bouwproces 'Iets repareren is dankbare klus' WERKEN 5 Bij de bouw van een woning of kantoor komt veel kijken. Het begint met een ontwerp en eindigt veel later met de oplevering. Hieronder nemen we een aan tal beroepen die betrokken zijn bij het bouwproces onder de loep. ié Op school heb ik de basisbeginselen geleerd, maar in de praktijk heb ik de meeste kennis opgedaan." ié Als mensen zonder verwarming komen te zittendan kan ik dat probleem voor ze verhelpen en dat maakt ze dankbaar." ZATERDAG 4 MEI 2013 toiletpot door Wendy de Jong goed overzicht heeft over het complete bouw proces, is hij ook aanspreekpunt bij knelpunten. „Dat vind ik niet erg. Dat hoort erbij. Er is altijd wel een passende oplossing te vinden." Van stress heeft hij gelukkig weinig last. „Natuurlijk word ik wel eens zenuwachtig, bijvoorbeeld als ik niet zeker weet of materiaal op tijd geleverd wordt. Als dat niet gebeurt, dan loopt het pro ces vertraging op en dat kan een boete beteke nen." Gebr. Simons werkt veelal in de utiliteitsbouw, aan bouwwerken die geen woonbestemming hebben, zoals kantoren en fabrieken. De Putter is momenteel bezig met de bouw van een brede school in Sluiskil. De eerste funderingspalen gaan op dit moment de grond in. „Met dat pro ject ben ik nog wel even zoet. Tot het laatste zit bankje toe." Het leuke aan zijn werk vindt de Putter dat je in teamverband iets realiseert en dat je veel con tacten met onderaannemers en leveranciers on derhoudt. „)e moet in deze functie goed kun nen communiceren, stressbestendig zijn en na tuurlijk technisch onderlegd zijn." In de 21 jaar dat hij werkzaam is als werkvoorbereider, heeft De Putter al veel gebouwen zien verrijzen. „In elk dorpje in de omgeving kom ik wel een wo ning tegen waar ik aan gewerkt heb." Peter de Putter, werkvoorbereider Het liefst werkt hij bij klanten thuis. Om de verwarmingsketel te repareren of een ver stopping in het riool te verhelpen. Jacco de Visser (33) uit Oostkapelle is installateur bij Installatiebedrijf Midavaine in Serooskerke. Jacco: „Als mensen zonder verwarming komen te zitten of het riool is verstopt, dan kan ik dat probleem voor ze verhelpen en daar zijn ze meestal erg dankbaar voor. Dat vind ik het leuke aan mijn werk. Boven dien is het afwisselend. De ene keer ben ik bezig met het monteren van zonnepanelen, dan hang ik een ketel op en weer een andere keer houd ik me be zig met dakbedekking." Jacco is nu al sinds januari bezig met het installeren van sanitair, cv's en het aanleggen van de riolering in nieuwbouwwoningen op camping de Witte Raaf in Arnemuiden. Inmiddels zijn hij en zijn drie colle ga's bezig met de laatste woning in een serie van zes tien. Jacco: „Ik ben blij dat ik hierna weer even wat anders kan gaan doen. Als je zestien keer sanitair op hangt in eenzelfde soort woning, dan heb je dat op den duur wel gezien." Jacco volgde een opleiding aan de LTS in Middel burg en koos voor de richting installatietechniek. Op zijn zeventiende ging hij aan het werk als assis tent-monteur en behaalde daarnaast zijn MTS diplo ma. „Uiteindelijk heb ik in de praktijk het meeste ge leerd. Ik vind het wel jammer dat de opleiding instal latietechniek bijna nergens meer wordt gegeven. Het is moeilijk om jonge mensen aan te trekken in dit wereldje. De jongeren van tegenwoordig hebben toch meer met computers." Naast montage- en reparatiewerk aan verwarmings ketels, daken en riolering vormt het plaatsen van zonnepanelen de laatste jaren ook een belangrijk on derdeel van Jacco's werkzaamheden. De fabrikanten verzorgen regelmatig cursussen over hoe de panelen geplaatst dienen te worden. Dat ziet de installateur als een manier om goed op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen in zijn vakgebied. Wer ken met zink in dakgoten vindt Jacco een van de mooiste klussen die tot zijn takenpakket behoort. „Dat is nog echt ambachtelijk vakwerk waarbij je goed moet weten waar je mee bezig bent. Dat vind ik mooi." Een installateur werkt meestal alleen, maar als er bij voorbeeld een ketel moet worden opgehangen werkt hij samen met een collega. Met de totaalinstal latie in een nieuwbouwwoning zijn er vier mon teurs tegelijk aan het werk, maar die hebben alle maal eigen taken. Klanten bezoeken doet hij veelal in zijn eentje. Op de dagen dat hij langs klanten gaat, weet hij van tevoren nooit wat hij kan verwach ten. Jacco: „De ene reparatie vergt uren werk en an dere storingen zijn in vijf minuten verholpen. Dat maakt het werk afwisselend. Vervelend vind ik het niet, want ik weet niet beter." Jacco merkt wel dat zijn werk fysiek zwaar is. „Het is een belasting voor je rug en knieën. Je moet veel tillen en sjouwen in dit vak. Een verwarmingsketel is bijvoorbeeld heel zwaar. Ik ben zelf vrij sterk, maar ik vraag me toch wel eens af of ik het volhoud tot mijn 67ste. Maar tot nu toe bevalt het me goed, ik zou niets anders willen doen." Jacco de Visser, installateur Installateur Jacco de Visser, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49