SP: trek vergunning varkensstal Poortvliet in Drie branden in een nacht in Oosterland O Het gaat om de vrijheid Doeken schilderen voor KiKa Bouw I I I 1 FIGHT AGING, FIGHT HARD! 26 BEVELANDEN en THOLEN ECONOMIE Wat kost de boot? Hoe vaak vaar ik er eigenlijk mee? Veel watersporters maken deze afweging. Het is crisis. EP annKarreman UITNODIGING 7 MEI Meer nog dan voorheen kun je een jacht als luxeproduct beschouwen. ER door Luc Oggel POORTVLIET - De gemeente Tholen zou de milieuvergunning voor een nieuwe varkensstal bij Poortvliet moeten intrekken. Dat stelt zowel de SP in Provincia le Staten als in de Thoolse ge meenteraad. Zij hebben respectie velijk vragen gesteld aan Gedepu teerde Staten en burgemeester en wethouders. Dat doen ze naar aan leiding van een besluit van de ge meente Hulst om twee bouwver gunningen voor nieuwe varkensfa brieken bij Hengstdijk en Vogel waarde in te trekken. In de ge meente Tholen loopt op dit mo ment nog een aanvraag voor een varkensfabriek met 5600 varkens (circa 7329 vierkante meter). Hoe wel deze varkensstal volgens de Provinciale Ruimtelijke Verorde ning niet is toegestaan, heeft het Thoolse college van B en W in Tholen eind 2011 toch een milieu vergunning verleend aan het be drijf dat de varkensstal wil bou wen. Volgens milieuwoordvoer der Jeroen van Dijen van de SP-Statenfractie is in beide ge meenten sprake van een vergun ning die in het verleden is afgege ven. „Maar waar de gemeente Hulst nu besluit om die te schrap pen, zegt het college in Tholen dat zij geen andere keus hebben OOSTERLAND - Opnieuw is brand geweest in Oosterland. In de nacht van donderdag op vrijdag brak brand uit in twee schuurtjes en een afvalcontainer aan de Steengrachtstraat. De branden zijn zeer waarschijnlijk aangesto ken. De brand werd rond 2.00 uur ont dekt door buurtbewoners. Ze wer den gealarmeerd door een harde klap. Toen de brandweer arriveer de bleek dat er twee raampjes wa ren ingeslagen. De brand was snel onder controle maar de schuur tjes en container zijn wel uitge brand. De politie heeft vrijdag een buurtonderzoek gehouden. Sinds maart vorig jaar zijn nu 19 branden geweest in Oosterland. De meeste branden waren in schuurtjes achter woningen. Wellness Beauty Kom kennismaken met het exclusieve merk ZO® SKIN HEALTH van dr. Zein Obagi op dinsdag 7 mei a.s. van 14.00 tot 18.00 uur, bij annKarreman Weiness Beauty, Middelburgseweg 39, Grijpskerke. Op deze dag zijn de specialisten van ZO® SKIN HEALTH aanwezig en wordt u een gratis huidanalyse en leuke attentie aangeboden. Voor een hapje en een drankje wordt gezorgd. Aanmelden: E: info@arnkarreman.com - T: 0118 614678 dan mee te werken. Dat is behoor lijk tegenstrijdig." De SP in de Staten stelde al eerder vragen over de mogelijke komst van varkensstallen in de gemeen ten Tholen en Hulst. Gedeputeer de Staten antwoordde destijds dat het gemeentebestuur moet afwe gen of vergunningverlening aan de orde kan zijn. Van Dijen noemt die beleidsvrijheid 'merk waardig'. „Als provincie stel je een beleid op voor de ruimtelijke ordening, maar vervolgens laten we gemeenten beslissen of ze een vergunning afgeven. Dan ga je je toch afvragen wat de waarde van dat beleid is." De socialisten vragen verder het college van Gedeputeerde Staten of zij betrokken zijn geweest bij het besluit van de gemeente Hulst om de vergunningen in te trekken en verzoeken het provin ciebestuur om alles wat in hun macht ligt te gebruiken om de ver gunning in Tholen te blokkeren. Van Dijen: 'Ik hoop dat Gedepu teerde Staten en de gemeente Tho len de beslissing van Hulst zien als aanmoediging om ook de ver gunning voor de varkensfabriek in Poortvliet in te trekken'. De Thoolse SP-fractie wil van B en W weten of het besluit van het Hulster college aanleiding is om de milieuvergunning te her overwegen. 'Dan verkoop door Ton van den Nouweland zierikzee - Bijna een derde van de watersporters vindt dat ze te wei nig varen om de kosten van de boot eruit te halen. Nog eens twintig procent komt wel uit de kosten, maar vindt desondanks zijn boot te duur. „Meer nog dan voorheen kun je een plezierjacht als een luxe pro duct beschouwen. De verhouding tussen het gebruik en de kosten ervan is aan het veranderen." Dat zegt Robin Roobol uit Putters- hoek (ZH). De 21-jarige student aan de Hogeschool Rotterdam on dervroeg 198 watersporters. Van dit aantal hebben 68 mensen een ligplaats in Zeeland. Onder de geënquêteerde bootbezitters zijn 23 Zeeuwen. De enquête van Roobol is onder deel van zijn afstudeerscriptie. „Ik overweeg een eigen bedrijf te be ginnen. Ik ben al mijn hele leven bezig met boten." De verschuiving in gebruik en kosten is iets dat Roobol al enkele jaren waarneemt. De beweging zit niet zozeer aan de kostenkant, hoewel de aanschafprijzen van schepen flink zijn gedaald. Maar vooral aan de inkomstenkant. „Mensen zijn onzeker over hun in komen. Het is crisis. Maar er zijn meer factoren. Of er in een gezin kinderen komen bijvoorbeeld. Ook dat beïnvloedt de afweging", aldus Roobol. De kosten afwegend tegen het ge bruik, vinden 53 van de 198 onder vraagden (27 procent) dat zij te weinig gebruik maken van hun va rend speelgoed. 44 booteigenaren (22 procent) vinden dat zij de kos ten er wel uithalen, maar dat hun jacht desondanks te duur is. De meerderheid, 51 procent (101 eige naren), is gewoon blij met hun be- Onderzoeker Robin Roobol zit en vaart vaak genoeg om finan cieel uit te komen. Een meerder heid van 60 procent is jaarlijks tussen 1000 en 5000 euro kwijt aan liggeld en onderhoud. Veertig procent kan de kosten tot 1000 eu ro beperken. En dan het varen. Precies een kwart van de schippers is vijftig of meer dagen op het water te vin den. Eenvijfde vaart elf tot twin tig dagen en eveneens een vijfde gooit 21 tot en met dertig dagen de trossen los. Twee ondervraag den beschouwen hun boot als drij vende caravan. Zij varen nog geen vijf dagen per jaar. Opvallendste conclusie uit het on derzoek is dat de meeste mensen die vinden dat ze alle kosten van hun boot eruit hebben, meer dan vijftig keer per seizoen hebben ge varen. De personalia van de geënquêteer den zetten de cijfers in perspec tief. Het gaat zonder uitzondering om mannen, in grote meerder heid tussen de 45 en 65 jaar. Bijna de helft (46 procent) heeft een in komen hoger dan modaal. Vijf tien procent zelfs ver boven mo daal. Roobol heeft er niet naar ge vraagd, maar uit de reacties van ondervraagden blijkt dat verkoop van de boot geen optie is. Een hobby mag immers wat kosten en bovendien brengt de boot naar verwachting te weinig op. Alphons Drübers op zijn Mariken. foto Dirk-Jan Gjeltema zierikzee - Alphons Drübers uit Zierikzee komt uit de kosten met zijn zeilboot Mariken. Hij is er dertig weekeinden per jaar mee onderweg. Drie keer per jaar gaat de Zierikzeeënaar met vakantie. Twee keer een week en één keer vier weken. Een reis boeken doet Drübers nooit. Hij gaat altijd met de boot. De Belgische kust, Enge land en enkele jaren geleden een lange reis naar Sint Petersburg. Drübers betaalt jaarlijks 860 euro aan liggeld en lidmaatschap aan de watersportvereniging Zierik zee. Aan onderhoud is hij per jaar 'S-cravenpolder - De moeder van de zieke Ryan (4), Mariska Paauwe-Hofman, doet mee aan de KiKa Bouw actie voor een kin derkankercentrum in Utrecht. Haar originele plan was om sa men met een paar vriendjes van Ryan aan de keukentafel te schil deren, maar zodra de leerkrach ten van De Rank, de basisschool waar Ryan op zit, hier lucht van kreeg, werd het al snel een grote re actie. Vrijdagochtend konden kinderen er voor 5 euro doeken beschilderen op het schoolplein. De totale opbrengst van de actie in 's-Gravenpolder, 908,40 euro, is gistermiddag nog naar de bank gebracht. De actie wordt later ook nog eens gehouden in Hansweert. gemiddeld zo'n 6000 euro kwijt. Recent heeft hij geïnvesteerd in een paar nieuwe zeilen. Alle aan schaf en onderhoud doet Drübers principieel op Schouwen-Duive- land. Omdat hij zo vaak vaart, komt hij uit de kosten. „Maar dat is maar relatief. De vraag die ik mezelf stel, is of ik het waard vind. En dat vind ik. Het gaat om de vrijheid. Niet alleen om te gaan en te staan waar je wil, maar ook wanneer je dat wil. Ik heb mijn boot vrijwel voor de deur lig gen. Ik kan er gewoon op stappen als ik zin heb om te varen." I Kinderen beschilderen doeken voor KiKa Bouw foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98