'Ecolodges zijn meerwaarde voor de gemeente' 'Vrijheid legt ons ook beperkingen op' SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Aanhoudingen na zakkenrollerij Vrouw (90) gewond bij wielerronde Gestolen auto bij Westerschelde Rijontzegging voor 15-jarige jongen Kunstkijk 2013 op Goeree-Overflakkee Rommelmarkt in Dorpshuis MAANDAG 6 MEI 2013 9 Vanaf deze week zijn de beachlodges van Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam officieel in de verhuur. De huisjes staan net in de gemeente Goeree-Overflak- kee. Schouwen-Duiveland wil ook dergelijke projecten op het grondgebied toestaan en heeft daarvoor onlangs regels opgesteld, foto Pieter van der Laan ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duive land zijn genoeg plaatsen om te overnachten. Alleen als onderne mers komen met nieuwe plannen die écht iets toevoegen aan het hui dige recreatiebestand, wil de ge meente medewerking verlenen. Kleinschalige, duurzame huisjes in een natuurlijke omgeving, ofte wel ecolodges, vormen zo'n uit zondering op de regel, vindt wet houder Ad Verseput. „De afgelo pen tijd hebben we van verschil lende zijden aanvragen gekregen. Daar willen we graag aan meewer ken, omdat ecolodges goed passen bij de uitgangspunten uit de toe komstvisie Tij van de Toekomst. Daarin staat dat er ruimte is voor nieuwe initiatieven die een band met het water hebben." Om de in dividuele plannen goed te kun nen beoordelen is beleid echter onontbeerlijk, vindt Verseput. Het college van B en W stelde daarom onlangs een notitie vast waarin een aantal richtlijnen staan waar plannen aan moeten voldoen. Die zijn voor een belang rijk deel gebaseerd op de regels van het Grevelingenschap, die eer der al beleid voor ecolodges rond het meer vaststelde. Zo moet een ondernemer het Greenkey-certificaat beschikken, waarmee hij aantoont zorgvuldig met natuur en milieu om te gaan. Ook heeft de gemeente eisen ge steld voor de grootte van de huis jes, variërend van twintig vierkan te meter voor het 'minimummo- del' tot veertig vierkante meter voor de meest luxe ecolodge.Ver der is het aantal mogelijke loca ties beperkt tot zeven. Vijf in de Grevelingen, bij Bommenede, Den Osse, de Grevelingendam, West-Repart en op een natuurei- landje. Aan de zuidkant van het eiland komt Plan TXireluur en de Schelphoek in aanmerking. „Als proef geven we eerste toestem ming voor één locatie. Na een sei zoen kijken we hoe het concept in de praktijk uitpakt. Zo krijgen we een afwegingskader waarmee we kunnen besluiten om ook eco lodges op andere locaties toestem ming te geven", zegt Verseput. De komende weken mag iedereen reageren op de notitie voor ecolod ges. Daarna moet ook de raad het beleid nog goedkeuren. door Joeri Wisse RENESSE - Om in vrijheid te leven, moeten we onszelf beperkingen op leggen. Want wat vrijheid is voor de één, is onvrijheid voor de ander. Dat betoogde burgemeester Ge rard Rabelink zaterdag tijdens de Dodenherdenking in Renesse. Hij riep de aanwezigen in het dorps huis op om na te denken hoe we vrijheid gestalte kunnen geven. Dat kan volgens Rabelink door enerzijds de ander niet te kwet sen in woord en gebaar en ander zijds de ander ruimte te geven om zijn vrijheid te beleven. „Daar mee doen we op deze dag ook de oorlogsslachtoffers recht aan", zei hij. In de bijeenkomst vooraf gaand aan de bloem- en kransleg- ging bij het monument spraken verder leerlingen van basisschool 't Staepel' of over het thema oor log en vrijheid. Sommigen had den zich ingeleefd in leeftijdsge nootjes die de oorlog meemaak ten. Anderen hadden een gedicht gemaakt of vertelden het verhaal van de 'Tien van Renesse', de ver zetsstrijders die ïo december 1944 door de bezetter werden op gehangen bij Slot Moermond. Ook werd stilgestaan bij de slacht offers die na de Tweede Wereld oorlog vielen door oorlogsgeweld of terreur. I Enkele honderden belangstellenden waren zaterdag getuige van de kranslegging bij het verzetsmonument in Renesse. foto Pieter van der Laan GOES Vier Roemenen zijn vrij dagnacht in Goes opgepakt op verdenking van zakken rollerij. Eerder die avond maakten enkele bezoekers van cafés melding van gesto len mobieltjes. De politie trof de verdachten aan bij de Koepoort. Daarbij werd ten minste één van de eerder ge stolen telefoons gevonden. YERSEKE Tijdens eenn wielerronde in is zaterdag een 90-jarige vrouw uit Yerseke gewond geraakt aan haar voet toen ze in de Marijkelaan werd geraakt door een wielren ner. De vrouw stak rond 15.00 uur de straat over om dat zij dacht dat het nog wel kon. De fietsers reden snel ler dan zij had gedacht. RITTHEM Een auto die zaterdagnacht in Roosendaal gestolen was, is zondag rond 7.00 uur te ruggevonden op het talud langs de Westerschelde bij de Europaweg-Zuid bij Rit- them. De auto was leeg en stond halfin het water. De kentekenplaten waren eraf. In de kofferbak lagen stenen om de auto te verzwaren. HOEK Een jongen (15) uit Hoek heeft een taakstraf en een voorwaardelijke rijontzeg ging gekregen voor het ver oorzaken van een dodelijk verkeersongeval. Vorig jaar juni passeerde hij met een landbouwtrekker een fietser (78), zonder voldoende uit te wijken. De man kwam ten val en overleed later. SOMMELSDIJK Ruim veertig kunstenaar op Goeree-Overflakkee doen mee aan de Kunstkijk 2013. Dit evenement wordt gehou den van 9 tot en met 12 mei over heel het eiland. Centra le locatie is hofstede Lust en Last in Sommelsdijk. Nieuw dit jaar is de koppeling met het cultureel erfgoed. Meer info op kunstkijk.com. ELLEMEET In en om het Dorpshuis van Ellemeet wordt zaterdag 11 mei weer rommelmarkt ge houden. Wie nog spulletjes op zolder heeft liggen om te verkopen, kan nog een tafel huren. Kosten hiervoor be dragen vijf euro. Meer infor matie bij dorpshuisbeheer der Nita Breeuwer, via tele foonnummer 06-46611116.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51