotoGP wor den', zei Schwantz over Pedrosa in de aanloop naar de eerste Euro pese MotoGP-race van het sei zoen. ,Niet omdat er aan Dani iets ontbreekt, meer omdat hij iets te veel heeft." Om er vervolgens op te wijzen dat dat manager Alberto Puig is. „Dani is als een kind dat niet vrij is omdat zijn ouders (Puig, red.) hem tegenhouden." Vooral Schwantz' constatering dat Pedrosa 'in acht jaar Honda nog niets heeft gewonnen' kwam hem op een felle reactie van Puig te staan. In een brief aan verschil lende Spaanse kranten haalde de Spaanse manager hard uit. Pedro sa heeft, schrijft hij, buiten de Mo toGP al drie wereldtitels, een in de 125 en twee in de 250 cc. Schwantz maar één, in de toenma lige koningsklasse, de 500 cc." Maar Puig is nog niet klaar. 'Pedro sa heeft 45 GP-overwinningen, Schwantz 25. Van die 45 van Dani waren er 22 in de topklasse. Van de 113 podiumplaatsen waren er 72 in de MotoGP, in tegenstelling tot Schwantz, die er 51 haalde.' En tegenover 35 snelste rondetij den in de MotoGP, staan er maar 26 van Schwantz, schrijft Puig. 'Ook over de titel van Schwantz in 1993 is Puig weinig vleiend: 'Laat me je vertellen dat je die won omdat Wayne Rainey viel op Misano en moest stoppen'. Alsof het allemaal nog niet ge noeg was, stipt Puig aan dat hij zelf als manager louter bij latere wereldkampioenen betrokken was, terwijl de coureursopleiding van Kevin Schwantz in Texas nog niet één rijder naar Europa bracht. En Pedrosa zelf? Die reageerde te rughoudend. „Kijk naar mijn sta tistieken, dan praten we daarna verder." De Honda-coureur deed in Jerez wat het beste werkt: win nen. JEREZ - Jasper Iwema heeft verras send punten gepakt in de Moto3- klasse bij de Grote Prijs van Spanje. Na zijn zware val twee weken ge leden in het Amerikaanse Austin was het lange tijd onzeker of de Nederlandse motorcoureur van RW Racing zijn opwachting zou maken op het circuit van Jerez. Iwema liep bij zijn val een zware hersenschudding op. Tijdens de race kreeg Iwema steeds meer last van z'n val. De rode vlag waarmee na vijftien van de 23 ronden gezwaaid werd, kwam daardoor als geroepen. De race werd gestaakt omdat de Fransman Alan Techer zwaar ten val kwam. Hij werd voor onder zoek naar het ziekenhuis ge bracht. De veertiende plaats leverde Iwe ma twee WK-punten op. Cavendish heel even in het roze door Ad Pertijs ISOLA D'ISCHIA - Mark Cavendish is hem al weer kwijt. De roze lei derstrui in de Giro verhuisde gis teren naar Team Sky, waar de jon ge Italiaan Salvatore Puccio hem voorlopig mag showen. Zoals verwacht greep Sky-kop- man Bradley Wiggins de chrono- rit over het droomeiland voor de kust van Napels aan om een eer ste kloofje te slaan met zijn be langrijkste rivalen voor het eind klassement. Robert Gesink verloor met Blanco een half minuutje. Hij zei daar mee te kunnen leven. „De ploeg heeft een solide tijdrit gereden", zei ook zijn ploeggenoot en tijdrit specialist Stef Clement. „Robert liet zien dat hij gewoon goed is. Hij heeft het hectische openings weekeinde overleefd en Wilco Kel dermans heeft zich vandaag her steld van zijn val van gisteren. Kortom we zitten op koers." Clement roemt de sfeer in de ploeg. „In een tijdrit als deze is het niet moeilijk om de ander de nek om te draaien. Dat is niet ge beurd." Hoe de sfeer is bij Team Sky laat zich voorlopig raden. Bradley Wiggins liet vorig jaar al weten de Giro als zijn volgende uitda ging te zien. „Het is een veel lasti ger karwei dan de Tour", liet hij voor de start in Napels weten. On dertussen lijkt hij onder de belof te uit te willen komen dat hij in de Tour volledig in dienst gaat rij den voor Chris Froome. Begin vo rige week liet hij weten trek te hebben in een tweede Tourzege. Dat leverde een geprikkelde reac tie op van Froome, die aanstipte dat bij het begin van het seizoen duidelijk is afgesproken dat de Tour voor hem is. De jury van de Ronde van Italië heeft zaterdagavond de uitslag van de eerste etappe over 130 ki lometer in Napels herzien. Wegens een valpartij anderhalve kilometer voor de finish snelde het grote peloton achttien secon den later dan winnaar Mark Caven dish over de streep. De jury be sloot dit verschil weg te strepen. De maatregel gold alleen voor ren ners die in het peloton finishten. Coureurs die later arriveerden, be hielden de opgelopen achterstand. Dat geldt onder meer voor de Ne derlanders Thomas Dekker (1.05), Albert Timmer (1.16), Martijn Kei zer en Pim Ligthart (2.38), Brian Bulgac (3.03) en Stef Clement (5.07). Wiggins krabbelde daarop een beetje terug door te zeggen dat hij er gezien zijn vorm ('Nog nooit zo goed geweest') is om in geval van nood het commando over te nemen van Froome. Veel zal daarbij afhangen van het ver loop van deze Ronde van Italië. Als hij die wint, zal hij de rust hebben om zo'n moment van zwakte bij zijn teamgenoot af te wachten. Pakt hij de Giro niet, dan is het af te wachten wat de honger naar succes doet bij de Brit. „Voorlopig ben ik blij dat Sky de roze trui heeft", zegt Cavendish. Zijn oude ploeg zal de koers gaan controleren en daarbij hoopt de oud-wereldkampioen op enkele spurts. „Veel ritten beginnen in de Giro vlakker dan vlak, maar eindigen dan plots met een hel ling", verzucht hij. Bij het Neder landse Argos-Shimano zijn ze juist blij met dergelijke finishes. Sprinter John Degenkolb over leeft een lastige finale immers be ter dan de nog altijd supersnelle Cavendish. De pas 23-jarige Salvatore Puccio was in de zevende hemel met zijn gele trui. „Dit is een droom", sta melde de renner van Sky. De Itali aan dankt zijn leidende positie in het klassement natuurlijk aan de winst van zijn ploeg in de tijdrit. „Het is niet iedereen gegeven om als Italiaan de roze leiderstrui in de ronde van je eigen land aan te mogen trekken." Of Puccio ook de komende ritten in het roze mag rondrijden, is nog afwachten. „Dat hangt van de ploeg af. Zelf wil ik de trui graag houden, maar ik moet afwachten wat onze tactiek wordt. Ons eni ge doel hier is Wiggins aan de eindzege helpen." O door Jaap van Essen DORTMUND - Het was zo'n beetje de generale repetitie van de finale van de Champions League. Zater dag troffen Borussia Dortmund en Bayern München elkaar in de Bun- desliga, in een wedstrijd om de spreekwoordelijke baard van de keizer. Het werd 1-1, maar na af loop voelde iedereen zich een beet je winnaar. Bayern had recht van spreken, want de kampioen behield de twintig punten voorsprong op de nummer twee Dortmund. En Bayern liet zeven vaste waarden als Ribery, Robben, Lahm en Schweinsteiger op de tribune dan wel bank plaatsnemen. Ook zon der die basisspelers deed Bayern niet onder voor de thuisploeg. Dortmund speelde ook niet hele maal op volle oorlogssterkte, maar mocht zich een beetje win naar noemen omdat Bayern voor het eerst in 2013 punten verloor. En Dortmund is nu zeker van de tweede plaats, dus rechtstreekse toegang tot de Champions Lea gue. Opvallendste afwezige bij de thuisclub was Mario Götze, de man van 37 miljoen. Hij zou een blessure hebben en daarom niet bij de selectie zitten. Dat weer hield de fans van Dortmund er niet van 'de verrader' te laten we ten wat men van zijn overgang naar concurrent Bayern vindt. Zo was er een groot spandoek met daarop ondermeer de tekst 'Ver- piss dich Götze'. Ook binnen de lijnen verliep niet alles even vriendelijk. Nadat Grosskreutz en Gomes in de eer ste helft de stand op 1-1 hadden gebracht, sloeg na rust de vlam nog aardig in de pan. Lewandows- I Spelers van Borussia Dortmund (gele shirts) en Bayern München zetten alvast de toon voor de Championsleague-flnale. foto Bernd Thissen/EPA ki miste namens Dortmund een strafschop, even later kon Rafinha van Bayern inrukken, omdat hij een elleboog in het gezicht van Blaszcykowski plantte. Vervol gens vochten Dortmund-trainer Klopp en technisch manager Sam- mer van Bayern een verbale strijd uit langs de lijn. De 'heren' ston den nog net niet met de koppen tegen elkaar aan te schreeuwen. Dortmund-aanvoerder Kehl relati veerde het gedoe in de tweede helft. „Dit is niet vergelijkbaar bij wat er straks op Wembley ge beurt. Dan zal het allemaal veel explosiever zijn." Onderin de Bundesliga blijft het ongemeend spannend. Nieuwko mer Greuther Fürth is al gedegra deerd. Hoffenheim (28 punten), Augsburg (30), Fortuna Dussel- dorf (30) en Werder Bremen vech ten om in ieder geval geen zeven tiende te worden, want die plaats betekent directe degradatie. De nummer zestien speelt een pro motie-degradatiewedstrijd. Dat Bremen nog in de problemen zit, is opmerkelijk. De Noord- Duitsers kwamen alleen in 1980 een jaartje niet in de eerste Bun desliga uit. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56