Psychiatrisch patiënt is niet gebaat bij DSM-V Op 18 mei verschijnt de nieuwe versie van de DSM, het handboek voor de psychiatrie. Maar misschien moeten we dat maar eens terzijde schuiven. SPECTRUM 13 €6 Bij behandeling moeten we ons richten op de persoonlijke kenmerken zelf ZATERDAG 4 MEI 2013 Steven Radstake (1949) is werkzaam als psychiater bij het Psychia trisch Diensten centrum in De venter. Gedu rende lange tijd is hij betrokken bij de opleiding van artsen tot psychiater. sluitingsmechanisme is opmerkelijk. Net zo opvallend is het dat de felste voorstanders van dit sextremisme, doorgaans als eersten alarm slaan wan neer zich exotische invloeden in hun eigen cultuur aandienen. De doelen die Femen nastreeft, zijn lo venswaardig. Maar de strijd die de Kel tische koningin Boudicaa in Brittan- nië tegen de Roemeinen voerde, was dat ook. Toch heeft Boudicaa's geweld dadige verzet haar uiteindelijk de kop gekost. Nadat ze de Romeinse bezet ters van haar thuisland aanvankelijk tot de laatste man wegvaagde, kwa men de Romeinen spoedig terug met meer en sterkere legers, waarna er niets overbleef van Boudicaa en haar volk. Provocatie is essentieel om taboes af te breken, maar daarbij is het verstan dig de vrouwen ter plekke serieus te nemen, in plaats van hen te diskwali ficeren en op hen neer te kijken. Dat doen de mannen al, en dat is de oor zaak dat die vrouwen al in een bekla genswaardige situatie zitten. Als we niet oppassen, wordt het 'verplichte' naakt de nieuwe boerka. reageren? opinie@depersdienst.nl Heico Klumpen (1958) is vrijwil lig belangenbe hartiger GGZ- cliënten. Ook is hij bestuurs voorzitter van diverse GGZ- cliëntenorgani- saties in Deven ter en omstre ken. door door Heico Klumpen en Steven Radstake In de psychiatrie wordt een di agnose gesteld aan de hand van de Diagnostic Statistical Manual for Mental Disorders (DSM). Door te bepalen wel ke in het DSM beschreven kenmerken zich voordoen, wordt een beeld van een aandoening vastgesteld. Die kenmerken zijn bij voorbeeld angsten, hallucinaties, waandenkbeelden, depressie, geheu genverlies, eetbuien en/of inactiviteit. Het stellen van een diagnose door de DSM is een verplicht nummer voor behandelaren als psychiaters en psy chologen. Zij zitten in het keurslijf van de zogeheten diagnose-behan- del-combinatie, aan de hand waarvan de verzekeraars de behandeling al dan niet vergoeden. De diagnose moet vol gens het DSM-systeem zijn uitge voerd. Echter, de DSM is slechts een metho de voor het classificeren van ziekte beelden op basis van een statistische exercitie aan de hand van ervaringen uit het verleden. Deze classificatie maakt de wetenschappelijke commu nicatie efficiënter, maar schrijft geen behandelingen voor. Aan die classifica tie zijn tegelijk veel maatschappelijke en economische aspecten (onder meer de farmaceutische industrie) verbonden. En de classificatie zorgt er voor dat normaal gedrag in toenemen de mate als ziekelijk wordt weggezet en met medicijnen bestreden moet worden. Op 18 mei komt een herziene versie van DSM uit: DSM-V. Deze wordt on der auspiciën van de American Psychia trie Association opgesteld door twintig werkgroepen, per classificatie één. De werkgroepleden zijn psychiatrie-pro- fessionals, vrijwel allen afkomstig uit de VS en met nauwe banden met de farmaceutische industrie. Het is de vraag of de patiënt gebaat is bij zo'n 'diagnose'. Het hebben van een naam voor jouw ziektebeeld, maakt het weliswaar mogelijk infor matie te zoeken in de bibliotheek of op internet. Maar de ervaring leert dat patiënten daardoor ook 'diagnose-con form gedrag' kunnen gaan vertonen, als een soort zelfbevestiging. Het stellen van een psychiatrische di agnose is geen exacte wetenschap zon der onzekerheden. Ga je met één en dezelfde persoon naar twee psychia ters, dan heb je een aanzienlijke kans dat er twee verschillende diagnoses gesteld worden. Neem twee mensen met dezelfde diagnose, dan kunnen ze een wereld van verschil aan per soonskenmerken vertonen. Met ande re woorden: zoveel personen, zoveel verschillende classificaties. De statis tiek doet geen recht aan de individue le kenmerken waar een behandeling juist wel aandacht voor moet hebben. Welke behandeling geboden moet worden, vloeit lang niet altijd automa tisch voort uit een DSM-classificatie. Een goede diagnose, of wellicht liever 'een goed diagnostisch proces', doet dat beter. Het diagnostisch proces is te zien als een doorlopende hypothe se die antwoord probeert te vinden op de vraag hoe begrepen kan worden dat deze persoon op dit moment in zijn leven in zijn situatie klachten en/of symptomen heeft gekregen. Naast het beschrijven van het syn droom, benadrukt dit proces het be lang van het levensverhaal, de per soonlijkheid en last but not least de so ciale context. Het is dus de vraag hoeveel zeggings kracht aan de DSM-classificatie toege rekend moet worden, zeker als men beseft dat een GGZ-diagnose de be treffende persoon een leven lang kan achtervolgen. Er kan zelfs misbruik van worden gemaakt: maatschappe lijk werker Fred Spijkers werd van ho gerhand bij Defensie gek verklaard en zijn klokkenluiders-actie weggezet als een onbetrouwbaar initiatief van een niet toerekeningsvatbare zonderling. Rest nog het veld van de maatschappe lijke stigmatisering. De ervaring leert dat het gevaar hiervoor zeer reëel is. De psychiatrische cliënt heeft met vooroordelen te kampen als zijn of haar psychiatrische achtergrond be kend is of wordt. De associaties die termen als schizofrenie, ADHD, autis me, manische depressiviteit, borderli ne oproepen, zijn bepaald niet posi tief. Bij behandeling moeten we de aan dacht richten op de persoonlijke ken merken zelf: wat zijn problemen die iemand ervaart, wat kan iemand nog wel? Schaal de problemen in, varië rend van 'zeer licht' tot 'zeer ernstig'. Ga hiermee aan de slag, gebruik mak end van de vaardigheden die iemand (nog) wel heeft. Individuele symp toombestrijding dus, waarbij je recht doet aan de unieke persoon van de cliënt én recht doend aan de herstelge dachte: haal het maximaal haalbare uit een cliënt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69