6 BUITENLAND 'Scheiss RTL' verboden in Duitsland PAKISTAN Amerika lijkt terug te komen op zijn standpunt dat het alleen humanitaire hulp naar Syrië wil sturen. vragen over geweld in Irak VS: wellicht toch wapens naar Syrië door onze redactie buitenland Washington - Hoewel president Barack Obama lang twijfelde over hoe het probleem Syrië te benade ren, lijken de VS zich langzaam te bewegen richting een meer actie ve opstelling in het conflict tus sen Damascus en de rebellen en richting het leveren van wapen tuig. De meest opmerkelijke uit spraak van de regering Obama tot nu toe kwam donderdagavond laat uit de mond van zijn minis ter van Defensie, Chuck Hagel. Volgens de minister sluit Ameri ka de levering van wapens aan re bellen niet meer uit. En Obama zelf zegt nu dat de regering 'naar alle opties' kijkt. Hagel deed zijn uitspraak tijdens een gezamenlijke persconferentie met zijn Britse collega Phillip Hammond. Diens handen zijn lan ge tijd gebonden geweest door Officieel leveren de VS alleen 'niet-dodelijke' hulp aan Syrische vluchtelingen en rebellen Feitelijk komen er al wapens met hulp van de Amerikanen bij de rebellen terecht een EU-verbod op het leveren van wapens aan de rebellen. Ook Hammond zei over een paar we ken 'opnieuw naar de situatie' te kijken als het decreet van de EU afloopt. Dat doet vermoeden dat gecoördineerde wapenleveranties van Londen en Washington nu se rieus besproken zijn. Een week eerder liet Obama naar aanleiding van de vondst van klei ne hoeveelheden van het zenuw gas sarin in Syrië, nog weten dat zoiets een game changer is. Als blijkt dat het regime dit daadwer kelijk structureel gebruikt, dan is dat een reden voor ingrijpen, vol gens de VS. Obama vindt de be richten schokkend, maar is nog niet helemaal overtuigd dat er gif gas is ingezet door Damascus. Feitelijk komen er al wapens met hulp van de Amerikanen bij de re bellen terecht. Bondgenoten Qa tar en Saudi-Arabië bezorgen die met Amerikaanse hulp in Syrië. Daarenboven zeggen de opstande lingen tegen tv-zender CNN dat zij van Amerikanen wapentrai ning krijgen in Jordanië. Washing ton ontkent dit. Officieel leveren de VS alleen 'niet-dodelijke' hulp aan Syrische vluchtelingen en re bellen. Het land is de grootste do nor van humanitaire hulp. Deze week lieten de New York Ti mes en tv-zender CBS een pei ling verrichten onder de Ameri kaanse bevolking die liet zien dat er een duidelijke meerderheid is (62 procent) tegen interventie in Syrië, ondanks de frustratie van sommige politici, zoals senator John McCain. Regeringstroepen hebben volgens de Syrische oppositie in het dorp al-Baidha deze week mogelijk veel meer mensen gedood dan aanvankelijk gedacht. Het zou gaan om honderdvijftig slachtof fers, terwijl eerder werd uitge gaan van vijftig. De slachtoffers zouden merendeels burgers zijn, onder wie vrouwen en kinderen. CfpmKi 1 iptfpn chaman - Pakistaanse militairen laden dozen met stembiljetten uit op het t LLWll vliegveld van de stad Chaman, aan de noordwestelijke grens. Tot nu toe ging ffnrprpn de aanloop naar de parlementsverkiezingen op 11 mei gepaard met geweld. *--*-» CI Cll Tientallen Pakistani kwamen om of raakten gewond bij aanslagen, die vooral gericht waren tegen aanhangers van seculiere partijen, foto Akhter Culfam/EPA 5 Het geweld tussen soennieten en sjiieten in Irak is de afgelopen da gen flink opgelaaid: autobommen, zelfmoordaanslagen en gevechten tussen politie en demonstranten. -| Wat is het verschil tussen soennieten en sjiieten Toen de profeet Mohammed in 632 overleed, raakten deze twee groepen verdeeld over wie hem moest opvolgen als kalief, de lei der van de moslims. De soennie ten vonden dat de meest bekwa me man onder de volgelingen van Mohammed hen moest leiden. De sjiieten, een minderheid, meenden dat zijn schoonzoon en neef Ali dat moest doen. Het werd uiteindelijk Abu Bakr, vriend en adviseur van Moham med. Waarom is het geweld in Irak weer opgelaaid? Universitair docent aan de Univer siteit van Amsterdam en Irak-des- kundige Mariwan Kanie wijt de huidige problemen in het land aan de ambities van premier Nuri al-Maliki om steeds meer macht naar zich toe te trekken. „Al-Mali ki heeft veel macht over de poli tie, het veiligheidsapparaat en het leger en neemt beslissingen zon der met anderen te overleggen." Al-Maliki's machtshonger is een belangrijke oorzaak voor de steeds groter wordende kloof tus sen de bevolking en de regering in Bagdad. De premier is een sjiiti- sche moslim, maar krijgt ook van uit de sjiitische gemeenschap kri tiek. 3 Wat is de invloed van buurlanden van Irak? Het gewéld in Irak is een afspiege ling van de problemen en machts- concurrentie in de regio. Eigenlijk gaat het vooral om de machtsba lans, meer nog dan om de ver schillen tussen soennieten en sjiieten, meent Kanie. „Het is geen puur sektarische oorlog, dat is een misverstand. Binnen de groeperingen is onderling veel verdeeldheid." 4 Hoe zit dat dan in de omliggende regio? Mariwan Kanie schetst het beeld van drie machtsblokken die el kaar heftig bestrijden. Enerzijds Iran, Syrië (waar een burgeroor log woedt) en de Hezbollah in Li banon. Anderzijds de Golfstaten, Jordanië en Saudi-Arabië. En als derde blok zijn daar Israël en Turkije die beide de politieke toestand in Irak en Syrië willen beïnvloeden. „Grensoverschrij dende allianties en invloeden ma ken de toestand in Irak nog erger dan die al is." 5 Wat moet er nu in Irak gebeuren? Eerst moet al-Maliki een einde maken aan zijn militante aanpak en moet hij zijn veiligheidsmen sen terugtrekken uit de gebieden waar de boze soennieten dagelijks demonstreren. „Op politiek ni veau moeten er echte onderhande lingen plaatsvinden en moet er een machtsverdeling komen tus sen al-Maliki en de rest van de po litieke groeperingen", zegt Mari wan Kanie. keulen - T-shirts met de opdruk Scheiss RTL (klote RTL) en het lo go van de commerciële tv-zender RTL zijn verboden in Duitsland. Dit heeft het gerechtshof in Keu len gisteren bepaald. Tv-criticus Holge Kreymeier had een beroep gedaan op de vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van kunst. Maar volgens het ge rechtshof is er echter geen sprake van het uiten van een concrete mening. Scheiss RTL geeft niet con creet aan wat er mis zou zijn met het tv-station. Kreymeier hekelt het lage intellectuele niveau van RTL en het gebruik van vulgaire taal tijdens de uitzendingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6