SPECTRUM 3 HOLANDINH, Koekjes. Lekker soppen, want ze zien bietje hard. ZATERDAG 4 MEI 2013 is bij na dood De heuvels van Garrafao, waar een groep Zeeuwse landverhuizers heentrok nadat Holanda was getroffen door rampspoed, foto's Monique Schoutsen de venda, is een ruïne. Deze venda was tot begin jaren negentig vorig eeuw eigendom van de familie Krliger, een familienaam die is ver duitst maar onder de naam Krijger te rugvoert naar Groede. Vanuit Holanda zes kilometer over een onverhard pad bergopwaarts rij den, ligt Holandinha. Hier kwamen vooral landarbeiders te wonen. In een vervallen schuurtje staat nog een oude houten maniokmolen. Een man roept plots: „Alfredo! Alfredo Ulle." Die blijkt de molen te hebben ge maakt en Ulle blijkt Heule te zijn. Alf redo Heule, een nazaat van de familie Heule die in 1861 vanuit Nieuwvliet naar Brazilië vertrok, woont honderd meter verderop. Met een welgemeend Bom dia verwelkomt Heule de onver wachte gasten in zijn kleine houten huisje. Hij lacht verlegen wanneer hem gevraagd wordt of hij nog Neder lands spreekt. Met Os Capixabas Holan- deses is hij bekend. Het woord 'morte' valt als hij er doorheen bladert en de foto's van mannen met namen als Lau- ret, Jansen en Van Schaffel ziet. Hij bladert naar de zwart-wit foto van Piet Heule. „Das mien grootvader", zegt hij onverwachts met Zeeuwse tongval. Hij bouwde zijn huis een halve eeuw geleden zelf. „Ik woon hier met mien vrouwe en mien jonge." Het leven is Alfredo Heule tegenwoordig beter dan vroeger, legt Heule uit. Er staat zelfs een tv-toestel in huis. Heule werkt soms nog op het land. „Nie vele: Laat die jongens dat nu maar doen." Alfredo is mager maar ziet er fit uit. „Mien keele doet wel wa zeer! De dokter ga vast kieken wa tis." Heule straalt en soms worden bij de 78-jarige de ogen vochtig als hij over vroeger praat. „Toen deze naar Brazi lië kwam was ie twee jaar oud", zo vertelt hij over zijn opa." Zijn grootva der sprak graag over die eerste jaren in Brazilië. Uiteraard over het harde bestaan en dat hij altijd hoopte dat ze weer terug zouden gaan. Piet Heule kon ook mooi vertellen over de dans avonden met de negers. 'Kootjes', zo als de Zeeuwen de kleurlingen noem den. „Feestke maken en slokjes drin ken." De bejaarde kleinzoon van Piet Heule lacht ondeugend. Plots staat hij op: „Koffie drinken?" Hij wenkt zijn gasten naar het keukentje. „Hier kof fie! Suker! En zitte mar!" Heule wijst naar een grote bak met koekjes „Lek ker soppen! want ze zien bietje hard." In Holandinha is op Heule na nie mand meer die nog Nederlands ver staat. „Ik nog een beetje maar mien jongens verstaan het nie en mien vrouwe is Duuts!" En Leonora Boone dan om Zeeuws mee te spreken? Hij heeft haar nooit ontmoet. „Die woont in Garrafao: das verre weg!" Crowdfunding voor documentaire Brazi liaanse Koorts De unieke en dramatische geschiedenis van de Zeeuwse Brazilianen verdient een documentaire. Door middel van het zoge noemde crowdfunding kan dat worden ge realiseerd. Met een donatie, door vooraf de DVD Braziliaanse Koorts te bestellen of door het boek Op een dag zullen ze ons vinden van Ton Roos en Margje Eshuis te kopen, zorgt u ervoor dat de documentai re Braziliaanse Koorts er daadwerkelijk komt. Meer over dit documentaireproject op: www.braziliaansekoorts.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59