cheap.nl dagactie 89 Strafzaak loopt spaak door relatie 50% van48fT Stapel 4 dagen midden in de Ardennen! cheap, nl /dagactie 10900 - 700 7004 4 BINNENLAND OPSPORING achtergrond De politie in Brabant wil dat het publiek moordscenario's instuurt. Wat is hier aan de hand? TOMMY WIERINGA Met zijn behoefte aan orde en schoonheid, begaf Stapel zich op het terrein van kunst per /toplocatie één superactie! za4mei 11 Hotel Le Val de Poix MOORD ASIELZOEKER In The New York Times wordt de frauderende so ciaal-psycholoog Die- derik Stapel geïnter viewd door Yudhijt Bhat- tacharjee. Het artikel ver schijnt in vertaling in de Volks krant. Ik las het een week gele den, aan een paar dingen denk ik vaak terug. Het zat de hoogleraar dwars dat zijn onderzoeksresultaten zo zelden heldere conclusies opleverden. Hij moet hebben gedacht: als mijn theorie niet strookt met de feiten, dan klop pen de feiten niet. Hij begon feiten aan te passen en te verzinnen, en wel in zo'n mate dat hij nu de geschiede nis ingaat als een van de groot ste oplichters die de weten schappelijke wereld ooit heeft gekend. Ik las het artikel met instem ming en herkenning. Ik begrijp dat de werkelijkheid Diederik Stapel dwarszat De gedachte: dit idee is te goed om niet waar te kunnen zijn. Bijvoorbeeld in de opstelling die hij bedacht tijdens een schoonmakersstaking op sta tion Utrecht. Zes stoelen, de eerste werd bezet door een zwarte man. Naarmate er meer rommel in de buurt lag, gingen de anderen, allen blank, verder bij hem vandaan zitten. Ergo: een rommelige omgeving werkt racisme in de hand. Geweldig experiment, schitte rende uitkomst, maar van A tot Z verzonnen. Geen stoelen, geen proefpersonen, geen rom mel. Hij is er zelfs nooit voor op station Utrecht geweest. Met de ijver van een utopist ging hij te werk om de werke lijkheid aan zijn ideeën aan te passen. Dit alleen maar leugen en bedrog te noemen, is te sim pel. Wat zijn geval zo adembene mend maakt, is de omvang van het verzinsel, de indrukwek kende verbeeldingskracht. Als een kind liegt, zegt het voor het eerst 'ik'. Het onder scheidt zich van de dorre we reld van regels en verboden door er een andere werkelijk heid tegenover te stellen. De leugen is niet alleen maar on waarheid, het is ook het be wustzijn van een andere wer kelijkheid. Diederik Stapel zegt: „Ik was op zoek naar esthetiek, naar schoonheid, niet naar waar heid." Hij verdroeg de waarheid niet, die per definitie rommelig en dubbelzinnig is. Stapel kon niet leven met het onvoltooide en het onvolmaakte, en her schiep de wereld naar eigen in zicht Met zijn behoefte aan or de en schoonheid, begaf hij zich op het terrein van de kunst, van een bepaald soort li teratuur. Je zou kunnen zeg gen: hij heeft het verkeerde vak gekozen. De tijd zal uitwijzen dat we Diederik Stapel niet als weten schapper moeten beoordelen, maar als kunstenaar. Een kun stenaar die vrij naar Hölderlin zei: de mens is een dwerg als hij de waarheid spreekt en een reus als hij liegt v r 'M alleen vandaag boekbaar! korting Y y#*; per persoon, per arrangement 3 overnachtingen incl. ontbijt Direct aan riviertje gelegen Gratis Wi-Fi en wandelkaart Vlakbij Dinant en Saint-Hubert Iedereen mag agent je spelen door Peter Winterman TILBURG - Ben je goed in Cluedo en lees je graag Baantjer-boeken? Dan komt misschien wel een droom voor je uit. Je hoeft niet langer bij de politie te werken om een moord op te lossen. De Brabantse recherche heeft de ze week voor het eerst de hulp van het publiek ingeroepen in de moordzaak van een Iraanse asiel zoeker in Oisterwijk. Iedereen mag het hele onderzoeksdossier op internet bekijken, om vervol gens allerlei mogelijke scenario's en motieven door te sturen naar het rechercheteam. Opmerkelijk nieuws uit Brabant, waar de politie al eerder schok kende beelden van mishandelin gen in Eindhoven en Oosterhout op internet plaatste. „We laten ons graag verrassen door de vin dingrijkheid van gewone men sen", zegt Jaco van Hoorn, plaats vervangend politiechef van de eenheid Zeeland en West-Bra bant. Van Hoorn is verantwoordelijk voor al deze zaken die aan bod ko men in Bureau Brabant, het opspo ringsprogramma van Omroep Bra bant. „Via internet en televisie willen we een zo groot mogelijk publiek bereiken. Mijn ervaring is dat mensen heel graag willen hel pen om zaken op te lossen." Daarom zet Van Hoorn nu z'n nieuwe wapen in: het 'scena rio-denken' door kijkers. „Buiten staanders kunnen met een frisse blik naar een zaak kijken. Ze leg gen misschien verbanden die voor ons interessant zijn." In Nederland gebeurde dit slechts twee keer eerder, bij moordzaken in Rotterdam en Groningen. Het gaat om een landelijk experiment, waarbij de politie wil kijken of moorden ook echt sneller opge lost kunnen worden. „Als ons dit goed bevalt, zal het middel waar schijnlijk ook in de rest van het land bij andere zaken ingezet wor den", vertelt Van Hoorn. Het plan om de politie meer met burgers te laten samenwerken, is niet afkomstig uit Brabant. Al in 2011 besloot de landelijke Raad De politie vraagt burgers mee te denken hoe de Iraanse asielzoeker Mostafa Talaie (43) op 18 februari in Oisterwijk om het leven is ge bracht Daarbij gaat het niet alleen om concrete tips, maar ook om scena rio's en hypothesen van het pu bliek. Het is de derde keer dat de politie op deze wijze het publiek vraagt om mee te speuren. „Door het dossier grotendeels vrij te geven, kunnen mensen meeden ken, ons erop wijzen of we scena rio's of invalshoeken over het hoofd zien", aldus de politie. Talaie werd 's avonds in Oisterwijk neergestoken, waarna hij overleed. Het spoor van Talaie is vrij duide lijk: veel getuigen die de man spra ken of zagen, hebben zich gemeld. In het regionale opsporingspro gramma Bureau Brabant en in Opsporing Verzocht besteedt de politie komende week uitgebreid aandacht aan de zaak. van Hoofdcommissarissen om meer in te zetten op 'burgerparti cipatie'. Burgernet, sms-alert, tip- lijnen en patrouillerende buurtbe woners dragen volgens de politie bij aan het vergroten van het vei ligheidsgevoel, hoewel de crimina liteit er niet substantieel door daalt. Belangrijker is dat de tevre denheid over de politie waar schijnlijk toeneemt. „We zetten ook steeds meer 'vo luntairs' aan het werk", zegt Van Hoorn. „Dat zijn vrijwilligers die een uniform dragen en bijna al het gewone politiewerk mogen doen." Is het niet gevaarlijk dat onopge- leide burgers steeds meer politie werk overnemen? „Nee", vindt Van Hoorn. „Dit is geen entertain ment. Het is ook niet de bedoe ling dat burgers de boeven gaan vangen. Dat doen wij gewoon." Toch is er forse kritiek op de nieu we samenwerking tussen politie en burgers. Zo ziet de Rotterdam se strafpleiter Inez Weski hele maal niets in het 'scenario-den- ken' door het publiek. „Het lijkt mij een verontrustend teken, dat politiemensen denken dat ze het zelf niet afkunnen", stelt Weski. „Je moet je denkwerk niet uitbe steden aan onbekende derden, die misschien wel belang hebben bij het onderzoek. Dossiers kunnen volledig aan elkaar gepraat en ge plakt zijn. Daar zou ik in de rechtszaal gehakt van maken." Ook politievakbond ACP ziet de risico's van verregaande hulp door het publiek. „Als je burgers betrekt bij de opsporing, is het be langrijk dat je als politie de lei ding houdt", zegt Wilma Noor- dergraaf, woordvoerder van de vakbond. „Je moet echt heel zorg vuldig zijn met welke informatie je wel en niet deelt." De Brabantse politiechef Van Hoorn maakt zich daarover geen zorgen. „We geven niet alle infor matie prijs. Specifieke daderken nis houden we voor onszelf." DEN HAAG - Een strafzaak die draai de om mensenhandel en huiselijk geweld, is 'geklapt' omdat een re chercheur van de politie tijdens het onderzoek een seksuele relatie had met het slachtoffer uit de zaak. De rechtbank in Den Haag vond dat het Openbaar Ministerie (OM) de 25-jarige verdachte daar om niet verder mocht vervolgen en verklaarde het OM niet ontvan kelijk. Justitie is het daarmee niet eens en heeft inmiddels hoger be roep aangetekend, zo maakte het gisteren bekend. Het slachtoffer, een 21-jarige vrouw, deed vorig jaar zomer meerdere meldingen van huiselijk geweld. Later vertel de ze dat ze ook in de prostitutie werd gedwongen. Ze deed in de cember aangifte. Een van de re chercheurs kreeg een relatie met de vrouw. De officier van justitie noemde dit gedrag van de recher cheur 'zeer laakbaar'. Het OM vond dat het bewijs dat de recher cheur boven tafel haalde, uitgeslo ten moest worden. Dan zou er in de ogen van het OM nog voldoen de bewijs overblijven voor een veroordeling voor het huiselijk ge weld. De rechter vond dat de be langen van de verdachte door de relatie zo ernstig zijn geschon den, dat ze het OM de vervolging helemaal verbood. De verdachte is inmiddels op vrije voeten. De rechercheur is uit zijn functie ge zet en is 'belast met andere werk zaamheden'. Er loopt nog een in tern onderzoek naar hem. "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. Op sommige dagen bedraagt de prijs 99 per persoon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4