REIZEN 21 Texel trekt toeristen die houden van Nederland in het klein. Vlieland en Schiermonnikoog zijn het walhalla voor wandelaars. Terschelling is the place to be voor jonge vakantievierders. En Ameland? Een paar decennia geleden was dit waddeneiland vooral geliefd bij ouderen in afritsbroek of kniekous. Maar die tijden zijn voorbij. Ameland is hip, of in ieder geval op weg dat te worden. WAAR EN WAT ZATERDAG 4 MEI 2013 De afritsbroek voorbij door Jan van Mullem Op de boot van Holwerd naar Ameland is het een drukte van belang. Het is in grote delen van het land schoolvakantie, dat zal meespelen. Kinderen sprinten aan boord voor een plekje aan het raam, honden trekken hun bazen de trappen op richting boven dek, het barpersoneel telt de ingekochte saucijzenbroodjes - dat wordt krapjes, zie je ze denken. Op het autodek zorgt een roestige, zwarte Chevy-'lijkwagen' voor nieuwsgierige blik ken. Wij staan ernaast geparkeerd, in onze nette burgerauto. Een gothic-gekleed meis je met oranjerode haren stapt uit, gevolgd door een jongen, ook in het zwart. Ze ope nen het bovenste deel van de reusachtige achterklep en wurmen zich naar binnen. De klep gaat dicht, de witte, met ruches af gezette gordijntjes sluiten zich. Ook dat gaat tegenwoordig naar Ameland. Naar Nes. Samen met het kilometerslange strand is dit de plaats op Ameland waar 'het allemaal gebeurt'. Tuurlijk: Hollum (waar ongeveer 1.500 van de 3.500 eilan ders wonen), Buren en Ballum staan ook op de kaart, maar dat is meer periferie, voor de gemiddelde toerist althans. Letter lijk niet meer op de kaart staat Sier, ooit het vijfde dorp, maar dat is na fikse stor men in zee verdwenen. Rederij Wagen borg, die de veerdienst tussen het Friese Holwerd en Ameland onderhoudt, eert het verdronken plaatsje met de naam van een van beide moderne schepen. Wie voor het eerst door het knusse cen trum van Nes wandelt, verbaast zich over de markante, oude huisjes, waarvan een groot deel is gebouwd in de zestiende en zeventiende eeuw. Ook veel horeca-gele- genheden en winkels in het dorpshart zijn in historische pandjes gevestigd. Verwacht in Nes geen Kalverstraat vol lonkende res taurantjes en boetieks, maar wat er is, is op niveau. De schoenenzaak heeft een uitge breide collectie mooie merken, wat even eens voor de kledingwinkels geldt. Ook bij de souvenirshop is het aanbod verrassen der dan de gebruikelijke kermisprullaria. Als je dan, moe van het geslenter, wilt uit blazen op een terras, word je evenmin te leurgesteld. Nes, maar ook de andere dorp jes, zijn rijkelijk voorzien van cafés met (verwarmd) terras. En met restaurants waar je, geheel naar eigen wens, exclusief kunt dineren of een snelle hap kunt halen. Voor ertussenin: restaurant De Heksen- waag in Nes serveert voor de vleesliefheb ber een verrukkelijke 'heksenspies': stukjes tournedos, varkenshaas, spareribs en kipfi let, geserveerd aan een enorme pen op een ijzeren 'stellage'. Sluit de avond af met een Nobeltje, de beroemde Amelander likeur. Ameland is in de winter een ideale plek om uit te waaien. In het (vroege) voorjaar kun je er heerlijk de eerste zonnestralen vangen. Bijtanken, de accu opladen, tot rust komen: noem het zoals je wilt, het bre de, kilometerslange strand nodigt je elke dag weer uit. Laarzen aan, winterjas of bo dywarmer om de schouders, kinderen mee. Een emmertje voor het verzamelen van schelpen, of, voor de iets ouderen, een vlieger. Ameland is een paradijs voor vliege raars. Na een verkwikkende wandeling kun je op adem komen in strandpaviljoen De Heks, gelegen bij de strandopgang Buren. Tot vo rig jaar was de sfeer er verre van sjiek, met het doorleefde grenenhouten meubilair en de ruwe vloerplanken waarop het zand van de schoenen en het speelgoed van de kin derhoek gewoon bleven liggen. Maar juist daardoor was het er zo gastvrij, voor groot en klein, op twee benen of vier poten. Die oude Heks heeft echter kort geleden de benen genomen, de 'nieuwe' luistert naar de naam 't Strandhuys. Inderdaad, met een i-grec, dan voel je 'm al. Witlede ren fauteuils, waarvan een deel op lounge hoogte, een strakke vloer, grote vlonderter rassen, een moderne, lichte, design-achtige uitstraling. Het zal jongeren en de verwen- de toerist aanspreken, maar het heeft iets van de traditionele charme weggenomen. Eenzelfde verhaal kun je vertellen over de accommodaties op het eiland. Kort door de bocht: de trailerparken van weleer, met sta caravans tot aan de einder, hebben plaatsge maakt voor luxere bungalows, hotels en pensions, waar wellness, wifi en ontbijtser vice met een kapitaal worden geschreven. Is daarmee dan al het vertrouwde, inclusief afritsbroek en kniekous, van het eiland ver dwenen? Nee. De huidige gasten zijn duide lijk jonger, met kinderen en - vaak - een hond. Gezien de ruime bezetting in restau rants en op terrasjes lijkt de nieuwe lich ting bovendien niet echt aan de bedelstaf. Dat betekent niet dat Ameland al het ver trouwde aan de dijk heeft gezet. Het baken van het eiland, vuurtoren Bornrif (55 me ter hoog, 15 verdiepingen, 236 treden), schijnt nog steeds zijn licht over Hollum en omgeving. En in de duinen aan de oost zijde van het Reddingbootpad staat nog al tijd het Paardengraf, als monument voor de acht paarden die op 14 augustus 1979 verdronken bij de mislukte lancering van de reddingsboot in zee. Sommige dingen moet je ook niet willen verliezen. reageren? reizen@depersdienst.nl Rederij Wagenborg onder houdt de veerdienst tussen Holwerd (Friesland) en Nes (Ameland). Duur overtocht: 45 minuten. De boot vaart vier tot veertien keer per dag (in beide richtingen), af hankelijk van weekdag en periode. Wie een auto op Crote foto: Bij Nes vallen plezierjachten droog op het wad. foto Lex van Lieshout" Kleine foto: Opwarmen bij een vuurtje op hét ter ras. foto Jan van Mullein de boot meeneemt, doet er goed aan te reserveren. Voetgangers kunnen altijd mee. Zie ook www.wpd.nl. Op Ameland vind je tal van hotels, pensions, campings en (particuliere) vakantie huisjes. Ook is er een be hoorlijk aantal restaurants, musea en een (binnen-) zwembad. In november is Ameland kunstmaand, met exposities van kunstenaars (schilderijen, keramiek, fo tografie, beelden en instal laties) uit binnen- en bui tenland. Meer info op www.vwameland.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77