'Wij bouwen luchtkastelen' De spil in het 4 WERKEN 66 Ik heb in al die jaren nooit het gevoel gehad dat ik echt gewerkt heb. Het is zo'n prachtig vak. Van ontwerptekening tot Architect Hans Fierloos (64) van Fierloos-ar- chitecten in Goes heeft in de veertig jaar dat hij architect is al heel wat ontwerpen van zijn hand gebouwd zien worden. Fier loos: „Ik heb in al die jaren nooit het gevoel gehad dat ik echt gewerkt heb. Het is zo'n prachtig vak. Ik wil er eigenlijk nooit mee stoppen." Fierloos-architecten ontwerpt onder meer particulie re woningen, winkelcentra en kerk- en zorggebou- wen in Zeeland, maar ook daarbuiten. Een van de projecten waar hij met trots aan terugdenkt, is de bouw van het woongebouw NOMI bij winkelcen trum de Veersche Poort in Middelburg. Een gebouw dat rust op een open palenstructuur. Fierloos: „Ik vind het prettig om te zien dat een ontwerp in de praktijk werkt en de Veersche Poort is daar een goed voorbeeld van." Op het moment dat een opdrachtgever bij het archi tectenbureau aanklopt, komt er een programma van eisen op tafel. Daarin staat bijvoorbeeld hoe groot de oppervlakte is waar op gebouwd mag worden, wat voor ruimtes er in het gebouw moeten komen en hoeveel het mag het kosten. Fierloos: „De eerste gegevens zijn cruciaal om datgene wat een opdracht gever wil, te vertalen naar een ontwerp. Met het pro gramma van eisen en het bestemmingsplan kun je beginnen met tekenen. Het zetten van de eerste lij nen vind ik het leukste moment in het ontwerppro ces. Daar kun je echt je creativiteit in kwijt, evenals in het maken van een maquette. Ik vind het bijzon der dat je met een stukje papier en wat schuim zo creatief bezig kunt zijn. Ik zeg wel eens: 'Wij zijn bouwers van luchtkastelen'." In het verleden was het beroep van architect een vrij beroep. Tegenwoordig dien je in het bezit te zijn van een gespecialiseerd diploma om jezelf architect te mogen noemen. „In dit vak leer je het meeste in de praktijk. In al die jaren dat ik werkzaam ben in de architectuur, heb ik bij elk project nog bij ge leerd. Het is goed om scherp te blijven, daarom heb ik veel liever een kritische opdrachtgever dan een die alles goedkeurt", zegt Fierloos. Het werk van een architect houdt overigens niet op bij het maken van een schets en maquette. Als de op drachtgever akkoord gaat met een ontwerp, dan moet de technische kant van een gebouw verder uit gewerkt worden. Er wordt dan gekeken hoe een ge bouw constructief in elkaar zit en of alles voldoet aan de eisen van het bouwbesluit. Is de omgevings vergunning afgegeven, dan moet er een bestek, een soort bouwboek, komen voor de aannemer. Als de bouw eenmaal begint, is het aan de architect om het bouwproces nauwlettend in de gaten te houden tot aan de oplevering. Een aannemer kan in veel gevallen ook een ontwerp leveren. Maar die kan zich volgens Fierloos niet zo goed inleven als een architect. Bijvoorbeeld als het de wensen van een ouder echtpaar betreft dat in een zorginstelling moet gaan wonen. „Als zij vriendin nen van een breiclub over de vloer heeft, wil hij een ruimte om zich in terug te kunnen trekken en als ze graag bezoek over de vloer krijgen willen ze mis schien een plek in huis om bezoek uit te zwaaien. Als architect houd je daar dan rekening mee." Hans Fierloos, architect Als je wekelijks langs dezelfde bouw plaats loopt, zie je een gebouw lang zaam verrijzen. Wat veel mensen zich niet realiseren, is dat daar ook een hoop onzichtbaar werk achter zit. De bouwvak kers worden aangestuurd door de uitvoerder, maar wie begeleidt de uitvoerder en ziet erop toe dat al het werk tot het gewenste resultaat leidt? Peter de Putter (43) uit Ilzendijke werkt als werkvoorbereider bij aannemingsbedrijf Gebr. Simons in Terneuzen. Hij werkt daar nog maar sinds februari, maar zit al in het vak sinds hij van school kwam in 1992. Hij volgde de oplei ding MTS bouwkunde en studeerde ook weg en waterbouw. Op zijn 21e kwam hij als werk voorbereider terecht bij een aannemer en dat beviel hem prima. De Putter: „Op school heb ik de basisbeginse len geleerd, maar in de praktijk heb ik de mees te kennis opgedaan. In mijn huidige functie ben ik werkvoorbereider, maar omdat ik bij een bouwbedrijf van gemiddelde omvang werk, houd ik me ook bezig met de inkoop van materialen, projectleiding en uitvoering. Daar door ben ik eigenlijk betrokken bij het hele bouwproces en dat maakt mijn baan erg afwis selend.'*" jDe Putter heeft een kantoorbaan, maar hij is ook vaak bij leveranciers te vinden of op de bouwplaats. Hij pleegt daar overleg met de ar chitect, onderaannemers en uitvoerder. Op kan toor is de wérkvoorbereider voornamelijk bezig met het controleren, toetsen en aanpassen van werktekeningen. Omdat de Putter als werkvoorbereider een Architect Hans Fierloos. foto Mechteld Jansen Werkvoorbereider Peter de Putter, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48