Treden naar nazi-kerkhof in Oslo doen nog pijn effeweg.nl supervoordelige busreizen Lam op het menu blijkt rat BUITENLAND 7 We zorgen alleen dat het weer mogelijk wordt deze te trap gebruiken Google erkent Palestina België overweegt taks op frisdrank Californiërs vluchten voor vlammen Britse serie-inbreker dood in schoorsteen IjfST -4 I 5 '5 369,. TT J!* WW De mooiste busreizen voor de beste prijs! Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 veie opstapplaatsen effeweg.nl GRATIS BROCHURE 2013 JA, ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Fietsreizen Naam ZATERDAG 4 MEI 2013 PEKING door onze correspondent Windy Kester OSLO - Voor wie niet beter weet, zijn het gewoon door struiken en gras overwoekerde traptreden. Bre de richels, een beetje scheefgezakt en zo vroeg in de lente omkranst met modder en plasjes weggesmol ten sneeuw. Op dit punt heb je prachtig uitzicht over de Oslofjord en de Noorse hoofdstad. De trap werd tijdens de Tweede Wereldoorlog aangelegd door de Duitse bezetter als deel van een ere-kerkhof met bijna driedui zend graven. Na de oorlog zijn de graven geruimd en de doden naar een ander kerkhof gebracht. Nazi symbolen zijn verwoest, de trap treden werden bewust 'vergeten'. Het stadsbos Ekeberg is nu een populaire recreatieplek voor de be woners van Oslo. „Het is een schitterende plek met een vreselijke geschiedenis. Pre cies hier stonden ze de Hitler groet te brengen", zegt Judith Ha- zes (35). De Haarlemse verhuisde 13 jaar geleden naar Noorwegen en woont op Ekeberg op een steenworp afstand van de trap. Ze is diep geschokt door het feit dat hier binnenkort graafmachines staan om de beladen treden in oude luister te herstellen. „Restaureren of renoveren doe je omdat iets goed is geweest, met een gevoel van verering. Dit wordt gewoon een nazi-monu ment." Hazes, opgeleid tot bibliothecaris en archivaris, dook de afgelopen jaren in haar eigen familiegeschie denis en ontdekte dat 37 familiele den van haar opa's kant slachtof fer werden van de nazi's. „Misschien dat de renovatie van de trap mij daarom extra aan grijpt. Ik vind dat je de slachtof fers moet herdenken, niet dege nen die hier de Hitlergroet brach ten. Doe iets anders met deze plaats, plant een vredesboom, zet een informatiebord over de gru weldaden neer." Ook Noorwegen voert een discus sie over het wel of niet herdenken van de Tweede Wereldoorlog. Ju dith Hazes staat in contact met een lokale actiegroep die protes teert tegen de plannen voor het hele Ekebergpark, dat de komen de tijd voor tientallen miljoenen euro's wordt opgeknapt. De actiegroep is tegen het ingrij pen in de natuur en de aanleg van Parkdirecteur Ina Johannesen een beeldenpark met als thema 'ode aan de vrouw'. Sommige ac tievoerders menen dat de stijl van die beelden aanschuurt tegen die van het Derde Rijk. Ina Johannesen, directeur voor Ekebergskulpturpark, de organisa tie die het park en de trap aanleg gen, schudt het hoofd en meent dat de discussie is ontspoord. „We zetten geen monument neer voor nazisme, we zorgen alleen dat de trap weer in goeden doen komt zodat het mogelijk is deze te gebruiken. Er komen geen ha kenkruizen of andere symbolen, alleen een bordje met historische informatie", zegt Johannesen. Ze begrijpt dat de zaak bij veel No ren gevoelig ligt. „Juist daarom is het belangrijk de geschiedenis niet te vergeten en het gebied een functie te geven." De restauratie van de treden is in middels goedgekeurd door de be voegde autoriteiten en moet in september van dit jaar voltooid zijn. Er ligt echter nog een aantal bezwaarschriften van omwonen den. Zij zijn bang straks te wonen naast een pelgrimsoord voor neo-nazi's. 22 professoren onderte kenden afgelopen winter een brief aan de premier waarin ze protesteren tegen de plannen. Daarna bleef het stil. „Het lijkt wel of het de meeste Noren niet zo raakt", zegt Hazes. Handelaren in het oosten van China hebben het vlees van rat ten verkocht als lamsvlees. Ook vossen en nertsen kwa men op het bord van consu menten terecht, die verteld werden dat het schaap was. De Chinese politie heeft donder dag 63 arrestaties verricht. Het vlees werd behandeld met MOUNTAIN VIEW Internetbedrijf Google erkent de staat Palestina. De onderti tel op de Palestijnse startpagi na van Google luidt niet meer 'Palestijnse gebieden', maar 'Pa lestina'. De erkenning is om streden, omdat de officiële sta tus van de Westelijke Jordaan- oever, Gaza en Oost-Jeruzalem nog bepaald moet worden. BRUSSEL In België komt mogelijk een extra heffing op frisdrank. De Belgische minister van Volksge zondheid Laurette Onkelinx laat onderzoeken of dat haal baar is. Volgens haar heeft een dergelijke heffing in Frankrijk ertoe geleid dat er minder fris drank wordt gedronken. nitriet en gelatine om het eruit te laten zien als lams- of scha penvlees. Het bericht is door de autoriteiten naar buiten ge bracht om te laten zien hoe se rieus men sinds begin dit jaar omgaat met voedselveiligheid. Tegelijkertijd ontstaat er op het Chinese internet walging over de nieuwe onthullingen. LOS ANGELES Honderden mensen in Zuid-Californië zijn gisteren hun huizen ontvlucht omdat bosbranden in het gebied snel om zich heen grijpen. Zo'n 900 brandweerlieden bestrijden de vlammen, die soms wel tien meter hoog zijn. Daarbij is al 6500 hectare land verloren ge gaan. DERBY In de schoorsteen van een nota riskantoor in de Britse stad Derby is het lichaam van een serie-inbreker gevonden. De man kwam waarschijnlijk een paar weken geleden klem te zit ten. Personeel van het kantoor belde deze week de politie van wege een onaangename geur. Stedentrip Parijs Stedentrip Londen 4 daagse busreis - Vertrek o.a.: 24 mei, 7 juni, 30 aug, 6, 20, 27 sept, 11,18.25 okt, 1, 8,15 nov Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijt buffet Begeleiding door uw chauffeur/ reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 4 daagse busreis - Vertrek o.a.24,31 mei, 7 juni, 6,20,27 sept, 11,18,25 okt, 1,15,22,29 nov Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x Engels ontbijtbuffet Overtocht per boot of via Eurotun nel Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 4 daagse busreis - Vertrek: 17,31 mei, 7 juni, 19 juli, 9,12 aug, 20 sept, 11,18 okt, 22 nov Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijt buffet 2 dagen entree Disneyland® Paris voor beide parken Begeleiding door uw chauffeur/ reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Prachtig Thüringen 8 daagse busreis - Vertrek: 24 mei, 13 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt buffet 7x dinerbuffet Dagelijks een gevarieerd avondprogramma Gebruik zwembad Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar 10 daagse busreis - Vertrek: 13 mei, 17 juni, 22 juli, 19 aug Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit Rome o.l.v. een gids Stads- rondrit Napels o.l.v. een gids Bezoek Pompei' o.l.v. een gids Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur/reis leider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €50,- korting per persoon op vertrekdatum 13 mei!* ygn £99;. voor 549,- p.p. Toscane, Pisa, Florence en Elba W hor*iag €50,- k p-p Fietsreis Cöte d'Azur boekcode 1018 549,- 11 daagse busreis - Vertrek: 7,21 juni, 19 juli, 2,16,30 aug, 20 sept, 4 okt Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt buffet 10x diner Welkomstdrankje Stads wandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €50,- korting per persoon op vertrekdatum 21 junii* Van voor 549,- p.p. korting v €50,- t - m. - •-Ü-r jt 609.. 8 daagse busreis - Vertrek: 27 mei, 29 juli, 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4x lunchpakket Nederlands spre kende fietsbegeleiding tijdens de gehele reis Ervaren lokale gids tijdens fietsdagen Gebruik van zwembad Gebruik van fietshelm Begelei ding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €50,- korting per persoon op vertrekdatum 27 mei!* ygn voor 609,- p.p. Rondreis Noorwegen ■7 fcortin8 ifflLAv p.p. IA Y*V| «99 A 11 daagse busreis - Vertrek: 10,24 mei, 30 aug, 20 sept Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt 10x diner Bootovertochten Stadsrondrit Oslo o.l.v. een gids Boottocht Geirangerfjord Begeleiding door uw chauffeur/reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €50,- korting per persoon op vertrekdata 10 en 24 mei!* Bijv. op 10 mei Van 9497- voor 899,- p.p. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. 'Gebruik tijdens het boeken boekcode 1018 en uw korting wordt automatisch verrekend. Kortingen zijn reeds in de prijs verrekend. Kortingen alleen geldig op boekingen gemaakt tussen 04-05-2013 en 11-05-2013. ■3&i Supervoordelige busreizen Adres Postcode o Stedenreizen o Excursiereizen dhr/mevr Plaats Zonder postzegel opsturen naar effeweg.nl, Antwoordnummer 778,7700 VG Nieuwleusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7