Kundige oppas vangt een paar eurootjes meer Koninklijke economische impuls m. 6 WERKEN GELDZAKEN Nu kijken we aan tegen een uit zijn voegen gegroeide schuldenberg v 4» I p 23 xa BEREKENEN INCASSOKOSTEN VOOR PARTICULIEREN EN BEDRIJVEN ZA" door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Avondje uit zonder kinde ren? Dan heb je een op pas nodig. Gelukkig is er meestal wel een buur meisje, nichtje of dochter van een vriendin die je kroost een avondje gezelschap wil houden. Er zijn ook verschillende websi tes waar oppassers hun diensten aanbieden, zoals Oudermatch.nl, Oppassers.nl en Oppasstudent.nl. Maar dan stuit je op de vraag hoe veel je de oppas moet betalen. Om te beginnen: de ene oppas- klus is de andere niet. Met een zak chips op de bank ploffen of drie rondrennende koters voeden en verschonen, is wel even iets anders. Om de hoogte van de be loning te bepalen, zijn daarom een aantal punten van belang: het aantal kinderen, de taken, de leeftijd van de kinderen en het tijdstip van de werkzaamheden. Het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) advi seert een uurbedrag van 2,65 tot 4 euro af te spreken met een scho lier die 's avonds oppast, terwijl de kinderen al slapen. Het Nibud stelt bovendien dat het redelijk is om na twaalven het dubbele ta rief te betalen. Blijft de oppas sla pen, dan kun je een bedrag voor de nacht afspreken, bijvoorbeeld 7 euro per uur. Liggen de kinde ren niet op bed, dan adviseert het Nibud een beloning van 4 tot 6 euro voor 1 kind, 6 tot 8 euro voor 2 kinderen en 8 tot 10 euro voor 3 kinderen. Per provincie verschilt het uurta rief voor de oppas, blijkt uit on derzoek van Oudermatch.nl. Woon je in de Randstad dan be taal je gemiddeld 20 procent meer voor een oppas. Ook de kundigheid van de oppas speelt mee in het tarief. Het 14-ja- rige buurmeisje gaat nu eenmaal anders met kinderen om dan een oma of moeder die drie kinderen groot heeft gebracht. Logisch dus dat je die laatste meer betaalt. Sinds kort bestaat voor jongeren de mogelijkheid een oppasdiplo- ma te behalen. In een cursus le ren ze hoe ze met kinderen moe ten omgaan. Ook zijn er in som mige gemeenten individuele coaches die jongeren de fijne kneepjes van het oppassen leren. „De oppassers leren om te gaan met lastige situaties, bijvoorbeeld als de kinderen veel huilen of niet naar bed willen. Ook krijgen ze een cursus EHBO", vertelt op- pascoach Irma Vroegop uit Am stelveen. Voor deze 'gediplomeer de' oppassers betalen ouders vaak wel wat meer. „Ik weet dat de jon geren die de cursus volgen, meer vragen dan de door het Nibud ge adviseerde bedragen", aldus Vroegop. Een jongere met een oppasdiplo- ma is niet hetzelfde als een gastouder. Een officiële gastou der staat geregistreerd bij een er kend gastouderbureau. Ook moet deze zich houden aan wettelijke veiligheidseisen. De kosten van een gastouder liggen gemiddeld tussen de 5 en 6 euro per kind per uur. Voordeel van een geregis treerde gastouder is dat je als ouder in aanmerking komt voor een vergoeding van de oppaskos- ten via de Wet Kinderopvang. reageren? geld@depersdienst.nl Corné van Zeijl Economie draait voor al om vertrouwen. Als mensen bang zijn hun baan te ver liezen, geven ze geen geld uit en gaat het slecht met de economie. Op het Binnen hofhebben ze er wat op verzon nen. Het sociaal akkoord tussen werkgevers en werknemers is gesloten en de regering zegt dat daarmee het vertrouwen in de Nederlandse economie te rugkomt Het lijkt erop alsof ze denken: 'Als we maar hard ge noeg roepen dat het beter zal gaan, zien de mensen het weer zitten. En dan komen we weer in een opwaartse economische spiraal'. Zeg maar, een soort van economische regendans. Helaas zie ik voorlopig alleen nog maar tegenvallende econo mische cijfers in Europa. De sur prise-index, die kijkt in hoever re de economische cijfers in Eu- ropa mee- of tegenvallen, is voorlopig nog altijd aan het da len. Ook als ik naar de bedrij ven kijk, word ik niet vrolijk. Een paar voorbeelden: de Fran se advertentieverkoper Publicis ziet de omzet overal in het land met dubbele cijfers dalen; Volkswagen is somber voor Eu ropa en nu ook zelfs voor Duits land; volgens de bond van uit zendbureaus is het aantal ge werkte uren na een paar maan den van bijna nulgroei in maart met 3 procent gedaald. Ontmoedigende berichten. Maar wie weet verandert de si tuatie kort na de troonswisse ling. Het koninklijke huwelijk vorig jaar in Engeland leverde immers ook een kleine impuls in de economie op. Voor de aardigheid zouden we kunnen kijken naar 1980, toen Beatrix de troon besteeg. Maar daar zijn geen statistieken van bekend. Ondanks gebrek aan vergelijkingsmateriaal geloof ik er niet in. Een Nederlandse vlag voor aan de gevel of een cd' tje van André Rieu met de ko- ningswals bij de Blokker. Meer zal het niet opleveren. Het zal beslist niet de benodigde opkik ker voor de economie zijn. De kern van het probleem zit vooral in het feit dat de Neder landse consument te veel schul den heeft. Ook de buitenlandse media herkennen deze proble matiek. Zowel de Financial Ti mes als Duitse Spiegel heeft on derzocht hoe het toch komt dat Nederland het zo slecht doet. De conclusie was simpel en eenduidig: Nederland heeft te veel schulden. Een bepaalde hoeveelheid aan schuld is goed voor de economie. Dat hebben we in de afgelopen decennia goed kunnen waarnemen. Maar nu is het feest over en zit ten we aan te kijken tegen een uit zijn voegen gegroeide schul denberg. Als je het maken van schulden - hypotheekschulden - in dit geval maar subsidieert, dan putten mensen die moge lijkheid vanzelf meer uit. Meer dan nodig is. Het valt ons als kiezers ook zelf aan te rekenen. Zodra iemand het H-woord tijdens de laatste verkiezingscampagne ook maar in de mond durfde te nemen, werd hij afgestraft in de opinie peilingen. Die fase zijn we nu voorbij. Schulden worden in een hoog tempo afgelost. En po tentiële huizenkopers krijgen maar een beperkte hypotheek aangeboden. Voor de lange ter mijn is dit een goede ontwikke ling. Op korte termijn doet het echter economisch pijn. Hopelijk had u leuke kronings dag waarop u ook nog wat extra's heeft uitgegeven. Maar voor een economische impuls is dat niet voldoende. Dat gaan we niet of nauwelijks in de cij fers terugzien. Herstel komt pas, als de schulden weer een beetje op normaal niveau zijn. We zijn de goede weg ingesla gen, maar aan het einde zijn nog lang niet. •>-. 55 tc m'* "Hl a i - 30 'k-* WWW MONNIKENWERK Ni. Er zijn wettelijke regels voor het berekenen van incassokosten aan particulieren. De hoogte daarvan hangt af van het openstaande bedrag. Over de eerste 2.500 euro mag maximaal 15 procent aan incassokosten worden berekend, over de volgende 2.500 euro maximaal 10 procent en over het daaropvolgende bedrag van 5.000 euro maximaal 5 procent. Het gaat nog door met de volgende 190.000 euro waarover maximaal 1 procent aan incassokosten berekend mag worden. Boven de 200.000 euro geldt 0,5 procent met een een maximum van 6.775 euro. Voor bedrijven en overheid geldt de wettelijke rente voor handelstransacties. Als de klant een betalingster mijn overschrijdt, mag de leverancier rente berekenen over het nog te betalen bedrag, echter niet over het openstaande bedrag vermeerderd met incassokosten. Als geen betalingstermijn is overeengekomen, geldt een limiet van minimaal dertig dagen. Bij leveringen aan consumenten geldt de wettelijke rente voor niet-handelstransacties. De actuele rentestand vindt u op de website van de Nederlandsche Bank. Voor meer info: consuwijzer.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50