Vissen tussen olievaten en wasmachines 13 Buurmolenaar zoekt vrijwilligers voor 't Hert SP beslist deze zomer over raadsverkiezingen II I S I H Rederijkers en roofVogels 16 SCHOUWEN-DUIVELAND F ECOLOOGES Schouwen-Duiveland schetst kaders voor ecolodges. Even over de grens, aan de Brouwersdam, staan ze er al. HAARWERKEN Kapsalon de Jonge Efc. zh door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - Kapotte olievaten, oliefilters, brommers, fietsen en een wasmachine. 'Bijvangst' die vis ser Jan-Willem Bout uit Tholen de afgelopen jaren in zijn netten aan trof. Hij brengt het allemaal netjes aan wal in een grote 'big bag'. Het is het principe van het pro ject Fishing For Litter (Vissen naar Afval), dat in Colijnsplaat in een iets andere opzet - namelijk met een andere afralinzamelaar - een doorstart maakt. Voorheen moesten de big bags in een daar voor bestemde container worden gedeponeerd, maar die werd vol gens burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland voor al gebruikt als 'illegale dump plaats' voor grof vuil door inwo ners van Colijnsplaat. Dat leidde niet alleen tot hogere kosten, maar het maakt het ook moeilij ker om de herkomst van het zee-afval vast te stellen. Daarom verdwijnt de container en wor den de big bags voortaan op af roep opgehaald door firma Mar tens Cleaning uit Nieuwdorp. WESTENSCHOUWEN - Streekproducten uit alle hoeken van het land, allerhan de kunst en curiosa, Zeeuwse klompen en zelfs handgemaakte machinewa pens van hout. Er was zondag voor ieder wat wils op de vierde editie van de Westenschouwen Fair. Het goed bezochte evenement werd opgesluisterd door Zierikzeese Rederijkers en een roofvogelshow. foto Pieter van der Laan Overigens zamelt Bout al afval wat hij op zee tegenkomt in sinds hij 17 jaar geleden als visser be gon, ver voor het Fishing For Lit ter-project werd opgezet. „Van mijn vader meegekregen", zegt hij. Bout stoort zich mateloos aan de in zijn ogen 'onbegrijpelijke mentaliteit' om alles maar over boord te kieperen. „De binnen- en recreatievaart maakt zich daar vooral schuldig aan", zegt Bout, die met zijn schip TH-5 Adriana Maatje onder meer op kreeft, gar nalen en kabeljauw vist. „Je komt de gekste dingen tegen. Het scheurt alles kapot, zeker als je fij ne netten gebruikt. Eén keer zat mijn schip onder de verf en kon ik mijn vangst weggooien. Door olievaten en -filters in het water loop je ook risico dat je vangst wordt afgekeurd." Opgevist afVal teruggooien is uit den boze. „Want dan heb ik er de volgende keer weer last van, of mijn collega's." Volgens Bout moet de mentaliteit op het water veranderen. „De visserijsector krijgt altijd de zwarte piet toege speeld, maar ondertussen ruimen we de troep van anderen op." Opstaan met het water aan j e voeten door Joeri Wisse BROUWERSDAM - Eigenlijk worden ze pas woensdag officieel opgele verd en verhuurd. Maar omdat sommige huisjes al zo goed als af waren, hebben een aantal gasten van het Zeil- en Surfcentrum Brouwersdam al kunnen ervaren hoe het is om wakker te worden met het water aan je voeten. De dertien beachlodges die de af gelopen maanden op een nieuw stukje land nabij het Surfcentrum aan de Brouwersdam verrezen, zijn volgens eigenaren Pieternel van der Linde en Uwe Jendrusch een schot in de roos. Vanaf het moment dat de eerste vage schet sen op de internetsite van de on derneming verschenen, kwamèn de boekingen al binnen. De be langstelling nam alleen maar toe naarmate de aanleg van het schier- eilandje en de bouw van houten huisjes vorderde. „We kunnen ondertussen bijna professioneel georganiseerde rond leidingen geven", lacht Pieternel. Terwijl ze de nieuwe huisjes laten zien, lopen de zoveelste voorbij gangers het schelpenpaadje tus sen het nog vers aangelegde duin landschapje op. „Kom maar even kijken hoor, deze is open", wenkt Uwe gastvrij. Het ondernemersechtpaar speel de al een jaar of zes, zeven met het idee om strandhuisjes te bou wen voor hun klanten die een weekendje of langer willen over nachten. „Het uiteindelijke resul taat is boven verwachting", zegt Pieternel. „Zeker nadat deze week het duinlandschap is aangelegd, vind ik het hier prachtig. Ik ge niet er echt elke dag van." Het Zeil- en Surfcentrum heeft zich bij het bedenken van het nieuwe concept zoveel mogelijk verplaatst in de behoefte van hun klanten. Van luxe is er met een eenvoudige bistroset als eettafel annex zithoek en stapelbedden geen sprake. Wel sluit het ont werp van de huisjes zo goed mo gelijk aan bij de omgeving waar de zeilers en surfers zich tijdens het beoefenen van hun sport be vinden: de natuur. Daarom voert hout de boventoon, zowel in het huisje zelf als op de privéterrasjes. Aan een frame van onbewerkte boomstammen zijn haken beves tigd waar wetsuits kunnen uit druipen. „Bij elk huisje komt er ook nog een hangmatstoel aan", vertelt Pieternel. Naar een keuken- De 13 beachlodges dra gen elk een zeilnum- mer van watersport kampioenen, zoals Do rian van Rijsselberghe. Wij bieden al 50 jaar oplossingen voor tijdelijk of permanent haarverlies. U wordt ontvangen in een aparte ruimte of komen bij u aan huis. Tevens verzorgen wij declaraties voor alle zorgverzekeraars Gravenstraat 23-A, Middelburg Telefoon: 0118 612074 www.kapsalondejonge.nl door Joeri Wisse SCHARENDIJKE - Molenaar Martin van Steen van Molen De Lelie in Ei kerzee zoekt vrijwilligers die buur- molen 't Hert in Ellemeet nieuw le ven in willen blazen. Samen met de Dorpsraad Ellemeet en de mole naar van Zonnemaire wil Van der Steen vrijwilligers opleiden die 't Hert weer vaker laten draaien. 't Hert en de Lelie staan maar een kilometer van elkaar verwijderd, maar er zit een groot verschil tus sen de bedrijvigheid van de buur- molens. Die van Van der Steen is met ruim 1,2 miljoen omwentelin gen in 2012 één van de meest draaiende in Zeeland, 't Hert maakte dat jaar nog geen 18.000 omwentelingen. Om hier verandering in te breng en, kan iedereen van 16 jaar of ouder een opleiding volgen. Ook zoeken Van der Steen en de dorps raad mensen die rondleidingen willen verzorgen en helpen bij werkzaamheden als gras maaien en ander onderhoudswerk. Zaterdag, tijdens de Nationale Mo lendag, kunnen geïnteresseerden tussen 10.00 en 15.00 uur meer in formatie krijgen bij Molen De Le lie. Die dag zijn ook de meeste an dere molens op het eiland open. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Wat is de nieuwe afde ling van de SP van plan op Schou wen-Duiveland? En doet de partij mee aan de verkiezingen voor de gemeenteraad in 2014? Op deze en andere vragen kunnen sympathi santen van de partij en andere geïn teresseerden donderdag 16 mei antwoord verwachten. Voorzitter Anita de Vos van SP Schouwen-Duiveland laat alvast laten weten dat het antwoord op de laatste vraag uiterlijk deze zo mer te verwachten is. Dan wordt ook duidelijk of de huidige 'afde- A blokje of koelkastje is het vergeefs zoeken. Pieternel: „Voor het ont bijt kunnen gasten terecht in ons restaurant of we komen het 's morgens brengen." Uwe: „En in plaats van een koelkastje kunnen ze hun drankjes gewoon in het water hangen." Waar niet op bezuinigd is, is een goede douche en een kacheltje. „Als je van het water afkomt en verkleumd bent, moet je je wel goed kunnen opwarmen", vindt Pieternel. Met dit gegeven in het achterhoofd, bleek het ook heel lastig te zijn om bijvoorbeeld zon- ne-energie toe te passen. „Daar hebben we wel naar gekeken, maar juist op de momenten dat je je op wil warmen, schijnt de zon meestal niet meer zo fel." Boven dien waren de daken te klein en zou het zoute water geen gunstig effect hebben op de lèvensduur van de zonnepanelen. Van 'ecolodge' willen Uwe en Pie ternel dan ook liever niet spreken. Wel is het hele project verder zo duurzaam mogelijk uitgevoerd. „We hebben voor FSC- hout geko zen. Red Cedar, waar je geen on derhoud meer aan hoeft te ple gen. Bovendien is alles gebouwd door een bedrijf uit de buurt, Boo- gerd uit Oosterland", zegt Uwe. Bij de realisatie van de beachlod ges was de relatie met het water van het Grevelingenmeer het be langrijkst. Pieternel: „Het was nog een heel gepuzzel om ze in het ontwerp zo te plaatsen dat vanuit elk huisje zicht is op het water. Maar zelfs vanuit de kleine raampjes op de bovenverdieping is het gelukt om vanuit je bed op het water te kijken als je 's mor gens wakker wordt." ling in oprichting' een volwaardi ge afdeling wordt. Tijdens de in formatiebijeenkomst praten het huidig bestuur en Petroesjka Sterk van de SP in Middelburg aanwezigen bij over dit proces. Ook wordt er gesproken over de thema's waar de SP zich op het ei land mee bezig zal houden en is er ruimte voor inhoudelijke dis cussie. Dit gaat aan de hand van een aantal stellingen. De bijeenkomst wordt gehouden in gebouw De Driehoek in Zierik- zee van 19.30 uur tot 22.00 uur. Meer informatie en aanmelden via schouwen-duiveland.sp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50