Nooit is zelfs maar één botsplinter van de Verschrikkelijke sneeuwman gevonden. Toch zijn er mensen die geloven in het bestaan van de Yeti en andere mythische wezens. Er bestaat zelfs een heuse wetenschap die zich ermee bezighoudt. 14 SPECTRUM wetenschap door Imco Lanting ngstaanjagende diepzeemonsters, grote rechtop lopen de mensachtigen en uitgestorven dieren waarvan nog exem plaren zouden rond waren. Welkom in de wereld van de cryptozoölogie, het onderzoek naar verborgen dieren. Een wereld die bol staat van ooggetuigenverslagen, lokale folklore en af en toe een onscherpe fo to van het vermeende monster. Ook worden regelmatig schedels of botjes gevonden, waarvan wordt veronder steld dat het gaat om overblijfselen van mythische wezens. Hoewel onderzoek consequent het te gendeel van de 'bewijzen' aantoont, maalt de ware cryptozoöloog daar niet om. Het gaat om het verhaal. Of zoals de bekendste deskundige op dat vlak, de Amerikaan Loren Coleman, het omschrijft: 'cryptozoölogische die ren zijn van nature controversieel en hun bestaan onzeker'. Simpel gezegd: een dier dat is ontdekt, is geen onbe kend wezen meer en dus oninteres sant voor mensen als Coleman. Paleontoloog John de Vos is geen cryptozoöloog, maar geniet van de ver halen. In zijn kast in biodiversiteits- museum Naturalis in Leiden ligt een afgietsel van een dierenvoetje. „Ik wist daar geen raad mee tot iemand mij in 1998 per brief meedeelde dat het een voet van de orang pendek was, een kleine mensachtige aap die in de bossen van Sumatra zou leven. Zijn vader had hem ooit gevonden en aan ons museum opgestuurd. Onder op het voetje stond inderdaad 'Orang Pendek', maar toen ik verder zocht, ontdekte ik dat het bestaan van de orang pendek al was onderuitgehaald. Het bleek een berenvoetje te zijn." Hiermee was de interesse voor cryptozoölogische verhalen gewekt bij De Vos. „Ik zou zelf niet op zoek gaan naar de Verschrikkelijke sneeuw man en al helemaal niet naar het Mon ster van Loch Ness. Daarvoor ben ik te veel wetenschapper. Ook vind ik het krankzinnig wanneer geld aan zul- Verschrikkelijke sneeuwman als wetenschap Beroemde monsters Het Monster van Loch Ness, koosnaam Nes- sie, is het be roemdste voor beeld uit de cryptozoölogie. Expedities in het Schotse meer hebben zijn bestaan niet bewezen. Op de tweede plaats staat de Verschrikkelijke sneeuwman, een aapachtig monster, ook wel Yeti of Big- foot genaamd. Behalve Nessie zijn er meer wa termonsters: Tessie in Lake Tahoe (Califor- nië) in het Erie- meer (Canada) zou Bessie le ven. En in het Sabagomeer in het noorden van de VS zou Cassie leven. Chupacabras (geitenzuiger) zou in Zuid- Amerika leven en er uitzien als een harige kan goeroe. En Con go heeft Moke- le-Mbembe, een mini-di nosauriër. ke expedities wordt uitgegeven. Maar als iemand een schedel of bot vindt, dan wil ik die met alle plezier onder zoeken. Niet dat ik denk het bestaan van Bigfoot te bewijzen. Aan de ande re kant, het gebeurt regelmatig dat on bekende dieren worden ontdekt. Er zijn nog genoeg afgelegen plekken op aarde waar geen mens komt." De Vos vindt niet dat hij zich hiermee wetenschappelijk op glad ijs begeeft. „Nee hoor, het zijn toch fantastische verhalen, die weliswaar niet weten schappelijk zijn gefundeerd, maar wel gevolgen kunnen hebben voor de we tenschap. De achttiende-eeuwse bota nist en zoöloog Carl Linnaeus besteed de in zijn beroemdste boek Systema Naturae al een heel hoofdstuk aan mo gelijk bestaande diersoorten, de zoge noemde Problematica. Daarin noemt hij bijvoorbeeld de eenhoorn, waar van we nu zeggen dat het een fabel dier is." Andersom kan ook. Een beroemd voorbeeld van een mythe die werke lijkheid bleek, is die van de berggoril- la's in het Afrikaanse Virunga vul- kaangebied. Geen enkele wetenschap per geloofde de verhalen van de loka le bevolking over de immense apen die op mistige hoogten leefden. Tot een Belg in 1902 twee gorilla's dood schoot en ze de wereld toonde. Vol gens De Vos toont dat de kracht én de zwakte van cryptozoölogie aan. „Het afgaan op verhalen uit de lokale folklo re is erg onwetenschappelijk, maar door je oren er helemaal voor te slui ten kun je ook belangrijke ontdekkin gen mislopen." De Vos durft zijn hand er niet voor in het vuur te steken dat er in de Himala ya geen dier rondloopt dat min of meer voldoet aan de beschrijving van de Yeti, omgedoopt tot de Verschrik kelijke sneeuwman. De Vos, genie tend: „Het is toch een geweldige theo rie hoe die Yeti via de Beringstraat naar Amerika is verhuisd en zich daar nu als Bigfoot in de Rocky Mountains zou verbergen? Maar nogmaals, als we tenschapper geef ik er geen cent voor, tot het tegendeel wordt bewezen." reageren? spectrum@depersdienst.nl Een tekening van de Verschrikkelijke sneeuwman, alias Bigfoot of Yeti. foto Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70