Koningsvaart en Herdenking RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE SPECTRUM 15 - herdenken ZATERDAG 4 MEI 2013 Wat een heerlijke uitnodiging viel er in mijn mailbox! Het CPNB (Com missie Propaganda Nederlandse Boek) organiseerde op de laatste Koninginnedag een uitstapje voor een aantal schrij vers op een klipper, die langs de vaarroute van de Koningsschuit op het Amsterdamse IJ zou gaan lig gen om het op een schip voorbijvarende kraakverse Koningspaar toe te zwaaien! Het klonk als een schoolreisje en de waarheid gebiedt mij te melden dat op mijn leeftijd uitnodigingen voor schoolreisjes uiterst zeldzaam zijn! Wij moesten ons inschepen op lounge-klipper "De Vrijheid", een tweemast zeilklipper, gebouwd in 1901. Een lounge-klipper....dat klonk uiterst luxueus! Wat trek je aan op zo,n schip? Het weerbericht sprak van een Oranjezonnetje met hard aantrekken de wind. En de uitnodiging raadde warme kleding en praktisch schoeisel aan, daar het inschepen het van schuit tot schuit springen nodig maakte! Ook werd gesproken van "front row" voor anker gaan, om dan onder genot van heerlijke hapjes en drank jes, de nieuwe Koning en Koningin te bejubelen! Ook zouden wij letterknechten grote spandoeken meevoeren, waarop wat highlights uit de vaderland se literatuur te lezen zouden zijn. Zoals "het puntje van een gauwe pen, is ,t felste wapen dat ik ken" een waarheid als een koe ooit door Vadertje Cats uit gesproken. En ook citaten van Slauerhoff, Marsman, Annie M.G. Schmidt, zouden de voorbijvarende Ko ningskinderen duidelijk maken, hoe belangrijk het is je vaderlandse klassieken te kennen! Het was een verrukkelijke dag! De hapjes waren ko ninklijk, het gezelschap inspirerend, met o.a. Ted van Lieshout, Loes den Hollander, Harmen van Straaten, Rosita Steenbeek, Renate Dorrestein, om maar een paar dwarsstraten te noemen en zo voeren wij onder de bezielende leiding van CPNB Opper hoofd Eppo van Nispen tot Sevenaer en zijn adju dant Gijs Schunselaar het IJ op, waar we tussen alle gepavoiseerde schuiten mochten liggen, in afwach ting van de Koning met zijn Koningin en nageslacht. We brachten ons aan bakboord in stel ling, oranjevlaggetjes in de aanslag, en ja...daar was de vorst! Helaas vloog de Koninklijke schuit onze lounge-klipper op grote afstand met een rotgang voorbij, zodat ons gezang van het vermaledijde Ko ningslied verwaaide in de aantrekkende Noorden wind. Onze dapper hooggeheven spandoeken vol eerste klas literaire citaten fungeerden daardoor een beetje als parels voor de zwijnen! Of, om het in zee manstermen uit te drukken: "als piesen in de wind!" Maar dit alles mocht in ons gezelschap de pret niet drukken, dankzij de vorstelijke catering. Ik heb in geen tijden zo gelachen als op dit heerlijke Oranje-schoolreisje in dienst van de vaderlandse cultuur! Dan is er vanmiddag weer het jaarlijkse ernstige mo ment van de 4 Mei-herdenking! Dat slaan we nooit over. Met kinderen en kleinkinderen trekken we met onze bloemen naar het Oorlogsmonument op de Apollolaan om gezamenlijk de brug naar het ver leden te bewandelen. En ieder jaar komen er meer jonge mensen mee met de oudjes, om te getuigen dat ook nieuwe generaties niet van plan zijn te ver geten wat zich in ons land en in de wereld tussen 194O en 1945 aan kwaad heeft afgespeeld...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71