'Geen beperkende regels aan woninggebruik' Havenbedrijf voorspelt lichte groei Kom jij ons vertellen hoe we Nederland gaan inrichten? Tweede woning ZEELAND 23 commentaar BU NADER Vergadering kleine kernen en wijken Rijksoverheid Nederland _M ZATERDAG 4 MEI 2013 u| Om leegstand van woningen te voorkomen, versoepelen kustgemeenten - waaronder Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Veere - de regels voor het gebruik en de verkoop van huizen als tweede woning, foto ANP/Erik van 't Woud KAMPERLAND - Mark Faasse, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging voor Makelaars (NVM), afde ling Zeeland, pleit er al een jaar of drie voor om geen beperkende re gels meer aan het gebruik van wo ningen te verbinden. „Dat is het ei van Columbus om de leegstand tegen te gaan", zegt hij. „We blij ven met te veel onverkochte wo ningen zitten en als je die wonin gen dan ook te koop mag aanbie den voor een nieuwe markt, waar semi-permanent gebruik moge lijk is, dan worden de verkoopkan sen natuurlijk vergroot." De strenge regels voor huiseigena ren dateren van jaren terug, toen gezegd werd dat buitenlanders de huizen van 'onze jongeren wegka pen' en de leefbaarheid in kernen zou daardoor verminderen. Maar door krimp, zegt Faasse, wordt het toch al stiller in de ker nen en er is nu een huizenover schot. De tijden zijn veranderd. „Jaren geleden baarde het beruch te Kortgeense model veel opzien. Op de Duitse tv werden beelden getoond van een Duitser die af en toe in Kortgene woonde. Zijn huis werd verzegeld omdat hij er niet permanent verbleef. En nu loopt Noord-Beveland voorop in de verruiming van de regels." Om de leegstand te bestrijden is ook de Leegstandwet in het leven geroepen. Eigenaren kunnen daar door onder voorwaarden hun wo ning verhuren. Hypotheekver strekkers staan niet altijd te jui chen als met de Leegstandwet ge zwaaid wordt. „Maar we zijn er wel een stuk soepeler in gewor den", zegt Peter Boerjan, manager financieel advies van de Rabo bank Oosterschelderegio. „Huur ders worden erg beschermd. Door de Leegstandwet hebben wij iets meer zekerheid dat huurders ook echt eens vertrekken. Ons belang Zeeuwse gemeenten: stop met het bouwen van woningen. Er staan in deze provin cie inmiddels tienduizend wo ningen leeg. Je bouwt nu per definitie voor leegstand. Deze waarschuwing uitte Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ont wikkeling, eerder deze week in de PZC. Stoppen met bouwen is voor veel gemeenten en pro jectontwikkelaars geen aantrek kelijke optie. Er is een alterna tief. Veel mensen hebben graag een tweede woning in Zee land. Regels staan die bestem ming van een huis vaak in de weg. Gemeenten kunnen die regels echter versoepelen. Een rondgang leert dat veel ge meenten daar druk mee bezig zijn. Dat is goed nieuws. Voor potentiële kopers, voor eigena ren én voor omwonenden. Die laatste groep ziet vermoedelijk liever permanente bewoners als nieuwe eigenaar, maar zal tijdelijke bewoning prefereren boven leegstand. Dat geldt ook voor de winkel om de hoek. Hopelijk slagen de gemeenten er in om het eigen beleid op dat van de buurgemeente af te stemmen, want het valt aan be woners en kopers niet uit te leggen als het ene huis wel ver kocht mag worden als tweede woning, maar het buurhuis aan de andere kant van de gemeen tegrens niet. is dat de hypotheek wordt afgedra gen en dat er goed voor het huis gezorgd wordt." De hypotheekverstrekkers kun nen de verhuur tegenhouden. Zij zijn niet verplicht om mee te wer ken. „We moeten duidelijke af spraken kunnen maken met de ei genaar. De huuropbrengst moet gebruikt worden voor het aflos sen van de hypotheek. Alles heeft te maken met betaalbaarheid. We geven meestal wel toestemming, want leegstand werkt verkrotting in de hand en wij willen natuur lijk dat de economie weer goed gaat draaien." In het bericht over de bijeen komst van Zeeuwse kleine ker nen en wijken in de krant van gisteren is een datum weggeval len. De vergadering wordt dinsdag avond 14 mei, 19.30 uur, gehou den in De Vroone in Kapelle. door Frank Balkenende TERNEUZEN - De Zeeuwse havens zullen dit jaar minimaal zoveel aan voer verwerken als in 2012. Haven bedrijf Zeeland Seaports (ZSP) houdt zelfs rekening met een lich te groei. Waar de havens van Antwerpen (plus 1,4 procent) en Rotterdam (min 1 procent) deze maand al hun overslagcijfers over het eerste kwartaal van 2013 bekendmaak ten, is ZSP nog niet zover. Over enkele weken komen de cijfers. Algemeen directeur Hans van der Hart verwacht dat de Zeeuwse ha vens ongeveer dezelfde hoeveel heid tonnen zullen verwerken als in dezelfde periode in 2012. Over heel 2013 is er kans op een lichte groei. „De economie zit natuurlijk tegen, maar we hebben wel een aantal bedrijven dat fors uitbreidt, zoals Verbrugge, Pacorini Metals, Supermaritime, Labojuice, Eu- ro-Mit en Vopak in de haven van Vlissingen en Oiltanking en TPT in Terneuzen." Verbrugge Terminals bijvoor beeld gaat voor het Braziliaanse bedrijf Eldorado papierpulp over slaan. „Het wordt een draaischijf voor de Europese markt. Dat zal leiden tot meer trafiek, waarbij er zicht is op een verdubbeling van de capaciteit." Vorig jaar daalde de overslag (totaal 68 miljoen ton) in de Zeeuwse haven met 4 procent. Volgens Van der Hart behoeft die afname een toelichting. „In 2011 hadden we een plus door de lekka ge in de oliepijplijn bij Vlake. Olie die via deze leiding van Euro poort naar Zeeland Refinery wordt getransporteerd, moest dat jaar per schip worden aangevoerd. De cijfers over 2011 zijn geflat teerd." Zeeland Seaports wil ook nauwer samenwerken met de ha ven van Gent, maar een fusie waar de zuiderburen op zinspe len, gaat Van der Hart te ver. „Wel kunnen we kosten besparen door samen te werken. Bijvoorbeeld één platform voor het nautisch be heer. Je ziet aan het plan voor de tweede zeesluis bij Terneuzen dat je samen sneller Europese subsi die kunt krijgen. Het maak meer indruk als twee lidstaten in Brus sel aankloppen." Rijkswaterstaat zoekt trainees hbo+/wo. Ga naarwww.werkenvoornederland.nl/rwstraineevoorjeeigenvideosollicitatie. www.werkenvoornederland.nl Werken VOOt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89