Na meer dan 45 jaar op tv nadert Patricia Paay het einde van haar carrière. Vandaag verschijnt haar biografie. „Ik heb eruit gehaald wat erin zit. Leuke dingen, niet leuke dingen. Ik heb veel verschillende levens geleid." 4 SPECTRUM PATRICIA P A A Y interview Een beautyexpert, maar géén botox, nooit een druppel botox Ik kan niet beroemder worden dan ik ben door Marjolijn de Cocq e mag best zeggen: Wat ben jij een verschrikkelijk wijf zeg!" Patricia Paay on derbreekt schaterlachend I haar tirade. Ze heeft net uit- W gelegd hoe ze in het leven staat, hoe ze komt aan haar reputatie van diva. „Ik was vier keer uitgeroepen tot beste zangeres van Ne derland. Als ik in een tv-show stond en de belichting was niet goed, stopte ik de opname. Dan word je wel eens afgedaan als lastig." Punt is: La Paay is helemaal geen ver schrikkelijk wijf zoals ze hier zit in de brede Chesterfields van 'barretje Hil ton'. Spijkerbroek met glimmende studs, zwart Armani-shirtje, rinkelen de armbanden, rtartelijk tot een zeke re beroepsmatig aangeleerde grens. Openhartig tot waar zij openhartig over wil zijn om niet teveel uit de bio grafie weg te geven want die moet worden verkocht, zoals eerder platen, televisieprogramma's en Playboys. Naast glamourgirl is ze ook een be zorgde en boze dochter van twee hoogbejaarde Rotterdamse ouders die voor de supermarkt werden beroofd en daar een behoorlijke tik van heb ben gekregen. En een doorwaakte moeder van een ziek door het huis spokende dochter die even vergat vol wassen te zijn. Een zwaar verkouden vrouw die tussen hoesten en proesten door de ogen dept opdat de make-up niet uitloopt. Een beautyexpert die tips geeft over wat strakker en mooier zou kunnen en hoe. „Maar géén bo- tox. Nooit een druppel botox." Die klapzoenen aan het einde van het ge sprek uitdeelt die gemeend zijn. Het gaat veel over 'ze'. Ze van 'de bla den' en de entertainmentrubrieken die ze elke week wel ergens mee haalt. „Ze bellen me elke dag. Daarom kan ik het niet uitstaan dat ze zeggen dat ik een aandachtzoekster ben. Voor elk wissewasje vragen ze me of ze even een camera mogen langs sturen. Nou néé! Nu ook weer met mijn ouders. En dan heb ik het weer ge daan. Ik heb drie stelregels. Eén: Heb ik er iets aan? Twee: Voegt het iets toe aan mijn carrière? Drie: Verdien ik er iets mee? Heb je ze? Eén, twee, drie. Ik ben geen programmavuller. Ik kan Geboren op 7 april 1949 in Rotterdam Getrouwd ge weest met Ge rard Visser, Joey Fresco en Adam Curry. Eén dochter Christina 1967 debuut ais zangeres in The Evergreens 1971 Band Hi malaya (Heart) 1974 Hits als So meday my prin ce will come en Who's that lady with my man 1983 Star Sis ters 2008 jurylid Holland's got ta lent, Popstars 2009 scheiding Adam Curry; fo toreportage als oudste model in Playboy ooit. 2011 Diva's draaien door met Patty Brard en Tatjana Simic niet beroemder worden dan ik ben." De biografie van Patricia Paay die van daag verschijnt, geschreven door tele visieregisseur en schrijver Bert van der Veer - „Ik heb wel honderd keer Toppop met hem gedaan" - is daarom al wekenlang met grote geheimhou ding omgeven. 'Patricia Paay brengt de vuile was naar buiten', waren de koppen na de aankondiging van het boek. „Waarom, hoezo?" reageert ze gebeten. „Mijn leven is toch niet al leen vuile was? Hoe klein dénk je dan? Ze snakken naar iets, naar voe ding. En als Paay in hun blad staat, wordt het verkocht." Ze is al meer dan 45 jaar in beeld. „Het begon in de tijd van de zwartwit- televisie. Normaal gesproken zeg ik dat nooit, want dan denken ze: hoe oud mag die wel niet zijn? Ik ben ook geen terugblikker, heb geen hang naar het verleden. Ik ben heel erg van: Wat geweest is, is geweest. Maar ik kom nu toch wel op het eind van mijn carrière. Ik heb eruit gehaald wat ik eruit kon halen. Leuke dingen, niet leuke dingen. Ik heb veel verschillen de levens geleid. Ik kan het nu wel ver tellen." Weer die gulle lach. „En wie weet, word ik later vergeetachtig." Een tipje van de sluier: er was géén derde Star Sister. Met hun moeder zongen ze bij de afwas. Andrew Sis ters, ma de lead, zij en haar zus Yvon ne de stemmetjes. Bij Ivo Niehe tra den ze met z'n drieën op. Het werd zo'n succes dat de Star Sisters door producent Jaap Eggermont werden ge boekt voor Stars on 45, een serie hits volgde. Een nieuwe zangeres zou zijn ingevallen voor ma. Dus niet, onthult Paay nu. „Yvon en ik hebben het alle maal zelf gedaan, alle stemmetjes." Die derde was er alleen voor het tv-clipje. „Er waren wel andere meis jes die backing vocals deden. Maar ze moesten ook die jazzakkoorden kun nen doen, de stemmen moesten bij el kaar passen en ze moesten ook nog eens het juiste typetje zijn. In het boek lees je wat voor problemen dat gaf. Ik zei nog tegen mijn vader: 'pot- verdomme, had er nou nog één ge maakt, dan hadden we een derde stem erbij gehad'. Dan hadden we zo veel moois kunnen doen." Haar vader, nu 86, was bandleider en had een studio. Ze was vier jaar toen ze met haar ouders meeging naar Duitsland om te kijken hoe de band repeteerde. „En dan zag je natuurlijk die zangeressen. Alles thuis ging over muziek. Het was gewoon onmogelijk wat anders te doen. Ik maak ook graag zelf dingen, ontwerp kleding. Voor de Star Sisters hadden we alle kleertjes zelf gemaakt. Als ik nog eens ter we reld kom, ga ik die kant op. Want ik heb optreden nooit leuk gevonden. Verschrikkelijk. Een nachtmerrie." Ze wilde het doen zoals in Amerika: mooie zaal, groot podium, goede be lichting. „Maar zover waren wij hier niet. Dan kwam ik terecht in achteraf- zaaltjes van een café met slechte mi crofoons. Had ik de muziekpartijen onder mijn arm en dan maar hopen dat zo'n orkestje daar ze ook kon spe len. Ik vond het zo erg; ik wilde er als een ster staan." Een groter verschil met de winnaars van X-Factor, Voice of Idols van nu is niet denkbaar. Die beginnen juist bij de top, zegt Paay. Staan in een prachti ge show met geweldig geluid en prachtig licht. Maar hoe daarna ver der? Ze moet soms lachen om haar vriend Nicky. Veel jonger, onder de dertig, kent haar louter als de polder diva van nu. „'Ja jij', zegt hij dan, 'jij hebt makkelijk praten. Jij bent Patri cia Paay'. Terwijl ik ook maar begon voor 170 gulden plus reisgeld." Toch is in de begintijd ook haar stand vastige karakter ontstaan, blikt ze te rug. Ze is perfectionist. Zij en haar zus Yvonne vormden één van de eer ste backing vocals groepen in Neder land. „We hadden een goede zwarte sound, konden heel hard knetteren. Als mensen mij engageerden, zoals dat toen heette, stelde ik al wel bepaal de eisen. Als ik dan kwam en het was één grote rotzooi en viezigheid en modder waar ik met mijn mooie schoentjes doorheen moest, dan moes ten ze me echt tegenhouden of ik ging weg. Er zijn ook echt wel mo menten geweest dat Patricia kwaad wegliep en de boel liet stikken." Ze zou het zo weer doen, zegt ze. Dan maar een droge boterham. „Ik heb mijn sporen verdiend en ben nie mand iets verschuldigd. Ik vind die nieuwe generatie artiesten van de laat ste vijf, tien jaar vaak zo laf, zo slave- rig. Ze zijn bang dat ze niet meer op tv komen als ze niet met de horde meelullen. Alles is allemaal 'super'. Ik word er helemaal gek van. Alles en ie dereen is hetzelfde, zo oninteressant, niemand die opvalt. Zo doe ik het niet. Ik durf wel uitspraken te doen, al denk ik later soms ook wel: oeps. Daar kun je wat van zeggen, maar ik heb er wel 45 jaar mee geboeid." Het enige waarvan ze spijt heeft, is dat ze zich in haar vorige leven, dat van haar huwelijk met Adam Curry, 22 jaar lang exclusief op haar gezin heeft gericht. Carrière weg, sociaal le ven nihil. Tot hij, voor haar totaal on verwacht, koos voor een ander „Als je elk uur, elke minuut daarin inves teert, is het erg als je opzij wordt ge schoven. Als een oude peuk die in een asbak wordt uitgedrukt." Maar het mooiste hoogtepunt hoort daar ook bij: ze kreeg op haar 41e nog een baby. „Daarvoor kunnen ze alle gouden pla ten in de prullenbak gooien. Het is het leukste, echt het leukste om mee te maken. Dat heb ik zo goed gedaan, met zo'n leuke man. Een heerlijke meid, net zo gek als d'r papa en ma ma. Ze houdt de eer hoog." Dat ze moest terugkeren naar Neder land omdat ze het Londense droom huis niet kon opbrengen, heeft ze nu opzij gezet. „Ik had het nooit gedacht, ik had er echt niet op gerekend dat ik het latere deel van mijn leven weer al leen zou komen te staan. Ik vond dat we een prachtig setje vormden. Maar Adam heeft er nooit over willen pra ten. Dus ik weet nog steeds niet waar om." Ze was eenzaam toen ze noodge dwongen - „Ik moet toch werken?" - terugkwam naar Nederland. Daarom koos ze voor Amsterdam waar de men sen volgens haar amicaler zijn dan in het nuchtere Rotterdam, waar ze oor spronkelijk vandaan komt. „Ik wilde vrienden maken, meer mensen leren kennen. Dat is in Amsterdam makke lijker. Het is hier bruisenden Amster-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60