WERKEN 3 WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP? ZATERDAG 4 MEI 2013 Lezing over benutten van vrouwelijk talent Weinig aandacht voor parttimers in teksten van vacatures Veel ICT-ers denken binnenkort van baan te veranderen Wordt in Nederland het talent van vrouwen voldoende benut? Waar doen zich nog obstakels voor, waar kan het beter? En wat kunnen wij daar zelf aan doen? Dat zijn vragen die centraal staan in een lezing van WAO (vereniging van vrouwen met een hogere opleiding) Zeeland ant woord geven. Donderdag 16 mei houdt de voorzitter van WAO Neder land, Anneke van Doorne-Hoiskes, een lezing met als titel, "Vrouwelijk ta lent werkt'. Daarin analyseert zij de si tuatie, legt zij uit welke obstakels er zijn en hoe die te overwinnen. Aan meldingen voor 14 mei via zeeland@wao.nlDe lezing wordt ge houden in de Goederenloods, aan de Albert Plesmanweg 23 te Goes. Aan vang 19.30 uur. De teksten van vacatures bevatten vaak niet de informatie die de solli citant zoekt. In meer dan 70 procent van de vaca tures met 32 of minder uren wordt niet vermeld dat deze 'parttime' of in 'deeltijd' is. Met alle gevolgen van dien voor de online vindbaarheid van de vacatureteksten omdat werkzoe kenden woorden als parttime en deel tijd wel gebruiken in hun zoekop drachten. Dit blijkt uit onderzoek van de Academie voor Arbeidsmarktcom municatie onder meer dan 30.000 va catureteksten waarvan 5.802 partti me waren. Uit het onderzoek blijkt dat in slechts 27,2 procent van de va catures die gerubriceerd zijn als 'part time' of waar maximaal 32 uur wordt gevraagd, het woord 'parttime' wordt vermeld. Het lijkt erop dat werkge vers minder aandacht schenken aan de vacaturetekst. Tweederde van de ICT specialisten verwacht binnen een jaar van werkge ver te wisselen. Bonque.nl heeft in de eerste twee maanden van 2013 een enquête gehouden onder meer dan 600 ICT specialisten. Het grootste deel van deze professionals heeft meer dan tien jaar werkervaring en de helft heeft bij zijn huidige werkge ver een contract voor onbepaalde tijd. Daarom komt het misschien als een verrassing dat een meerderheid van de ondervraagden aangeeft op zoek te zijn naar een nieuwe baan. Opvallend is dat meer dan de helft van de respondenten aangeeft social media te gebruiken om up-to-date te blijven in hun vakgebied, bijvoor beeld door experts te volgen of blogs te lezen. de spil op de onderhouden en kleine reparaties uitvoeren. Naast het traditionele handgereedschap maakt de timmerman gebruik van elektrische en ma chinale gereedschappen variërend van een schroefmachine tot een grote cirkelzaag. „Als vakman, maar ook als ondernemer is het belang rijk dat je de veiligheidsnormen goed aanhoudt. Wij hebben daarvoor een VCA-certificering en er hoort altijd tenminste één persoon met een opleiding bedrijfshulpverlening aanwezig te zijn" vertelt Constatijn. Tijdens de opleiding tot timmerman krijg je modules als uitzetten en stellen, aftimmeren, te kenen en autocad. Bouwopleiding Zeeland biedt de opleiding aan als beroepsbegeleidende leerweg, vier dagen werken en één dag naar school. Volgend jaar komt er waarschijnlijk ook een beroepsopleidende leerweg, dus voltijds school met stages. De naam van de opleiding zal dit jaar ook veranderen in Bouwmensen Zee land. „Een timmerman heeft ruimtelijk inzicht, is l Constatijn Franke: „Als timmerman kan je hard werken en je planning halen, maar uiteindelijk wil je vooral een mooi en kwalitatief hoogstaand pro duct maken". precies, kan rekenen en goed communiceren", zegt Anton Mulliér (48). Zelf oefende hij het vak 23 jaar uit. „Het begint al met de tekening lezen" vertelt Constatijn. „Je kan de tekening met je handen uitvoeren, maar je kan ook im proviseren want er is niet met alles van tevoren rekening gehouden. Als timmerman kan je hard werken en je planning halen, maar uitein delijk wil je vooral een mooi en kwalitatief hoogstaand product maken." De timmerman kan gestructureerd en planmatig werken en is daarbij efficiënt met materialen en milieube wust. „Het is een mooi vak. Je ziet je werk groeien. Bij een restauratie van bijvoorbeeld een monumentenpand of kerk kopieer je de oude technieken die je met moderne middelen uitvoert" zegt Constatijn. Opleidingskosten BBL: schooljaar 2013-2014 zijn 226,00 voor ni veau 2 en 549,00 voor niveau 3 en 4. De opleidingskosten BOL: schooljaar 2013-2014 zijn 1.090,00 per schooljaar. Een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen lesgeld. Bijkomende kosten mbo niveau 2 in het eerste leerjaar voor boe ken, lesmateriaal e.d. zijn voor het schooljaar 2013-2014: ca. €678,00 In de bouw werkt de timmerman vaak voor een aannemer of een constructiebedrijf. Je kan ook aan de slag in een klussen-, reparatie of onderhoudsbedrijf. Meubelmakerijen en scheepsbouw maken ook gebruik van de timmerman. Daarnaast biedt het vak prima mo gelijkheden zelfstandig te werken. Indicatie van het minimum startsalaris is 1.500,00 euro per maand (bron: nationale beroepengids). Baankans tot 2016: gemiddeld (bron: nationale beroepengids). Hier bij dient opgemerkt te worden dat het op dit moment zeer moeilijk is werk als timmerman te vinden. In de regio zijn er momenteel geen vacatures (bron: Nationale Vaca turebank, Monsterboard). Er wordt regelmatig vanuit een stage een contract aangeboden. bouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47