Vier weken lopen voor stichting Thuredriht Het gaat om de vrijheid 24 SCHOUWEN-DUIVELAND ECONOMIE Wat kost de boot? Hoe vaak vaar ik er eigenlijk mee? Veel watersporters maken deze afweging. Het is crisis. Vijf Zeeuwse koks in amusewedstrijd Museumlijn krijgt Brabantse rails Weer betalen op heringericht parkeerterrein \f m| Ui ui \V\\ winkelpand in het centrum tn tb 20% korting £JLoaUs Meer nog dan voorheen fe w kun je een jacht als luxeproduct beschouwen. MIDDELBURG J lOLlUl- J V Huurprijs €l4.500.-excl.btw.p/jr Kees Verwijs is klaar voor zijn lange tocht naar Santiago de Compostela. foto Pieter van der Laan door Melita Lanting zierikzee - De wandelschoenen staan klaar, de rugzak is bijna ge pakt. Maandag vertrekt Kees Ver wijs uit Zierikzee voor zijn langste wandeltocht tot nu toe. Hij loopt de laatste 800 kilometer van de pelgrimstocht naar Santiago de Compostela in Spanje en probeert met de tocht geld in te zamelen voor stichting Thuredriht. „Ik wilde toch een doel hebben", zegt Verwijs. Hij is beheerder van het CJV-terrein in Renesse waar ook de huisjes van de stichting Thuredriht staan. „Ik zie iedere week een gezinnetje komen met een kindje met kanker die daar gratis in kunnen en daar wil ik graag voor lopen." De eerste spon sorbedragen zijn inmiddels bin nen, maar Verwijs weet niet hoe veel. „Dat wil ik niet weten, dat hoor ik na afloop wel." Verwijs loopt niet alleen, hij heeft gezelschap van zijn zus He- leen. „Zij hoorde dat ik ging en wilde wel mee." Het idee voor de pelgrimstocht ontstond een beet je bij toeval. Jarenlang heeft Ver wijs zich ingezet voor de avond vierdaagse en liep hij zelf lange tochten als de 24 uur durende tocht Omloop van Goeree en de Nijmeegse vierdaagse. Hij wilde nog één keer een grote uitdaging aan gaan en toen kwam zijn vrouw met het idee om naar Santiago de Compostela te gaan. Maandag stapt hij op het vlieg tuig naar Biarritz (zuidwest Frank rijk) en vanuit daar vertrekt hij. „We beginnen in de Pyreneeën. Dat is gelijk zwaar. We lopen tus sen de 25 en 40 kilometer per dag. Dat hangt een beetje van de zwaarte van de etappe af. Het is de bedoeling 's ochtends bijtijds te vertrekken en dan in de loop van de middag een slaapplaats te zoeken en wat te eten en dat vier weken achter elkaar." De zwaarte van de tocht zit niet alleen in het bergachtige gebied. Verwijs heeft een rugzak mee met acht kilo bagage. Daarnaast moet hij iedere dag voldoende eten en drinkwater meenemen, want lang niet overal zal gelegen heid zijn om iets te kopen. Het pelgrimspad voert ook door desolate streken. Verwijs „Ja, dat hebben ze ons echt aangeraden. En ook om oordopjes mee te ne men want je slaapt vaak in een klooster, allemaal naast elkaar. Maar ik heb niet snel ergens last van hoor." De tocht van Kees Verwijs is vanaf maandag te volgen via: www.dezeeuwsestromen.nl 'Dan verkoop door Ton van den Nouweland zierikzee - Bijna een derde van de watersporters vindt dat ze te wei nig varen om de kosten van de boot eruit te halen. Nog eens twintig procent komt wel uit de kosten, maar vindt desondanks zijn boot te duur. „Meer nog dan voorheen kun je een plezierjacht als een luxe pro duct beschouwen. De verhouding tussen het gebruik en de kosten ervan is aan het veranderen." Dat zegt Robin Roobol uit Putters- hoek (ZH). De 21-jarige student aan de Hogeschool Rotterdam on dervroeg 198 watersporters. Van dit aantal hebben 68 mensen een ligplaats in Zeeland. Onder de geënquêteerde bootbezitters zijn 23 Zeeuwen. De enquête van Roobol is onder deel van zijn afstudeerscriptie. „Ik overweeg een eigen bedrijf te be ginnen. Ik ben al mijn hele leven bezig met boten." De verschuiving in gebruik en kosten is iets dat Roobol al enkele jaren waarneemt. De beweging zit niet zozeer aan de kostenkant, hoewel de aanschafprijzen van schepen flink zijn gedaald. Maar vooral aan de inkomstenkant. „Mensen zijn onzeker over hun in komen. Het is crisis. Maar er zijn meer factoren. Of er in een gezin kinderen komen bijvoorbeeld. Ook dat beïnvloedt de afweging", aldus Roobol. De kosten afwegend tegen het ge bruik, vinden 53 van de 198 onder vraagden (27 procent) dat zij te weinig gebruik maken van hun va rend speelgoed. 44 booteigenaren (22 procent) vinden dat zij de kos ten er wel uithalen, maar dat hun jacht desondanks te duur is. De meerderheid, 51 procent (101 eige naren), is gewoon blij met hun be- Onderzoeker Robin Roobol zit en vaart vaak genoeg om finan cieel uit te komen. Een meerder heid van 60 procent is jaarlijks tussen 1000 en 5000 euro kwijt aan liggeld en onderhoud. Veertig procent kan de kosten tot 1000 eu ro beperken. En dan het varen. Precies een kwart van de schippers is vijftig of meer dagen op het water te vin den. Eenvijfde vaart elf tot twin tig dagen en eveneens een vijfde gooit 21 tot en met dertig dagen de trossen los. Twee ondervraag den beschouwen hun boot als drij vende caravan. Zij varen nog geen vijf dagen per jaar. Opvallendste conclusie uit het on derzoek is dat de meeste mensen die vinden dat ze alle kosten van hun boot eruit hebben, meer dan vijftig keer per seizoen hebben ge varen. De personalia van de geënquêteer den zetten de cijfers in perspec tief. Het gaat zonder uitzondering om mannen, in grote meerder heid tussen de 45 en 65 jaar. Bijna de helft (46 procent) heeft een in komen hoger dan modaal. Vijf tien procent zelfs ver boven mo daal. Roobol heeft er niet naar ge vraagd, maar uit de reacties van ondervraagden blijkt dat verkoop van de boot geen optie is. Een hobby mag immers wat kosten en bovendien brengt de boot naar verwachting te weinig op. I Alphons Drübers op zijn Mariken. foto Dirk-Jan Cjeltema zierikzee - Alphons Drübers uit Zierikzee komt uit de kosten met zijn zeilboot Mariken. Hij is er dertig weekeinden per jaar mee onderweg. Drie keer per jaar gaat de Zierikzeeënaar met vakantie. Twee keer een week en één keer vier weken. Een reis boeken doet Drübers nooit. Hij gaat altijd met de boot. De Belgische kust, Enge land en enkele jaren geleden een lange reis naar Sint Petersburg. Drübers betaalt jaarlijks 860 euro aan liggeld en lidmaatschap aan de watersportvereniging Zierik zee. Aan onderhoud is hij per jaar gemiddeld zo'n 6000 euro kwijt. Recent heeft hij geïnvesteerd in een paar nieuwe zeilen. Alle aan schaf en onderhoud doet Drübers principieel op Schouwen-Duive- land. Omdat hij zo vaak vaart, komt hij uit de kosten. „Maar dat is maar relatief. De vraag die ik mezelf stel, is of ik het waard vind. En dat vind ik. Het gaat om de vrijheid. Niet alleen om te gaan en te staan waar je wil, maar ook wanneer je dat wil. Ik heb mijn boot vrijwel voor de deur lig gen. Ik kan er gewoon op stappen als ik zin heb om te varen." zierikzee - Aan de jaarlijkse wed strijd amusemaken met asperges, maandag in restaurant De Zee- landbrug, doen vijf Zeeuwse koks mee. Het gaat om Niels Le Roy van Brasserie Domburg, Alexan der Minderhoud van Gastro Sup port uit Goes en Evert van Dis van proeflokaal De Ouwe Smisse in Zonnemaire. Ook het duo Mar- tijn Mastenbroek en Serge Brond- geest (Culinair Team Zeeland) doet mee. In totaal treden twaalf koks in het strijdperk. Hun voor gerechten van asperges worden beoordeeld door een vakjury. zierikzee - Automobilisten die op het parkeerterrein aan de Mossel boomgaard in Zierikzee willen staan, moeten vanaf maandag weer een parkeerkaartje kopen. Het terrein is de afgelopen maan den heringericht en uitgebreid. De laatste weken was het terrein weer (deels) opengesteld voor au to's. Vanwege de werkzaamheden was dit gratis. Daar komt vanaf maandag dus een einde aan. De aannemer legt momenteel de laatste hand aan de bestrating van de Basterstraat. Hier zijn enkele tientallen parkeerplaatsen voor vergunninghouders zoals omwo nenden gerealiseerd. goes - Stichting Stoomtrein Goes - Borsele (SGB) krijgt een stuk spoor van Stamlijn De Rietvelden in Den Bosch. Het spoor wordt ge bruikt om delen van de museum- lijn te vervangen. Het Bossche spoor van ongeveer twee kilome ter wordt vanaf 13 mei in twee we ken opgebroken. Een klein stuk gaat naar Kamp Vught, waar het een herinneringsplaats aan de de portaties van Joodse gevangen wordt. De rest van de rails gaat naar SGB. U Lange Noordstraat 24 Karakteristiek kantoor/ met 3 verdiepingen. Tot. Hl t^ lnt vloeropp. ca 137 m2. SCHULTING www.schulting-partners.nl Tegen inlevering van deze advertentie op de nieuwe collectie bij Clarks Middelburg! Wegens succes verlengd tot 12 mei 2013! Markt 57 - Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90