'Wij mogen niet ophouden te gedenken' 16 WALCHEREN Kinderen doen goede zaken MILIEU Afvalproject Fishing For Litter maakt doorstart in Colijnsplaat in een iets andere opzet. lijf KV|- titi Kyi F MEDEDELINGEN I.V.M. HEMELVAARTSDAG Mm FISHING FOR LITTER KLEEDJESMARKT SIS- Stef Barten en Sterre van Heiningen bekijken de kransen bij het oorlogs monument op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Op veel plaatsen op Walcheren zijn zaterdagavond de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog en latere oorlogen en vre desmissies herdacht. In Vlissingen gebeurde dat onder meer met een herdenkingsbijeenkomst op de Noorderbegraafplaats. Op deze begraafplaats aan de Pre sident Rooseveltlaan zijn verschil lende monumenten en gedenkpla ten die herinneren aan slachtof fers uit oorlogen. Burgemeester René Roep legde bij al deze monu menten bloemen en ook bij gra ven van oorlogsslachtoffers. In zijn toespraak stond hij stil bij 'de meisjes van de wasserij', waar voor ook een monument op de be graafplaats is opgericht. Tijdens een Duits bombardement in 1943 kwamen acht meisjes en jonge vrouwen in wasserij De Vol harding aan de Singelweg én de huishoudster om het leven. Het zijn enkele van de vele slachtof fers die in Vlissingen vielen. Roep zei in zijn toespraak 'dat wij alles moeten doen om oorlog, geweld en terreur te voorkomen'. „Wij moeten constant op onze hoede blijven. Daarom mogen wij niet ophouden te gedenken." Roep zei verder dat dodenherden king een moment is 'om stil te staan bij afspraken die onze vrij heid borgen'. „Vrijheid is weder kerig. Het is niet iets wat is, het is iets wat mensen samen maken. Afspraken helpen daarbij." De plechtigheid werd afgesloten met een défilé. Stef Barten (9) en Sterre van Heiningen (bijna 9) be keken de kransen. Ze waren door hun opa Piet Boone meegeno men. „Om ze te laten zien wat een herdenking is." De kinderen weten waar het om gaat, maar vonden het ook 'een beetje saai'. GEMEENTE m Openingstijden Het gemeentehuis is gesloten op donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei. Vragen via de e-mail en de website worden de eerstvolgende werkdag behandeld. Geboorteaangifte moet altijd binnen 3 werkdagen na de geboortedag gebeuren. Daarbij tellen de weekeinden en bovengenoemde data niet mee. Duobakken In plaats van donderdag 9 mei worden de duobakken in Westkapelle en Zoutelande op vrijdag 10 mei geleegd. In plaats van vrijdag 10 mei worden de duobakken in Aagtekerke, Meliskerke en Domburg op zaterdag 11 mei geleegd. Dit kan vroeger of later zijn dan u gewend bent. Zet daarom uw duobak op de aangegeven inzameldagen voor 7.30 uur buiten. meer informatie: veere.n! Vissen tussen olievaten en wasmachines door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - Kapotte olievaten, oliefilters, brommers, fietsen en zelfs een wasmachine. Zomaar wat 'bijvangst' die visser Jan-Wil lem Bout uit Tholen de afgelopen jaren in zijn netten aantrof. Hij brengt het allemaal netjes aan wal in een grote 'big bag', die ver volgens op afroep wordt opge haald en afgevoerd naar Vlissin- gen-Oost. Daar wordt het afval ge sorteerd en naar verwerkers ge transporteerd. Het is het principe van het pro ject Fishing For Litter (Vissen naar afVal), dat in Colijnsplaat in een iets andere opzet - namelijk met een andere afvalinzamelaar - een doorstart maakt. Voorheen moesten de big bags in een daar voor bestemde container worden gedeponeerd, maar die werd vol gens burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland voor al gebruikt als 'illegale dump plaats' voor grof vuil door inwo ners van Colijnsplaat. Dat zorgde niet alleen voor hogere kosten, maar het maakt het ook moeilij ker om de herkomst van het zee-afval vast te stellen. Daarom verdwijnt de container en wor den de big bags voortaan op af roep opgehaald door firma Mar tens Cleaning in Nieuwdorp. Overigens zamelt Jan-Willem Bout al afval wat hij op zee tegen komt in sinds hij zeventien jaar geleden als visser begon, ver voor het Fishing For Litter-project werd opgezet. „Van mijn vader meegekregen", zegt hij. Bout stoort zich mateloos aan de in zijn ogen 'onbegrijpelijke mentali teit' om alles maar overboord te kieperen. „De binnen- en recrea tievaart maakt zich daar vooral schuldig aan", zegt Bout, die met zijn schip TH-5 Adriana Maatje onder meer op kreeft, garnalen en kabeljauw vist. „Je komt de gekste dingen tegen. Het scheurt alles ka pot. Eén keer zat mijn schip on der de verf en kon ik mijn vangst weggooien. Door olievaten en -fil ters in het water loop je ook risico dat je vangst wordt afgekeurd." Afval wat hij opvist weer terug gooien is dan ook uit den boze. „Want dan heb ik er de volgende keer weer last van, of mijn colle ga's." Volgens Bout moet de men taliteit op het water veranderen. „Dan krijg je een heel ander plaat je. Want de visserijsector krijgt wel altijd de zwarte piet toege speeld, wij zouden schade toe brengen aan de zee, maar onder tussen ruimen we wel de troep van een ander op." Fishing For Litter (FFL) is een initia tief van KIMO Nederland en Bel gië, een vereniging van kustge- meenten die zich bekommert om de veiligheid en het milieu van de Noordzee(kust). In Zeeland is FFL in 2006 van start gegaan. De havens van Breskens, Colijnsplaat en Vlissingen doen er aan mee. Jaarlijks wordt door de vissers zo'n 400.000 kilo afval uit zee op gevist en aan wal gebracht. Zee-afval is nog altijd een groot probleem. Jaarlijks wordt zo'n twintig mil joen kilo afval in de Noordzee ge dumpt. Wereldwijd 225 miljoen ton. Lokale overheden betalen FFL. lllsSSBB MIDDELBURG - Neomi Poppe (9) is er bij gaan liggen. Niet omdat ze zich ver veelt op de kleedjesmarkt, maar omdat ze ervan geniet, zegt haar moeder. Ne omi was zaterdag één van de vele kinderen die spullen verkochten op de Markt in Middelburg. De zaken gingen goed. De opbrengst deelt ze met haar broer. Neomi spaart voor Lego Friends. „Dat is meidenlego." foto Ruben Oreel ll ll I i> F

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16