Borsele zet stappen voor energiecoöperatie Museumspoor krijgt rails uit Den Bosch C" Album van legendarische Duitser opgenomen in Zeeuwse studio ^ULoaMS 24 BEVELANDEN en THOLEN LANCASTER MONUMENT ONTHULD 20% korting Nieuwdorp loopt uit voor onthulling van Lancaster monument ter nagedachtenis aan vliegers. MIDDELBURG éi De onthulling van het monument is een hele bijzondere gebeurtenis' door Frank van Cooten HEINKENSZAND - In de gemeente Borsele worden de eerste stappen gezet op weg naar de oprichting van een lokale energiecoöperatie. Dit idee komt voort uit de vorig jaar gehouden duurzaamheids wedstrijd Duurzaam Diekendam- me. Een van de resultaten is de sa menwerking tussen de drie geno mineerde dorpsteams Nisse, Ove- zande en Baarland. Waar Baarland uiteindelijk de hoofdprijs in ontvangst mocht ne men, won Nisse de Ace Award voor het beste plan om het dorp klimaatneutraal te maken. Het belangrijkste voorstel van het team Nisse is de oprichting van een duurzame energiecoöperatie. Dit idee is omarmd door de ande re teams en de projectgroep. Voor het oprichten van deze coöperatie zoekt de projectgroep mensen uit heel Borsele die een initiatiefgroep gaan vormen. Er is volgens de projectgroep een breed scala aan activiteiten die een dergelijke organisatie op kan zetten. Van het geven van energie adviezen, het laten maken van energiescans van woningen en de gezamenlijke aanbesteding van woningisolatie tot het opzetten van grotere zonne-energieprojec- ten op openbare gebouwen en loodsen en het verwarmen van een zwembad met energie van houtsnippers. Een energiecoöpera tie kan ook het initiatief nemen voor een systeem met elektrische deelauto's. „Het zijn maar een paar voorbeel den. Het belangrijkste van een lo kale energiecoöperatie is dat je het samen doet en dat het duur zaam is. Daarbij is er ruimte voor het lokale bedrijfsleven om deel te nemen aan verschillende pro jecten die door de coöperatie wor den opgezet", aldus de project groep. Duurzame energiebronnen zoals wind, zon en aardwarmte worden lokaal opgewekt. „Daar past een lokale organisatie bij." Om de mogelijkheden voor een duurzame energiecoöperatie in Borsele te verkennen wil de pro jectgroep graag in contact komen met inwoners die hieraan een bij drage willen leveren. Hierbij gaat het zowel om mensen met (tech nische) kennis over duurzame energie als mensen met organisa tietalent, een financiële achter grond of personen die goed zijn in communicatie. De eerste bijeenkomst voor geïn teresseerden is op 30 mei. www.diekendamme.nl GOES - Stichting Stoomtrein Goes - Borsele (SGB) krijgt een stuk spoor van Stamlijn De Rietvelden in Den Bosch. Het spoor wordt ge bruikt om delen van de museum- lijn te vervangen. Het Bossche spoor van ongeveer twee kilometer wordt vanaf 13 mei in twee weken opgebroken. Een klein stuk gaat naar Kamp Vught, waar het een herinnerings plaats aan de deportaties van Jood se gevangen wordt. De rest van de Tegen inlevering van deze advertentie op de nieuwe collectie bij Clarks Middelburg! Wegens succes verlengd tof 12 mei 2013' Markt 57 - Middelburg mmmsst Lange Noordstraat 24 Karakteristiek kantoor/ winkelpand in het centrum met 3 verdiepingen. Tot. vloeropp. ca 137 m2. Huurprijs 14.500.- exd. btw. p/jr v j 1. SCHULTING PARTNER EC HTt MAKELAAR 0)18 -*j t 6 Herinnering aan door Frank van Cooten NIEUWDORP - De militaire kapel 'Johan Willem Friso' speelde vrij dag achter elkaar het Australi sche, het Engelse en het Neder landse volkslied. Dit kenmerkte het internationale karakter van de plechtige ceremonie omtrent de onthulling van het Lancaster mo nument. Zo'n beetje heel Nieuwdorp was uitgelopen voor dit bijzondere moment. Onder hen waren drie honderd genodigden en de fami lieleden uit Australië, Nieuw-Zee- land en Engeland van de omgeko men zeven-koppige bemanning van de Lancaster PB667 'Pathfin der'. Dit vier-motorig toestel van de Royal Air Force (RAF) stortte neer op 20 maart 1945 op de loca tie dichtbij de plek waar vrijdag het monument is onthuld. Nabestaanden van de omgeko men bemanningsleden, waaron der de 87-jarige Allan Bacon, de broer van de omgekomen piloot Lindsay Bacon, luisterden aan dachtig naar diverse toespraken. Gedeputeerde Ben de Reu ('Een bijzondere dag op een bijzondere plek'), burgemeester Jaap Gelok ('Soms verbinden gebeurtenissen uit het verleden zich op onver wachte wijze met het heden'), di recteur Peter Bevers van R&B ('Voor het bouwteam is vandaag ook een bijzonder moment') en Rien Heijboer, directeur van zorg organisatie SVRZ ('In het woon- Kees Traas rails gaat SGB gebruiken om de len van de museumlijn te vervan gen. „Er is nog geen specifieke plaats voor", aldus Reinier Zon dervan van SGB. „Het komt ge woon in een voorraad waar wij uit putten voor groot onderhoud. Het gaat ons om de conditie van het spoor, en dit is hetzelfde type spoor als wat er nu ligt. De even tuele historische waarde, daar gaat het ons niet om. Dat is ge woon toeval." i Allan Bacon, de broer van de omgekomen piloot Lindsay Bacon, luistert naar de diverse toespraken, foto Mechteld Jansen zorgcentrum wonen veel ouderen die de oorlog zelf hebben meege maakt'). De onthulling van het monu ment betekende ook de officiële opening van woonzorgcomplex Lancasterhof. Kees Traas, voorzit ter van de Stichting Bevrijdings museum Zeeland, overhandigde Peter Bevers en Rien Heijboer de ingelijste afbeelding van de be wuste Lancaster PB667. Deze af beelding komt in de hal van het woonzorgcomplex te hangen als symbool van de verbondenheid tussen Lancasterhof en de neerge storte PB667 en haar bemanning. Het hart van het monument wordt gevormd door een propel ler van het toestel dat in 2010 bij saneringswerkzaamheden op de bouwplaats van het woonzorgcen trum werd teruggevonden. Het ontwerp van het monu ment is gebaseerd op het logo van het 7e Squadron van de RAF. Vertegenwoordigers van dit squadron waren vrijdag ook aanwezig. De ronde vorm van de zitbank en de blokvormige 'les senaars' met teksten in het Neder lands en het Engels zijn duidelijk herkenbaar. Het ontwerp voor het monument is gemaakt door architect en mu- seumvrijwilliger Sebastiaan Bom. Na de onthulling van het monu ment door gedeputeerde De Reu en nabestaanden van de omgeko men vliegeniers maakte een Spitfi re een 'fly-over'. De piloot van dit historische jacht vliegtuig vloog een paar keer over de honderden toeschouwers. Be wonderende blikken keken om hoog, talloze fotocamera's klik ten. Toen het kenmerkende geronk van de Spitfiremotor was ver stomd, werden diverse bloemen kransen gelegd bij het monu ment. Museumvrijwilliger Hans van Dam heeft nauwkeurig onder zoek gedaan naar de gebeurtenis sen van de crash en naar familiele den van de omgekomen beman ningsleden. Het resultaat van de ze speurtocht verschijnt binnen kort in boekvorm. door Nadia Berkelder KAMPERLAND - Een man met een woeste baard gaat in een stoel op het gras zitten; even later speelt hij gitaar in een opnamestudio en trapt hij een balletje op het Ban- jaardstrand. Het is de videoclip van Cha Cha 2008 van Klaus Dinger, opgeno men in en rond zijn studio in Kamperland. Dinger werkte daar tot zijn dood in 2008 - hij werd 61 - aan het album Japandorf. Het al bum is vorige maand alsnog uitge bracht. Dinger is een Duitse pop legende. Hij was één van de vroe ge leden van Kraftwerk, de band die gezien wordt als grondlegger van de elektronische popmuziek, later maakte hij deel uit van NEU! en LA Düsseldorf, twee bands die met name in Duitsland erg be kend waren en die internationaal veel invloed hadden. Dinger was beroemd om zijn drumtechniek, die 'motorik' werd genoemd. Saillant detail is dat Kraftwerk na zijn vertrek geen drummer kon vinden en - de voor de band zo kenmerkende - drumcomputers aanschafte. Vanaf de jaren tachtig woonde en werkte Dinger afwisselend in Düsseldorf en in Kamperland. Zijn Zeeuwse omgeving komt dus terug in zijn clips, maar ook in teksten; in het komische Udon bijvoorbeeld, een liedje over Ja panse noedelsoep. ,JKber trotzdem, hier in Zeelanddas war wunder- barC Japandorf is een combinatie van zijn thuisstad Düsseldorf en Ja pan; in Düsseldorf was een groep Japanners waar Dinger muzikaal aansluiting bij zocht. Het num mer 'Immermannstrasse' gaat over de straat die het hart van de omvangrijke Japanse gemeen schap vormt. www.klausdinger.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96