PZC 23 kijktip Poolse bevrijders zondag 21.20 uur In de zesdelige serie De tijd vliegt brengt National Geographic Channel honderd jaar Nederlandse militaire luchtvaart in beeld. Niet met een opsomming van ronkend oorlogstuig, maar door verhalen van mensen die het meemaakten. ZATERDAG 4 MEI 2013 door Rivka Groenier De 99-jarige oud-gevechts- vlieger Eef Smitshuysen gespt zich vast in een passa giersstoel van een 72 jaar oud Catalina-watervlieg- tuig. Niet zomaar een kist, maar de meest succesvolle Cat van de geallieerde krijgsmacht. De oude man mag als dank voor zijn deelna me aan de nieuwe National Geographic Channel-serie De tijd vliegt een rondje mee vliegen over het Markermeer. Bijzonder, want het is dit type patrouille vliegtuig waarin hij in de Tweede Wereld oorlog diende, onder meer in Australië. Toch zint het hem niet. „Eigenlijk interes seert het me geen bal", zegt hij. „Ik heb dui zenden keren met dit vliegtuig gevlogen. Bovendien hoor ik niet hier te zitten, maar in de cockpit. Dit voelt niet goed." Voor de andere passagiers is het wel een he le belevenis om in het hoogbejaarde, maar uiterste goed geconserveerde vliegtuig te stappen, dat drie onderzeeboten naar de bo dem schoot én - veel later - werd gebruikt in de film Flipper. De Cat scheert met don derend geraas laag over het Markermeer. Het uitzicht vanuit de blister - de koepel vormige bol die vroeger plaats bood aan mi trailleurs - is adembenemend. Het vlieg tuig maakt een stoere splash and go, waar bij het met 130 kilometer per uur over het water scheert. 'Een stukje varen', noemen de twee piloten in de Spartaans ingerichte, krappe cockpit dit spektakelstuk. De overige passagiers proberen op dat mo ment krampachtig de instructies van de steward op te graven uit hun geheugen. Er was toch iets met een touw waaraan je uit het vliegtuig dient te klimmen als het mis gaat? Gelukkig komt het niet zo ver. Want zoef, daar scheert de Cat dé lucht weer in, om even later soepel op de landingsbaan van Lelystad Airport te landen. Eef Smitshuysen, een voor zijn leeftijd op merkelijk heldere kerel, is een van de vele ervaringsdeskundigen die in de zesdelige serie De tijd vliegt aan het woord komt. Na tional Geographic Channel wilde de hon derdjarige geschiedenis van de Nederland se militaire luchtvaart namelijk niet in beeld brengen met een 'eindeloze optocht van ronkende gevechtsvliegtuigen', maar koos ervoor het verhaal te laten vertellen door hen die het hebben meegemaakt. Mannen als Smitshuysen vormen dan een waar cadeau. De oud-gevechtsvlieger diept met heldere stem de mooiste anekdotes op uit zijn verbijsterend accurate geheugen. Bijvoorbeeld hoe hij zeeboten moest bom barderen tijdens een patrouille: ,„Als we op de radar een blip zagen oplichten, moesten we er binnen 35 seconden boven zitten, an ders mochten we onze dieptebommen niet gooien. Was je later, dan zat de onderzee boot al op 100 meter diepte, je kon hem dan wel een beetje door elkaar schudden met je bom, maar daar bleef het bij." Hij herinnert zich hoe hij met veel doorzet tingsvermogen zijn gezin terugvond in een Jappenkamp in Indonesië, nadat ze elkaar vier jaar niet hadden gezien. „Het was op sinterklaasdag en mijn vrouw stond met duizenden vrouwen en kinderen in de rij voor chocolademelk. Stop! zei ik tegen de taxichauffeur, toen ik haar op me af zag hollen. Een onbeschrijflijk gevoel." Ook Theo Doorman, zoon van Karei Door man (de gesneuvelde opperbevelhebber van de geallieerde vloot tijdens de slag in de lavazee), heeft een indrukwekkend ver haal, waarin de Catalina toevallig ook een grote rol speelt. Hij werd op 6-jarige leef tijd in het vliegtuigje geëvacueerd, tijdens de Japanse aanval op het Australische Broome. Door uit het op het water dobbe rende watervliegtuig je te springen en weg te zwemmen tussen de brandende toestel len, overleefde hij. Van 4 tot en met 10 mei staat National Geo graphic Channel volledig in het teken van de Tweede Wereldoorlog. Behalve de pro ductie De tijd vliegt brengt NGC de serie War heroes of the skies, waarin met authen tieke militaire vliegtuigen waargebeurde luchtgevechtstaferelen worden nagespeeld. Ook staan indrukwekkende series als Apo calypse, Nazi underworld en Nazi hunters op het programma. Op 10 mei is de première van Hitler's lost battle ship. Deze documen taire gaat over de ondergang van Hitiers slagschip, de Admiral Graf Spee, in 1939. Voor de kust van Uruguay werd het schip opgeblazen door kapitein Hans Langsdorff, die vervolgens zelfmoord pleegde. De tijd vliegt. Eerste drie afleveringen op 5, 6 en -7 mei, NGC, 21.00 uur. Vanaf 1 juni worden vol gen wekelijks de resterende drie afleveringen. reageren? media@depersdienst.nl Oorlogsvliegers op de praatstoel Medi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79