20 ENTERTAINMENT Moordvrouw- acteur Porgy Franssen maakt zich op voor een lange zomer in het DeLaMar Theater. Met Tjitske Reidinga en Peter Blok speelt hij een hoofdrol in Een ideale vrouw. Mijn lichaam gaf het sein: doe even rustig aan. leder jaar een kwaaltje erbij, zeg ik dan Hij is een beetje warrig deze da gen. Meer nog dan anders. Porgy Franssen, de ho moseksuele poli- tiepsycholoog uit tv-hit Moordvrouw en de pompeu ze broer Serge uit de toneelbewer king van Het diner van auteur Her man Koch, probeert zonder agent werk en privé te regelen. Maar het zijn op dit moment even woelige tijden, privé. En in ternet is ook al niet zijn ding. Dus wil het script voor de zomerpro- ductie Een ideale vrouw maar niet binnenkomen. Hij kan zich er on gelooflijk druk over maken. On derwijl staat hij ook nog in de pannen te roeren en zoekt hij in de papieren naar een zin die hij even nodig heeft. Porgy Franssen (56) verkeert, kort om, in de chaotische aanloopfase van wat al weer een mooie pro ductie op zijn cv belooft te wor den. Met Gooische vrouw) Tjitske Reidinga en Peter Blok geeft de ac teur deze zomer een nieuwe draai aan de uit de jaren twintig date rende toneelklassieker van de Brit se schrijver Somerset Maugham. Porgy speelt de sportieve, knappe 50-jarige minnaar van een vrouw die haar schuinsmarcherende echtgenoot een koekje van eigen deeg geeft „Absoluut een eigentijds verhaal", zegt de acteur, die eind jaren ne gentig al werd gelauwerd met de Mary Dresselhuys Prijs. „Bijna een eeuw geleden geschreven, maar makkelijk naar deze tijd te halen. Ik vind feminist een rot woord, maar dat is wel de vrouw die Tjitske speelt. Iemand die voor zichzelf opkomt en de din gen naar haar hand zet. Waarom zou jij verbolgen mogen zijn als ik doe wat jij ook doet, zegt ze te gen haar echtgenoot. Leven op je eigen voorwaarden, dat zou eigen lijk iedereen moeten kunnen doen, hè. Ik heb wel bewondering voor zo'n type vrouw." Met zijn eigen aandeel is Frans- Porgy Franssen voelt zich gezegend mens door Evelien Baks sen nog een beetje aan het stoei en. „In dit stuk zijn het de vrou wen die de mannen neerzetten en de spot met hen drijven. Daar door voel ik mij als man een beet je suf in mijn rol." Hij is blij dat hij de komende maanden op zijn fietsje naar het theater kan gaan. Zes weken van redelijke rust, vóór het drukke herfst- en winterseizoen weer van start gaat Met onder meer op namen voor een nieuwe reeks van RTL's Moordvrouw, waarin hij al twee seizoenen de rol van Ben- no de Waard speelt. Daarnaast heeft hij toegezegd een reeks con certen aan elkaar te praten, heeft hij 'ja' gezegd tegen een musical van Sondheim, alsmede tegen een stuk van Orkater, samen met Pierre Bokma. „Tot volgend jaar deze tijd is mijn agenda bomvol." Af en toe droomt hij van een an der, minder hectisch leven. Van meer tijd met zijn 10-jarige doch tertje Robin, voor wie hij lekker wil kokkerellen. Van tijd om zelf naar de film en het theater te gaan en om een sociaal leven op te bouwen. Maar Porgy Franssen weet ook dat dit, het acteren, nu eenmaal zijn leven is. „Toen ik 2 jaar oud was, zeiden ze al: dat wordt een acteur. Waarschijnlijk heb ik daarom op de havo toen dat kruisje gezet bij toneelschool. Mijn vader had zelf ook wel ge wild, maar hij werd dokter. Het is altijd zijn wens geweest dat één van zijn zonen acteur zou worden en één dokter. En dat is gelukt. „Heb ik het goed gedaan? Ja, ik ge loof dat ik heb gedaan wat ik in dit leven moest doen. Het klopt Porgy Franssen op allerlei manieren wel en op an dere weer niet. Het klopt omdat mijn talent inderdaad op dat vlak bleek te liggen en ik me tot de dag van vandaag heb kunnen ont wikkelen. Tegelijkertijd ga je dat wat je zó in beslag neemt, soms ook een beetje haten. Dat vreselij ke vak dat mij van Leeuwarden tot Doetinchem brengt. Zo voelt dat soms. Dat is altijd de strijd in mijn leven geweest." Mede daarom heeft hij het de afge lopen maanden eventjes rustig aan gedaan, na zich 36 jaar volop te hebben gegeven. Hij zegde er zelfs het stuk Prime Minister voor af, alsmede een filmrol. „Met na me de laatste jaren heb ik zo ver schrikkelijk hard gewerkt. In de nacht thuiskomen van een optre den, 's morgens weer door. Mijn lichaam gaf het sein: doe maar even rustigaan. Ik ben 56. Ie der jaar weer een kwaaltje erbij, zeg ik dan. Ha, een ouwe lui ben ik aan het worden. Nee, ik vind het niet erg, maar het is wel gek dat je op een gegeven moment kan zeggen dat je tegen de 60 loopt." Toch voelt de acteur, die jaren te rug al schitterde in tv-series als Keijzer De Boer, zich een geze gend mens. „Ik word gevraagd voor veel mooie rollen. Dat kan niet iedereen zeggen." Porgy Franssen speelt van 6 juni tot en met 28 juli in Een ideale vrouw in het DeLaMar Theater in Amsterdam. reageren? media@depersdienst.nl Af en toe droomt acteur en regisseur Porgy Franssen van een minder hectisch leven. Dan zou hij meer tijd met zijn 10-jarige dochtertje Robin willen doorbrengen en lekker voor haar kokkerellen, foto Marcel van der Vlugt PORGY FRANSSEN Porgy Franssen is geboren in Eindhoven op 4 februari 1957. Momenteel is Franssen populair bij het grote publiek door zijn rol als politiepsycholoog Menno de Waard in de serie Moordvrouw op RTL 4. Franssen draait als acteur al jaren mee bij theatergezelschap pen en diverse tv- en filmproducties. Zo speelde hij in De zie ner (1998), Soekarno in Holland (1999), Wij Alexander (2000) en de advocatenserie Keijzer De Boer van KRO en NCRV. Porgy Franssen studeerde in 1979 af aan de Toneelschool in Maastricht. In 1991 al ontving Franssen een Gouden Kalf: beste acteur voor zijn rol in de serie Bij nader inzien van Frans Weisz. Acht jaar later kreeg Franssen de Mary Dresselhuys Prijs voor zijn gehele oeuvre. Porgy Franssen mag dan vooral bekend zijn van de (grote) rollen die hij speelde, sinds 2003 regisseert hij ook. Theater is Franssens grootste passie. Hij speelde verschillen de voorstellingen bij Orkater. Met Olga Zuiderhoek was hij te zien in Wie is er bang voor Virginia Woolfen deze zomer staat hij in het DeLaMar Theater met De ideale vrouw, met Tjitske Reidinga, Peter Blok en Ria Eimers. Soms speelt Porgy Franssen voorstellingen voor publiek in zijn eigen huiskamer in Amsterdam. Het programma is te vinden op zijn website: www.porgyfranssen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20