Vandaag staan we stil bij de gruwe len van de Tweede Wereldoorlog. Een klein hoofdstuk uit die dramati sche periode gaat over vijftig kinde ren die werden weggevoerd naar een concentratie kamp. Een overle vende vertelt. 8 SPECTRUM Louk de Liever wijst op de lijst met naar het concentratiekamp Theresienstadt afgevoerde kinderen op de naam Louis Veenstra, zoals hij in de oorlog als Joods onderduikertje heette, foto Werry Crone door Wierd Duk Ze waren tussen de 10 maanden en u jaar oud. Een groep van vijftig kinderen ver trok op 13 september 1944 vanuit kamp Westerbork richting het oosten. De kinderen, afkomstig uit het kampweeshuis, maakten deel uit van het laatste transport uit het doorgangskamp, met in totaal 279 Joodse gevangenen. Louk de Liever (73) was een van de ge deporteerde kinderen. De trein waar in ook hij zat opgesloten, had als be stemming Auschwitz, zegt De Liever. „Maar omdat de Russen de spoorlijn bombardeerden, moesten de Duitsers uitwijken." De kinderen kwamen niet in het vernietigingskamp terecht, maar in het concentratiekamp Ber- gen-Belsen. Uiteindelijk eindigde hun reis, in november 1944, in het concen tratiekamp Theresienstadt. In zijn huis aan een gracht in Amers foort, op enkele passen van de plaatse lijke synagoge, laat De Liever de na menlijst zien van het kindertrans port. „Als de Duitsers de achterna men niet kenden, noemden zij het kind gemakshalve Israël. Hier: Robert, Freddie, Hans, Frits, Leo, Janneman, Dorothea: allemaal met dezelfde ach ternaam Israël." De meeste kinderen waren, net als Louk de Liever, door de Duitsers opge pakt op onderduikadressen bij niet-Jo- den. Hier waren zij ondergebracht zonder hun ouders, meest vluchtelin gen uit Duitsland, in de hoop een gro tere kans te hebben om de oorlog te overleven. „Meestal waren ze verra den", zegt Louk. „Net als ik." De Duitsers hadden vaak geen idee wie deze kinderen precies waren en hoe hun echte namen luidden. In 1944 waren de meeste ouders al gear resteerd, gedeporteerd of vermoord. Waarschijnlijk interesseerde het de Duitsers ook maar matig. In Wester bork droegen de kinderen een bordje om hun nek, met daarop de omschrij ving Unbekanntes Kind (onbekend kind). Op de transportlijsten wordt de groep eenvoudig Gruppe Unbekann- te Kinder genoemd - weer zo'n ty pisch voorbeeld van die nazi-bureau-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64