op alle vakanties in Nederland! KRAS.NL 4 BINNENLAND Onderzoek naar lijk dat leefde EUROPEES WETSVOORSTEL Veel animo bevrijdingsfestivals Hobbytuinders vrezen dat een Europees wetsvoorstel het ruilen van zaden illegaal maakt 5 MEI-CONCERT Ga naar: www.kras.nl/nederland Herdenking Vorden Rustige herdenking Toespraak voormalig commandant der strijdkrachten Van Uhm goed ontvangen EF zoover 66 De oude heer Verlinden teelt alles zelf. Maar als het niet meer kan, is de lol eraf' F KORTING 'Handen af van AMSTERDAM - Prinses Beatrix, koningin Maxima en koning Wil- lem-Alexander arriveren bij het 5 mei-concert op de Amstel, het afslui tende concert voor bevrijdingsdag in Amsterdam. Zeker een miljoen mensen zijn gisteren afgekomen op de bevrijdingsfestivals die verspreid door het land werden gehouden. De muzikale evenementen verliepen zonder incidenten en in goede sfeer. Dat heeft het Nationaal Comité 4 en 5 mei gisteravond gemeld. Vorig jaar kwamen er 800.000 mensen. VORDEN AMSTERDAM De dodenherdenking in het Achterhoekse Vorden is pro bleemloos verlopen. Enkele honderden inwoners liepen na de herdenking op de be graafplaats langs het graf van gesneuvelde Duitse sol daten. Het organiserende co mité en wethouder Paul Seesing van de gemeente Bronckhorst deden dat niet uit vrees voor protesten. Die bleven echter uit AMSTERDAM Dodenherdenking is zater dag overal zo goed als pro bleemloos verlopen. Er waren grote officiële herden kingen op de Dam in Am sterdam, op de Waalsdorper- vlakte bij Den Haag en in Kamp Westerbork in Dren the. Op de Dam in Amster dam woonden koning Wil lem-Alexander en koningin Maxima de nationale her denking bij. Voormalig commandant der strijdkrachten, Peter van Uhm, hield zaterdag op de Dam in Amsterdam een toespraak waar hij na afloop een applaus voor kreeg. Zijn vader vocht als militair tijdens de Tweede We reldoorlog. Zijn verhalen maak ten diepe indruk, waarop hij besloot het leger in te gaan. „Omdat ik geloof dat in dienen de sleutel ligt. Wie dient, denkt niet alleen aan 'ik*. Wie dient, denkt niet alleen aan 'zij'. Wie dient, denkt ook in 'wij'." Ook Van Uhms zoon Dennis maakte deze keuze. „Wat was ik trots." Maar hij kwam om bij de vredesopera tie in Afghanistan. „Hij sneuvel de. Voor een ander volk. In een ander land. Vijfjaar en 16 da gen geleden. Het waren duiste re dagen." Twee weken na zijn dood stond Van Uhm op 4 mei ook op de Dam. „Een moeilijk, con fronterend moment Maar ook een bewuste keuze. Dit monu ment, gewijd aan de nagedach tenis van alle Nederlandse oor logsslachtoffers, maar ook de saamhorigheid op de Dam en in het land, het hielp mij." markt komt, waarschijnlijk vanaf 2014 geregistreerd moet worden. Dat kunnen alleen grote jongens in de chemische industrie, zoals Monsanto, Dow, BASF en Bayer, betalen", zegt Vroklage. Kleinere spelers op de markt, zoals de na tuurlijke zadenproducent uit Friesland waar volkstuinvereni ging Ons Genot nu de zaden van betrekt, maken dan geen schijn van kans meer. De AWN is daar fel op tegen. Vroklage: „Dat zou een vermindering van de biodiver siteit, verlies van lokale, oude en zeldzame gewassen betekenen en naar alle waarschijnlijkheid de te loorgang van producenten van biologisch zaaigoed. Wij dragen die een warm hart toe." Sterker nog, als de verordening er door komt, heeft straks een rela- CORINCHEM - De ambulancedienst van Zuid-Holland onderzoekt een incident waarbij een 'stoffelijk overschot', dat zaterdag in Gorin- chem werd gevonden, toch nog bleek te leven. Dat heeft een woordvoerder laten weten. Twee jongens vonden zaterdag bij de ri vier de Merwede het lichaam van een man en belden de politie. Die begon met reanimeren, waarna de ambulancedienst het overnam. „In eerste instantie is geconclu deerd dat het slachtoffer was over leden. Dit bleek later niet het ge val. "Rissen deze twee momenten zat ongeveer anderhalf uur", meld de de dienst. Het is onbekend waarom de man bij de rivier lag of hoe het nu met hem gaat. Vertrek: 7, 14, 22, 23, 24, 29, 30, 31 juli, 11, 12, 13, 18, 25, 26, 27, 28, 29 augustus Inclusief: 1 hotelovernachting, 1x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Antwerpen: dé stad om te shoppen, cultuur te snuiven, sfeer te 'proeven' op een gezellig terras of lekker te dineren in één van de vele restaurants. Ons hotel ligt op een toplocatie in het hartje van Antwerpen en op loopafstand van alle belangrijke winkelstraten, pleinen en bezienswaardigheden. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Praag Kopenhagen Boek nu: www.effeweg.nl c* Ha vu an nl of bel 0529 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn venaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. door Lilian Dominicus UTRECHT - Op het perceel aan de ingang van volkstuinencomplex Ons Genot in Utrecht kan ieder een zijn zelfgeteelde bloemen, groenten en kruiden planten. Een ieder die zo'n plantje wil adopte ren voor op zijn eigen lapje grond kan ervan pakken. De ruiltuin, noemen ze het. Een begrip dat hoort bij de filosofie van de tuin dersvereniging om niet zomaar iets weg te gooien. Uit een zakje zaad komen doorgaans zoveel jon ge plantjes, dat je er beter een me detuinier blij mee kunt maken. „Anders zouden ze op de com- posthoop belanden", legt voorzit ter Henk Brienesse uit. Maar de volkstuinders vrezen dat de ruiltuin wel eens een clandes tien stukje grond kon worden, als het wetsvoorstel dat de Europese Commissie vandaag bespreekt, doorgaat. De landelijke organisa tie AWN sloeg deze week alarm. „De kans bestaat dat de 240.000 volkstuinders in Nederland, en al le mensen die een moestuin aan huis hebben, binnenkort geen fruit of groente meer mogen win nen of ruilen met anderen", laat woordvoerder Herman Vroklage weten. Niet dat de volkstuinders verwachten dat binnenkort de controleurs hun groene idylle aan de rand van de stad massaal zul len komen verstoren, maar toch. Ze willen een punt maken. Het wetsvoorstel behelst namelijk veel meer dan een mogelijk ver bod op het ruilen van zaden of zelfgeteelde planten. De nieuwe verordening zal het gebruik van oude en zeldzame variëteiten en de door boeren en zelfstandige veredelaars gekweekte zaden ver bieden als ze niet op de Europese rassenlijst voorkomen, is de ver wachting. „Het komt erop neer dat al het zaaigoed dat op de Henk Nass, Ons Genot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4