Regelmaat toverwoord bij dieren met suiker O Werk aan Waterdunen Breskens mag doorgaan FIGHT AGING, FIGHT HARD! OUDHEIDSKAMER EN VISSERIJMUSEUM 26 SCHOUWEN-DUIVELAND 'Brusea' staat voor Oudheidskamer en Visserijmuseum in Bruinisse. Het nieuwe seizoen is net begonnen. annKarreman UITNODIGING 7 MEI door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: behandeling van diabetes bij honden en katten. Luka is een suikerpatiënt. Zelfs zo erg dat hij er blind door werd. Een oog operatie bood uitkomst, het hondje kan zich weer oriënte ren. Dat hij de rest van zijn leven twee keer per dag is veroordeeld tot de insulinespuit, nemen zijn baasjes voor lief. Luka is geen uitzondering. Diabe tes komt veel voor bij honden en katten. Het werkt hetzelfde als bij mensen; glucose wordt in de dar men opgenomen en komt zo in de bloedbaan terecht. Het is de brandstof voor de lichaamscellen, maar moet wel vanuit de bloed baan irf de cellen worden opgeno men. Dat wordt geregeld door in suline, een hormoon dat in de al vleesklier wordt geproduceerd. Wanneer er te weinig insuline be schikbaar is, blijft er teveel gluco se in het bloed. Dat leidt bij honden en katten tot veel drinken, eten, plassen, slapen en een dunnere of doffere vacht. Sommige hondenrassen hebben aanleg voor suikerziekte, zegt dia- betesconsulente Mariska de Ruijs- scher. Bovendien hebben ook niet-gesteriliseerde teefjes een ver hoogde kans op diabetes. „Hormo nen ontwikkelen stoffen, die de suikerspiegel doen stijgen. Sterili seren is dus in twee opzichten preventief. Overigens kan bij een teef na.de sterilisatie de suiker ziekte weer verdwijnen", vertelt Mariska. Zodra de dierenarts de diagnose 'diabetes' heeft gesteld, gaat Mariska in gesprek met de baasjes van de kat of hond. „Regel maat is namelijk het toverwoord bij het omgaan met suikerziekte. Een hond of kat moet elke dag op hetzelfde moment dezelfde hoe veelheid voedsel krijgen. Het liefst daarna (twee keer per dag) spuit je onder de huid insuline in. Tijdens het eten mag ook, omdat de dieren dan vaak stilzitten en op het voedsel zijn gefixeerd. Ze voelen amper iets van de prik, om dat er heel dunne naalden voor worden gebruikt." Sommige baasjes ervaren het bie den van regelmaat aan hun dier als hinderlijk. „Je kunt niet zo maar een dagje de deur uit. Een insulinespuit moet bijvoorbeeld koel worden bewaard, je moet brokken meenemen om op de goede tijd eten te geven... En het vraagt ook veel overleg met de die renartsenpraktijk. De suikerwaar des moeten regelmatig worden ge controleerd, zodat de hoeveelheid insuline op tijd kan worden aange past." In de bedstee door Ali Pankow i Luka zag vanwege suikerziekte een tijdje niets meer, maar een oogoperatie deed wonderen. BRUINISSE - In Bru zijn veel men sen trots op het cultureel erfgoed van hun dorp. Dat blijkt onder meer uit de wijze waarop tiental len vrijwilligers zich inzetten voor de Oudheidskamer en het Visserijmuseum. „Een stuk of veertig zijn het er, ge loof ik. Eerlijk gezegd weet ik het niet precies, ik ben er zelf nog maar drie jaar bij betrokken hoor en het seizoen is nu nog maar net begonnen. Het is nog even wen nen", zegt Mien de Ruiter. Ze dacht eerst 'dat is niks voor mij', maar inmiddels is zij elke week wel een middag actief als sup poost in de Bruse musea. Zij vindt het mooi dat het oudste pandje in Bruinisse behouden is gebleven en dat de bezoekers daar nu nog kunnen zien hoe er vroe ger in dit soort huizen werd ge leefd. Het terras in de binnentuin biedt een mooi kijkje op de ach tergevel van die monumentale Oudheidskamer. Het contrast met de nieuwe tijd is treffend: op het dak van de naastgelegen wo ning prijken zonnepanelen. Het contrast tussen vroeger en nu is overigens ook binnenshuis te beleven. De wisseltentoonstelling daar biedt dit seizoen eigentijdse kunst van het echtpaar Anke en Cees van Egmond uit Zierikzee. Zij hakt mooie beeldjes uit spek steen en hij schildert havengezich ten. De beeldjes zijn overwegend figuratief, enkele hebben abstrac tere vormen. In de serie havenge zichten prijken taferelen in Zierik zee, maar ook een blik op het nieuwe Luxor in Rotterdam. Het aardige is dat de kunstwerkjes worden gepresenteerd in twee eeuwenoude bedsteden in dit mo numentale pand. „In het Visserijmuseum hebben we dit seizoen geen nieuwe wisse lexpositie. Dat is dezelfde presen tatie als vorig jaar", zegt Jan de Ruiter zonder enige spijt. Met trots toont hij de vitrines op de bovenverdieping met daarin tal van oude voorwerpen die ge bruikt werden bij de bouw van houten schepen in vroeger tijden. „Kijk, weet je wat breeuwen is? Dan trokken ze dat touw door de naden van het hout en smeerden ze daar weer teer overheen om het water buiten te houden na tuurlijk", legt De Ruiter enthou siast uit. Hij maakt als vrijwilliger van Brusea ook deel uit van het groepje mannen dat in het hoog seizoen af en toe bolussen komt bakken in de museumtuin. „Dat wisselen we af. De ene week bo lussen bakken en de andere week mosselen koken, maar dat doen weer andere vrijwilligers." In de tuin zijn net twee vrouwen aan tafel geschoven om folders te vouwen. Naast praktische infor matie over openingstijden wil de organisatie immers ook graag la ten weten dat er voor leerlingen van het basis- en voortgezet on derwijs speciale rondleidingen worden verzorgd en dat er een les briefbeschikbaar is. Jan de Ruiter en zijn neef Adrie de Ruiter vinden het tijd voor kof fie. Boven de bar prijkt een heel merkwaardige spreuk: Hier pry kt een eerepoort, ter eere van ons verlan gen. Men wenscht dat gy het zyt eer waarde te ontvangen (1897). Wellness Beauty Kom kennismaken met het exclusieve merk ZO® SKIN HEALTH van dr. Zein Obagi op dinsdag 7 mei a.s. van 14.00 tot 18.00 uur, bij annKarreman Weiness Beauty, Middelburgseweg 39, Grijpskerke. Op deze dag zijn de specialisten van ZO® SKIN HEALTH aanwezig en wordt u een gratis huidanalyse en leuke attentie aangeboden. Voor een hapje en een drankje wordt gezorgd. Aanmelden: E: info@annkarreman.com - T: 0118 614678 door Martijn de Koning BRESKENS - Het onderhoud en be heer van de natuur in het toekom stige Waterdunen wordt in een overeenkomst geregeld vóórdat het project klaar is. Dat staat in een nota van de provincie. In het stuk weerlegt het provincie bestuur bezwaren tegen het ver strekken van vergunningen voor onder meer graafwerkzaamheden en het afsluiten van wegen ten fa veure van natuur- en recreatiepro ject Waterdunen. Een handvol mensen diende een zienswijze in. De provincie weerlegt ze alle maal. Dat het afsluiten van de Lange- weg negatieve gevolgen heeft voor de omzet van de fruitwinkel van de familie Manneke aan die weg, spreekt het provinciebestuur tegen. Doordat de Langeweg één van de ontsluitingswegen van Wa terdunen wordt, zou het daar juist wel eens drukker kunnen worden dan nu. Een aantal be zwaarmakers wees erop dat ze, door het afsluiten van de Lange weg, straks een flink stuk rond moet rijden om Breskens te berei ken. De doorgaande route wordt de weg door Boerenhof De pro vincie vindt een verlenging van de afstand met een kleine vier ki lometer 'acceptabel'. Dat de N675 door Boerenhol door de afsluitin gen te veel verkeer krijgt te ver werken, blijkt niet uit onderzoe ken, geeft de provincie aan. De weg kan de verwachte extra 1500 auto's per dag best aan. Grondeige- naren uit de omgeving zijn bang voor verzilting van hun land. Niet nodig, vindt het provinciebe stuur. Om Waterdunen heen komt een kwelsloot, die voldoen de bescherming biedt. En mocht er toch schade zijn, dan worden slachtoffers gecompenseerd. Dat over beheer van de natuur in Waterdunen geen afspraken zijn gemaakt, weerspreekt de provin cie met de mededeling dat dit bij tijds geregeld wordt. De weerlegging van alle bezwa ren betekent dat de planning blijft zoals die was. De Langeweg, en andere wegen in en rond het gebied, worden begin 2014 afgeslo ten. Ook geeft de provincie zich zelf een vergunning om tijdens graafwerk 2,4 miljoen kubieke grond te verplaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92